DSİ 20. Bölge Müdürlüğü tarafından 2017 yılı baraj gölleri balıklandırma programı kapsamında Kahramanmaraş Kandil, Kılavuzlu, Kartalkaya, Menzelet ve Sır Baraj göllerine toplamda 770 bin adet pullu ve aynalı sazan yavrusu bırakıldı.

DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven, beraberindeki ekibiyle birlikte bölge sorumluluk sahası içinde bulunan baraj ve göletlerde balıklandırma programını tamamladı.

Çalışmalar hakkında bilgi veren DSİ 20. Bölge Müdürü Sadullah Seven, “Kahramanmaraş’ta su ürünleri kaynaklarının geliştirilmesi, bu kaynaklardan ekonomik olarak yararlanılması, üretimin arttırılması ve su ürünlerinin plan ve hedeflerine uygun gelişmesini sağlamak amacıyla, Bölge Müdürlüğü İşletme ve Bakım Şube Müdürlüğü ekiplerince Şanlıurfa 15. Bölge Müdürlüğü Yavru Balık Üretim merkezlerinden alınan 770 Bin adet Pullu ve Aynalı Sazan yavrusu baraj göletlerine bırakıldı.” Dedi.

Su ürünleri üretimi bakımından Kahramanmaraş’ın en önemli iç su kaynağını Menzelet ve Sır Baraj Gölü olduğunu ifade eden Seven, “Devlet Su İşleri olarak depolanmış su kaynaklarını üretime kazandırmak, yöre insanına yeni iş imkanı sağlayabilmek, ekolojik dengenin sağlanması, mevcut balık türlerinin korunması, sportif olta balıkçılığının geliştirilmesi, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması, ekonomik değeri yüksek balık türlerinin artırılması ve vatandaşlarımızın hayvansal protein ihtiyaçlarını su ürünlerinden karşılaması maksadıyla, her yıl düzenli olarak bölgedeki baraj göllerine yavru balıklar bırakılmakta, ayrıca bu çalışmalar sayesinde göllerdeki ve çevresindeki flora ve fauna zenginliği oluşturabilecek bir ortama katkı sağlamaya gayret gösterilmektedir. Devlet Su İşleri 20. Bölge Müdürlüğü olarak ekolojik dengenin sağlanması noktasında iç suların balıklandırılması, canlı organizmaların üremesi noktasında doğaya ve çevreye katkı sağlanması maksadıyla iç sularımız balıklandırılmaktadır.

Bölge Müdürlüğü olarak yapılan bu çalışmalarla, baraj göllerimizde balık kapasitesini artırarak yöremizde sportif balık avcılığının geliştirilmesini amaçlamaktayız. Her yıl yapılmakta olan bu çalışmalarla baraj göllerinin aynı türe ait balık varlığının desteklenmesi, göl ekosisteminin canlı tutulması ve yöre halkının sürdürülebilir üretim sektörü oluşturup baraj gölünden istifade etmesi hedeflenmektedir.” açıklamasında bulundu.