Doğa Savaşçıları Derneği Elbistan Temsilcisi Poyraz Poyrazoğlu, Hurman çayında meydana gelen balık ölümlerinin dikkatle incelenmesi gerektiğini söyledi. 
 
Poyrazoğlu, "Bilindiği gibi birkaç gün içerisinde Hurman çayında büyük oranda balık ölümleri meydana geldi. Yetkililerce gerekli soruşturmalar ve incelemeler başlatıldığından, konunun detaylarına fazlaca da girmek istemiyorum. Ancak büyük bir acı çektiğimi de belirtmek isterim." dedi.
 
80'li yıllarda da bu tür olayların cereyan ettiğini vurgulayan Poyrazoğlu, "O yıllarda Elbistan Şeker Fabrikası'nın asitli pis suları Ceyhan Nehri'ne bırakılarak büyük çaplı balık ölümlerine sebebiyet verildi. Nehir güzergâhının beton kanala dönüştürülmesiyle de balıkların nehir kıyılarına yumurta bırakmaları önlendi ve böylece hem balıkların sonu geldi hem de Ceyhan Nehri'nin doğal güzelliği yok oldu. Bildiğim kadarıyla daha sonra 2 defa Ceyhan Nehri'nde, 1 defa Söğütlü çayında, en son da Hurman çayında balık katliamları meydana geldi. Ne yazık ki 30 yıldır bölgemizdeki tüm canlılar balıklarımızın arabesk kaderini yaşamaktadır. Bundan dolayıdır ki, bölgemiz adeta sessiz ve sahipsiz çığlıkların yöresi haline gelmiştir." şeklinde konuştu.
 
‘30 yıldır bu katliamlar yaşanıyor’ diyen  Doğa Savaşçıları Derneği Elbistan Temsilcisi Poyraz Poyrazoğlu; “30 yıldır bölgemizdeki tüm canlılar balıklarımızın arabesk kaderini yaşamaktadır. Bundan dolayıdır ki, bölgemiz adeta sessiz ve sahipsiz çığlıkların yöresi haline gelmiştir. Bilinen bir geçek var ki, o da bölgemizdeki 500.000 insan ve milyarlarca canlının yaşam savaşı vermekte olduğudur. Görünen odur ki birkaç kişinin dışında da hiç kimse de insan ve canlı haklarından bahsetmemektedir. Ankara’dan gelenler hep yerin altındaki kömürü ve üretilecek enerjiyi düşünmektedirler. Oysa en kutsal hak; insanlarımızın ve diğer canlıların yaşam haklarıdır. Düşünebiliyor musunuz? Baca Gazı Kükürt Arıtma Sistemi olmayan, Kül tutucu filtreleri çalışmayan Afşin- Elbistan A Termik Santralı 25 yıldır bölgeye 200 milyon ton civarında Radyoaktif ve kimyasal zehirli gazlarla, partikül madde atmış, atmaya da devam ediyor.” dedi.
A Termik Santrali’nin çalışmasının yasal olmadığını kaydeden Poyrazoğlu, “Sonuç itibarıyla; Balıkların yerine insanlarımızda katledilse, kimseden ses çıkmayacağı anlaşılmıştır. Eğer çözüm istiyorsak,  seçtiklerimize baskı yapmak zorundayız. Afşin, Elbistanlılar olarak bir araya gelip gerekli yasal mitingler yapmalıyız ve davalar açılmalıyız. Çünkü A ve Termik Santrallerinin faaliyette olması yasal değildir. Diğer bir hususta layık olduğumuz yöneticilerimizi biz seçiyoruz. Seçtiklerimizden şikâyetçi olup olmama hakkımız var mı? Yok mu? Bu nu da analiz etme zamanı gelmiştir?” açıklamasında bulundu.