İSTANBUL (AA) - Doğa Koleji Rehberlik Bölümü, öğrenci ve velilere ara tatili etkili ve verimli geçirmeleri için önerilerde bulundu.

Kolej açıklamasında göre, rehberlik uzmanları, tatilin öğrencilere sadece fiziksel olarak dinlenme fırsatı sunmakla kalmadığını, aynı zamanda duygusal ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunduğunu belirtti.

Eğitim öğretim yılı içerisindeki ara tatiller, öğrencilerin genel yaşam deneyimlerini zenginleştirmelerine, katılacakları etkinlikler ile becerilerini geliştirmelerine ve daha dengeli bir öğrenme sürecine sahip olmalarına yardımcı oluyor.

Doğa Koleji Rehberlik Bölümü öğrencilere şunları öneriyor:

"Tatil, fiziksel ve zihinsel olarak dinlenmek için önemli bir fırsattır. Planlı ve düzenli uyku, stresin azalmasına ve genel sağlığın iyileşmesine katkı sağlar. Dönemin yorgunluğunu ve stresi atabilmeniz için dinlenmeye odaklanarak, yeterli dinlenme alışkanlıkları geliştirmeye çalışın. Tatil süresince ulaşmak istediğiniz hedefleri belirleyin. Kişisel gelişim, yeni bir beceri edinme veya belirli bir konuda kendinizi geliştirme hedefleri koyarak tatilinizi daha verimli hale getirebilirsiniz.

Tatilde sosyal becerilerinizi geliştirmek için fırsatlar yaratın. Film geceleri, oyunlar, ya da arkadaşlarla birlikte yapılan etkinlikler tatilin keyifli geçmesini destekler. Parklarda, spor etkinliklerinde ya da kampta yeni insanlarla tanışmaya çalışın.

Grup içinde iş birliği yapma ve iletişim becerilerini geliştirmek, kişisel gelişimimize katkı sağlayacaktır. Tatil ilgi duyduğunuz hobi veya aktiviteleri geliştirmek için fırsat olarak kullanılabilir. Resim yapma, müzik dinleme, enstrüman çalma veya el becerilerinizi geliştirebileceğiniz atölye çalışmalarına katılma gibi yaratıcı faaliyetler, hayal gücünüzü geliştirerek, yaratıcı potansiyellerinizi keşfetmenize destek olur.''

Öneriler arasında şunlara da yer verildi:

''Eğlenceli öğrenme oyunları, zekâ geliştiren bulmacalar veya strateji oyunları oynayarak zihinsel gelişiminizi destekleyebilirsiniz. İletişim becerilerinizi geliştirecek aktivitelerde bulunun. İlgi duyduğunuz kitapları okuyun. Ayrıca, yazma yeteneğinizi geliştirmek için kısa hikayeler yazabilirsiniz.

Örneğin, arkadaşlarınızla birlikte kitap okuma kulübü oluşturarak kitaplar hakkında konuşabilir veya toplantılar düzenleyebilirsiniz. Teknoloji kullanımını sınırlayarak sağlıklı bir tatil geçirebilirsiniz. Ekran zamanını kontrol altında tutmak, fiziksel aktivitelere ve sosyal etkileşimlere daha fazla zaman ayırmanızı sağlar."

Velilere ise şu tavsiyeler yapıldı:

"Çocuklarınızın ilgi alanlarına yönelik aktivitelere destek olun. Onların ilgi ve tutkularını anlamaya çalışarak bu konuda destek sağlayın. Ailece birlikte tatil planları yaparak çocuklarınızın beklentilerini de dikkate alın.

Ortak kararlar alarak aile içinde uyum sağlamaya özen gösterin. Müze ziyaretleri, bilim merkezleri veya kültürel etkinliklere ailece katılım sağlayarak öğrenmeye dayalı keyifli anılar oluşturun. Aile içinde kitap okuma saatleri düzenleyin. Herkesin aynı kitabı okuyarak daha sonra birbirinizle kitap hakkında konuşmaya teşvik edin. Ailecek spor yapma veya birlikte aktivitelerde bulunma hem fiziksel sağlığı destekler hem de aile bağlarını güçlendirdiği için tatil süresinde bedensel aktivitelere yer verin."

Kaynak: aa