Kahramanmaraş’taki programına Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni de dâhil eden Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi ve Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan’ı ziyaret etti.  Bardakoğlu, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni hem ulusal hem de uluslararası tanıtılması gerektiğini söyledi.
 
Çeşitli incelemeler ve açılışlar için Kahramanmaraş’a gelen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi’ni de ziyaret etti. Ziyarete Bardakoğlu’na Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır eşlik etti.
Afşin Eshab-ı Kehf’in tarihi hakkında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İslam Tarih ve Sanatlar Bölümü Öğretim Görevlisi Prof.Dr. Mehmet Özkarcı, tarafından bilgiler verildi.
Eshab-ı Kehf Külliyesi’nde incelemeler sırasında külliyede bulunan Hıristiyan dininde kullanılan vaftiz taşını gören Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, “ İslam dininin güzel yanlarından bir tanesi de işte bu. Diğer dinlerden kalan eserleri sonuna kadar koruyarak bu güne kadar getirmişiz” dedi.
- “Ruhaniyeti yüksek bir yer”
Anadolu’da bulunan tarihi hazinelerin tanıtılması gerektiğinin altını çizen Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, “Gerçekten Anadolu’nun bu hazinelerinin bilinmesi, tanınması, tanıtılması gerekiyor. Son derece etkileyici, son derece önemli. Sayın Valimizin düşüncesi de gerçekleşince, yabancılara özelikle batılılara kendi eserlerini bu güne kadar koruduğumuzu ve bir arada yaşadığımızı göstermeniz açısından dışarıya açılmamız ve dışarıya tanıtmamız lazım.Uluslararası tanıtıcı yayınlar son derece önemli.Bizim bu eserlerin kıymetini bilmemiz yetmiyor.Dünya’ya da bunu tanıtmamız lazım.Ben bu eserde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlk defa görüyorum. Ruhaniyeti yüksek bir yer” şeklinde konuştu.
 
Eshab-ı Kehf Külliyesi ziyareti ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Bardakoğlu, Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret sırasında Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Afşin hakkında bilgi verdi.Son olarak Afşin Belediyesi Hatıra Defterini imzalamasının ardından Afşin’den ayrılarak Elbistan’a geçti.