Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerde Afşin’de hasar gören okullara ilişkin Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde gazetecilere bilgi veren Kaba, Afşin'de 98 okul binasından 10'unun ağır hasar aldığını belirtti.

Kaba, "Ne yazık ki 6 Şubat’ta gerçekleşen dünya literatürüne asrın felaketi olarak geçen depremlerde 1 idarecimizi, 2 öğretmenimizi ve 33 öğrencimizi kaybettik. Deprem şehitlerimizi bir kez daha rahmet ve hasretle anıyor, aziz hatıralarını daima yaşatacağımızı ifade etmek istiyorum. Asrın felaketinin ardından ilçemizdeki milli eğitime bağlı kurumları gözden geçirerek 2023- 2024 eğitim öğretim yılına hazırlandık. Afşin'de temel eğitime bağlı okul sayısı 70 iken bunlardan 16'sı birleştirilmiş sınıflı ilkokul, 3'ü anaokulu, 26'sı ilkokul ve 25'i ortaokul, mesleki eğitime bağlı okul sayısı 10 ve din öğretimine bağlı okul sayısı 3'tür. Özel eğitime bağlı okul sayısı 4'tür. Şu anda toplamda müdürlüğümüze bağlı 98 resmi okul bulunmaktadır. Ayrıca ilçemizde 9 özel okul bulunmaktadır" açıklamasında bulundu.

Deprem sürecinde Afşin'de zarar gören ya da kullanılmaz hale gelen okullarla ilgili yapılan çalışmaları anlatan Kaba, şunları söyledi:

Sınıf Geçmede Yeni Düzenleme: Türkçe Ortalaması 70 Olmayan Geçemeyecek Sınıf Geçmede Yeni Düzenleme: Türkçe Ortalaması 70 Olmayan Geçemeyecek

"Afşin'imizde bulunan resmi kurumlara bağlı 98 resmi okulun 10 tanesi ağır hasarlı olup bunlardan 6'sı yıkılmıştır. 3 okulumuzun yıkım süreci devam etmektedir. 2 okulumuz ise orta hasarlı olup inceleme süreci devam etmektedir. Ayrıca orta hasarlı okul binalarımız boşaltılmış olup yıkım ve güçlendirme amaçlı çalışmalar başlamıştır. 44 okulumuz az hasarlı, 43 okulumuz ise hasarsızdır. Az hasarlı olan okul binalarımızın tamirat ve tadilat işlemleri bitirilmiş, 2023-2024 eğitim öğretim yılında toplam 87 okul binamız hazır bir şekilde öğrencilerini bekliyor."

Kaba, ayrıca deprem nedeniyle başka il ve ilçelere giden öğrencilerin büyük bir çoğunluğunun geri döndüğünü ve kullardaki öğretmenlerin doluluk oranın yüzde 87,21'ye ulaştığını belirtti.