Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (TKİ), Çöllolar Kömür Sahası’nda 18 milyon m³ dekapaj çalışmasının yüklenici firması, iş başvurularını almaya başladı.

Türkiye Kömür İşletmeleri (TKİ) Genel Müdürlüğü, Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacının karşılanacağı Çöllolar Kömür Sahası’nda 18 milyon m³ dekapaj çalışması için ihale düzenlemişti. 11 yıldır işletilmeyen sahadaki mevcut 533 kuyunun eksiklikleri giderilmesi, susuzlaştırmanın daha güvenli ve etkin bir şekilde yapılabilmesi için de Yer Altı Su Seviyesi Yönetim Sistemi kurulmasını öngören ihale 492 milyon TL bedelle sonuçlanmıştı.

Sahadaki 544 milyon tonluk linyit rezervini gün yüzüne çıkaracak çalışmaların önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor. Yüklenici firma da sahada çalışacak personeller için iş başvurularını kabul etmeye başladı. İş başvuruları, firmanın bölgeye dağıttığı formlar ya da internet sitesi üzerinden yapılabiliyor.

Firma, iş başvurusu yapan adaylardan kullanabildikleri iş makinesinin cinsini belirtmesini istiyor. Sahada; kepçe, ekskavatör, damperli kamyon, römork, kaya delici, trans mikser, beton pompası ve silindir gibi iş makineleri ile diğer kategorilerinde başvuru imkanı bulunuyor.

Yüklenici firmanın, şantiye kurulum işlemlerine de önümüzdeki günlerde başlaması bekleniyor.