Afşin'de, tarlasına leonardit uygulayan çiftçi yüzde 60 daha fazla ürün elde etti.

Afşin Tarım ve Orman Müdürlüğünün organik gübre desteği ile leonardit kullanmaya başlayan çiftçiler verimi ikiye katladı. Afşin'de kömür havzasından çıkan bitki ve hayvan atıklarının fosilleşmesiyle oluşan "leonardit"i tarlasına uygulayan çiftçiler ürünlerindeki artıştan memnun. 

Kabaoğlak mahallesinde ektiği 200 dönümlük araziye kimyasal gübre kullanmayan ve sadece leonardit gübresini uygulayan çiftçi Hasan Özdoğan, yüzde 60 verim artışı sağladığını söyledi.

Verim artışına dikkat çeken Özdoğan, "Her yıl ektiğim tarladan bu yıl  yüzde 60 fazla verim aldım. Kendi tarlamda dekara 400 kğ Leonardit kullandım. Kimyasal gübreyi neredeyse hiç kullanmadım. Ürün yetişme aşamasında her yıl suladığım mısırı bu yıl 1 eksik suladım. Verim mükemmel, kalite inanılmaz” dedi.

Afşin ve Elbistan bölgesinde Leonardit ‘i hem kullandıklarını hemde başkalarına tavsiye ettiğini belirten çiftçi Hasan Özdoğan; “Afşin ve Elbistan bölgesinde Termik santral kömür sahasında, bitki ve hayvan kalıntılarının uzun yıllar toprak altında kalmasıyla oluşan bir gübre türü olan leonarditi herkese tavsiye ediyorum. Bizler kullanmazsak başkaları kullanmaz. Toprakdüzenleyici özelliğine sahip olan Leonardit bütün ürünlerde verim artışına neden olduğundan dolayı tavsiye ederim. Leonardit kullanılan tarım ürünlerinde çeşitlerine göre yüzde 25-100 verim artışı görülüyor. Leonardit kullanan vatandaşlarımızın arazilerinde ürünler, erken hasat zamanına ulaşılacaktır. Mesela sahil bölgelerinde bin 200 milimetre yağış alan alanlarda mart ayı sonundan tarlaya girilemezken, bunu kullanan çiftçi şubat ayı ortalarında traktörüyle tarlaya girebilir, toprağını işleyebilir ve ekimini yapabilir. Leonardit gübresini başta domates olmak üzere sebzede de kullanıyoruz. Verimve kalite bakımından tamamen organik bir ürün” açıklamasında bulundu.