CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, Kahramanmaraş programı kapsamında partisinin il teşkilatını ziyaret etti.

Balbay, ziyarette yaptığı konuşmada, Kahramanmaraş’ın kahraman şehirlerden biri olduğunu ve yakın bir dönemde hiç kimsenin istemediği olaylar yaşandığını ifade ederek, “Benim yürekten sizlerle paylaşmak istediğim şu Maraş olaylarını Maraşlılar başlatmamıştır. Bu olay Maraş’a mal edilemez, Maraş olayları bütün Maraş’a bir saldırıdır. Maraş’ın bütün kesimlerine yönelik bir saldırıdır. Bu olayların ardından en büyük acıyı çeken kesimler hiçbir zaman bu olaylara bir intikam duygusuyla bakmamıştır. Hep yaraları sarmak ve bir daha yaşanmaması için gerçeğin ortaya çıkması çaba harcamıştır. Ama ne yazık ki daha birkaç gün önce gerçeğin ortaya çıkmasını isteyen, daha doğrusu bu olayların bir daha yaşanmamasını isteyen kesimlere karşı da bugünkü hükümetimiz maalesef bir anlamda ağlamayı yasaklamıştır. Yaranın üzerine merhem sürmeyi yasaklamıştır, yıllar önce bu kentten ayrılmak zorunda kalan ama acının yıldönümünde yakınlarının toprağına dokunmak isteyenlerin bu duygusunu çok görmüştür. Hoş görmesi gerekirken maalesef çok görmüştür” dedi.

Şırnak’ın Cizre ilçesinde meydana gelen olayları da değerlendiren Balbay, “Devletin maalesef bir bütün yurttaşlarına eşit davranıp temelde ülkenin iç güvenliğini sağlamak görevi olması gerekirken maalesef Cizre’de yaşananlar orada bir hukuk devletinin olmadığını göstermektedir. Bu olaylar yaşanırken Başbakan Sayın Davutoğlu Konya il kongresinde de maalesef ana konusu CHP’yi eleştirmek olmuştur. Bu olaylara girmek yerine de tabi ki Halil Meşal Filistin’in önemli bir siyasi figürüdür. Sayın Meşal’e 4,5 saat ayıran Başbakan Cizre’ye 4,5 dakika ayırmamıştır” dedi.

Balbay, konuşmasının sonunda ise, “Önümüzdeki dönemde CHP iktidarında medyaya vaadimiz şu ki; bir kalem dokunulmazlığı nasıl milletvekillerinin kürsü dokunulmazlığı da var medyaya da bir kalem dokunulmazlığı, gazetecilerin özgürce yazabileceği bir Türkiye hayal ediyoruz” diye konuştu.