CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özpolat, Alevi çalıştayıyla ilgili olarak, "Bu çalıştayın Alevilere bir şey kazandıracağını sanmıyorum" dedi.
Özpolat, düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
CHP İl Başkanı Galip Yılışın, Merkez İlçe Başkanı Ramazan Burhan ve bazı partililerin de katıldığı toplantıda konuşan Özpolat, hükümetin politikalarını eleştirdi. Son yapılan Alevi Çalıştayı'nı değerlendiren Özpolat, çalıştaya, Kahramanmaraş olaylarının sanıklarından Ökkeş Şendiller'in de davet edilmesinin, doğru olmadığını savundu.
Çalıştaya Alevilerin dışında herkesin çağrıldığını öne süren Özpolat, "Hükümetin 2 yıldır ağzına sakız ettiği şeylerden birisi bu çalıştaylar. Alevi Çalıştayı diye bir şey başlattılar. Yani Muharrem'de beş yıldızlı bir otelde ramazan iftarı verdiler. O gün bir yas günü, matem günü aleviler açısından. Doğru olmadığı ortaya çıktıktan sonra bunu telafi etmek için bir çalıştay düzenlendi. Bu çalıştaya da Alevilerin dışında herkes çağırıldı aşağı yukarı. En son çalıştayda özellikle Maraş olayları sırasında Alevilerle ilgili o katliamın sanıklarından birisi çağrılınca kıyamet orda koptu. Kimin
çağırdığı da belli olmadı. Çalıştay oldu bitti. Bence sapla samanı birbirine karıştırmamak lazım. Soruna sebep olan, sorunun kaynağı olan kişilerin sorunu çözecek gibi bu toplantılara çağrılması doğru değil. Bu daha da derinleştirir. Çalıştaya katılan arkadaşlarımızla konuştum, herkes büyük bir umut içerisinde bir şeyler bekliyor ama bu çalıştayın Alevilere bir şey kazandıracağını sanmıyorum" diye konuştu.
DTP'li vekillerin istifadan vazgeçeceğini daha önceden tahmin ettiğini kaydeden Özpolat, vekilleri, demokrasiye, hukuka ve ettikleri yemine sadık olmaya çağırdı. Özpolat şunları kaydetti:
"Doğrusu dün daha sonuç açıklanmadan önce olan biteni değerlendirdikten sonra şunu söyledim 'Bu 19 milletvekili istifa etmeyecekler, İmralı'dan aldıkları talimat sonucu siyasete devam edecekler' dedim. Bu milletvekillerinin parlamentoda yaptıkları çalışma, dağdaki verdikleri savaştan önemli hale geldi. Hükümetin Kürt açılımı diye gündeme getirdiği olayın mimarı meclisteki DTP'dir. DTP amacına ulaştı ve hükümete de bir ders verdi. 'Siz muhatap olarak bizi değil, Öcalan'ı alacaksınız' dediler. '19'umuz istifa edeceğiz' dediler, arkasından haber geldi 'istifa etmeyeceğiz' dediler. Liderlerinin kim olduğu böylece ifade edilmiş oldu. Ben bu sürecin Türkiye'ye çok şey kaybettireceğini düşünüyorum. Mecliste kalmaları son derece olumlu ama meşru zemin içerisinde kalmaları, demokrasi, hukuka ve ettikleri yemine sadık kalmaları gerekiyor. Yoksa talimatları Öcalan'dan aldıktan sonra bu işin meşruiyeti tartışılır."
 
Geçtiğimiz günlerde Ankara'da Tekel işçilerine yönelik polisin sert müdahalesini de eleştiren Özpolat, "Bu kadar acımasızca polis müdahalesine maruz kalmaları son derece rahatsızlık verici. Bir tarafta terörist başının kaldığı yer 17 santim küçüldü diye kıyametler kopuyor Türkiye'de, onlara sert müdahale yok. Ama hakkını arayan Tekel işçilerine, milletvekillerinin de olmasına rağmen müdahale edilmesi insanın içini burkuyor" diye konuştu.