CarrefourSA, 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü kapsamında düzenlediği etkinlikte, down sendromlu çalışanları ve ailelerini Lezzet Arası Atölyesi'nde bir araya getirdi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Sabancı Topluluğu ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA, sosyal şirket anlayışı ile toplumun farklı kesimlerindeki dezavantajlı bireyleri topluma kazandırmak için hayata geçirilen ve down sendromlu bireylerin istihdamını destekleyen "+1 Mutluluk" projesi kapsamında gerçekleştirdiği etkinlikte, katılımcıların pizza ve kurabiye atölyesinde keyifli anlar geçirmesini sağladı.

Açıklamada, etkinlikteki görüşlerine yer verilen CarrefourSA İnsan Kaynakları ve Sürdürülebilirlik Genel Müdür Yardımcısı Bahar Tura, down sendromlu bireylerin toplumda dezavantajlı gruplar olarak görülmesine rağmen doğru eğitim ve yeteneklerine göre konumlandırıldıklarında iş hayatında ve toplumda hak ettikleri statüye kavuştuklarını vurguladı.

- "Bu kişilerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini hedefliyoruz"

"+1 Mutluluk" projesi hakkında bilgi veren Tura, "Proje kapsamında down sendromlu bireyleri Lezzet Arası restoranlarımızda istihdam ederek, toplumda dezavantajlı olarak görülen bu kişilerin kendi potansiyellerini keşfetmelerini ve ekonomik olarak kendi ayakları üstünde durmalarını hedefliyoruz. 2023 yılında CarrefourSA'da pilot olarak başlattığımız +1 Mutluluk projesi kapsamında, İstanbul, Bursa, İzmir, Mersin ve Ankara'da 9 down sendromlu çalışma arkadaşımızı Lezzet Arası restoranlarımızda istihdam ettik." ifadelerini kullandı.

Down sendromlu bireyleri istihdam ederken öz güvenlerini yükseltecek ve kendilerini iyi hissedecekleri şekilde doğrudan müşteriyle temas edecekleri noktalara yerleştirildiklerini belirten Tura, şöyle devam etti:

"+1 Mutluluk projesini hayata geçirirken çok ciddi bir ön hazırlık sürecinden geçtik. Down sendromlu arkadaşlarımızın görev alacağı mağazalarımızdaki 715 çalışma arkadaşımıza, iş koçları ve eğitim birimimizle eğitimler verdik. Böylece down sendromlu ekip arkadaşlarımızla doğru iletişim kurmaları konusunda profesyonel destek sağladık.

İlk yılını doldurmak üzere olan +1 Mutluluk yaklaşımımızı tüm Lezzet Arası restoranlarımıza yayma ve çok daha fazla down sendromlu bireyi iş hayatına katma konusunda büyük bir heyecan duyuruyoruz. Yarattığımız faydayı görmek ve bu konuda öncü olmak bizim için ayrı bir gurur."

Kaynak: AA