Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (1)-1

Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesine bağlı Çardak Mahallesi’nde 170 yıllık gelenek olan Çardak Çeçen Ekmeği, kadınların işlettiği fırınlarda üretilerek sofraları süslüyordu. Sadece ekmek almak için bile yolunu Çardak’a düşüren bölge halkı artık Çardak’tan eli boş dönmek zorunda kalıyor. 6 Şubat depremlerinde ağır yara alan Çardak Mahallesi’nde çoğu evle birlikte fırınların tamamı da ağır hasar almıştı. Bu nedenle fırınlarda üretilemeyen Çardak Ekmeği, deprem sonrası bir dönem hayırseverlerin desteği ile kurulan konteyner fırında üretim yapılmıştı. Günlük 400-500 adet üretilen ekmekler, depremzede vatandaşlara ücretsiz dağıtılmıştı. Kış aylarının gelmesiyle birlikte konteyner fırın da kapatıldığı için ekmek üretimi ve satışı artık yapılmıyor.

Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (1)

Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (4)-1Çardak Mahallesi’nde yaşayan mahalle sakini Hüseyin Yüce, “Deprem sonrası Çardak’ta hiç fırın kalmadı. Bu nedenle mahallemizin özelliği bitti gibi. Gelen yolcu ve misafirler de sürekli ekmek soruyorlar. Bazı arkadaşlarımız fırın açmayı düşünüyor. Biz de bu süreçte evlerde yapılan yufka ekmek ile ihtiyacımızı gideriyoruz. Bakkallara da Göksun’dan somun ekmek geliyor. Bazen de yakın mahallelerden ekmek almaya çalışıyoruz.” dedi.

Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (3)

Güneş Fırın’ın sadece toprak fırını kaldı

Deprem öncesi Çardak’ın en yoğun fırınlarından biri olan Güneş Fırın’dan geriye kalan toprak fırın objektiflerimize yansıdı. Bazı fırınların tamamen yıkıldığı, bazılarının ise hasarlı olarak ayakta kaldığı görüldü.

Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (5)Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (2)-1Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (3)-1Çardak’ta “Çardak Ekmeği” Fırını Kalmadı (4)

Muhabir: DENİZ DOĞAN