CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Önay Cankurtaran Kahramanmaraş olaylarıyla ilgili açıklamasının yanlış anlaşılmalara sebebiyet verdiğini öne sürdü.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Önay Cankurtaran yaptığı yazılı açıklamasında sözlerine açıklık getirdi. İşte Önay’ın açıklaması;

“Bandırma’da yaptığımız basın açıklamasında bir soru üzerine Deniz Gezmiş’e terörist diyen Sayın Devlet Bahçeli ve AKP Milletvekili Sayın Selçuk Özdağ’a cevaben, “Bahçeli, Erdoğan’ın gönüllü avukatlık görevini çok sevdi. Böyle giderse Bahçeli yüzünden Erdoğan’ın ve AKP’nin resmi avukatları işsiz kalacak. Bahçeli illa ki terörist arıyorsa Maraş’ta, Çorum’da kadın ve çocukları baltayla katleden katliamcılara baksın” dedim. İfadem gayet açıktır ve bundan 39 yıl önce Kahramanmaraş’ta 111 vatandaşımızın ölümüne, yüzlercesinin yaralanmasına neden olan karanlık çevreleri ve o cinayetlere karışanları belirtmektedir. Burada Kahramanmaraş halkını hedef alan bir ifade bulunmamaktadır. Örneğin “İstanbul’da rantçılara fırsat vermeyeceğiz” dediğimizde bu İstanbul halkını mı hedef alan bir açıklama olmaktadır? Dolayısıyla Maraş Katliamı’na karışan ve birçoğu nereden geldiği belli olmayan katillere dikkat çeken açıklamamızdan Maraş halkına hakaret edildiği iddiasını çıkaranlar aslında bizzat kendileri Kahramanmaraş halkına hakaret etmektedir. Kim oldukları belli olmayan katillerle onlara tepki gösteren Maraş halkını ilişkilendirmeye çalışmak hadsizliktir. Bazı art niyetli çevrelerin gayet açık olan ifademizi bilerek çarpıttıkları görülmektedir. Bu bilinçli çarpıtmayı yapanların ifademizde de adı geçen katilleri savunma güdüsüyle böyle bir yalanın içine girdiklerinden şüphe yoktur. Yalanlarıyla geçmişte olayları çığırından çıkaranların benzer yalanlarla günümüzde halkımızı yanıltmaya hakkı yoktur. Kardeşliğe ve birliğe her zamankinden çok ihtiyacımız olan bugünlerde bu tür çarpıtmalar da bulunanlara karşı daha uyanık olunması gerekmektedir. Bu vesileyse bundan 39 yıl önce Kahramanmaraş ölen bütün vatandaşlarımızı rahmetle anıyorum ve Kahramanmaraş halkına ve tüm ülkemize bir kez daha başsağlığı diliyorum. Kahramanmaraş halkına sevgi ve saygılarımla” dedi.