Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü münasebetiyle, öğrencileri hayvanlarla buluşturdu.
Hayvanların korunmasına yönelik çalışmaların yapılması için düzenlenen programa Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Arslan Akmaz, Veterinerlik İşleri ve Mezbahalar Şube Müdürü Hacı Mustafa Çıngılı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük, HAYTAP Federasyonuna bağlı Martı Kahramanmaraş Tabii Hayata ve Hayvanlara Işık Derneği Başkanı Çiğdem Şeker ile dernek yöneticileri ve öğrenciler katıldı.

Programda bir açıklama yapan Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanı Arslan Akmaz, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla, öğrencilere hayvan sevgisi aşılamak maksadıyla bir program düzenlediklerini ifade ederek: “Büyükşehir Belediyemize bağlı Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezimiz 4. Yılını tamamladı. 18 bin metrekare alan üzerine kurulu olan merkezimiz 250 hayvan kapasiteli olup, kapasite artırımı için 15 bin dönüm ek alan talebinde bulunmuştur. Merkezimizde 1 başhekim, 2 veteriner hekim, 1 veteriner sağlık teknikeri ve 10 adet hayvan bakıcısı görev yapmaktadır.

4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla öğrencilerimizi buraya taşıyarak hayvanlarla buluşturmak ve hayvan sevgisini aşılamak istedik.

Büyükşehir’in gerçekten her yerde olduğunu göstermek maksadıyla burada da sahipsiz sokak hayvanlarımıza sahip çıkıyoruz. Kurulduğu günden bu güne kadar 4 bin 469 adet sahipsiz kedi ve köpek merkezimize getirilerek kısırlaştırma aşılama ve rehabilitasyon çalışmaları yapılmıştır” dedi.

Daha sonra söz alan Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Hacı Kalınkütük ise bu günün anlam ve önemine ilişkin çocuklara yem ve su kabı dağıttıklarını ifade ederek, vatandaşların evlerindeki atık yemek ve ekmeklerini çöpe dökmek yerine bu kaplıklar sayesinde bahçelerinin bir köşesine koymaları durumunda sokak hayvanların da beslenmelerinin sağlanacağını söyledi.

Martı Kahramanmaraş Tabii Hayata ve Hayvanlara Işık Derneği Başkanı Çiğdem Şeker ise öğrencilerine hayvan sevgisini aşılamak ve sokak hayvanlarına sahip çıkılması yönünde çalışmalar yaptıklarına dikkat çekerek: “Bugün öğrencilerimizi u hayvan barınağına getirerek hayvan sevgisini aşılamak ve hayvanların korunması gerektiğini öğretmek istedik. Bu hayvan barınağı ile sokak hayvanlarına sahip çıkan Büyükşehir Belediyemize çok teşekkür ediyoruz. Burada bütün vatandaşlarımıza sesleniyoruz. Sokaklarda dolaşan sahipsiz hayvanlara sahip çıkın, onlara bir kap yemek, bir kap su vermek bu kadar zor bir şey değildir” dedi.

Programa katılan öğrenciler barınakta bulunan kedi ve köpekleri severek güzel bir gün geçirmenin keyfini yaşadılar.

Büyükşehir Belediyesi tarafından çocuklara patlamış mısır ve meyve suyu ikram edildi.