Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Meclisi 2017 yılının ilk toplantısını Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç başkanlığında toplandı.

Gündeminde bulunan maddeleri görüşmek üzere toplanan Büyükşehir Belediye Meclisi gündemin 1. Maddesinde Yazı İşleri ve Kararlar Dairesi Başkanlığının, 2017 Yılı Denetim Komisyonu Üye seçimi ile ilgili teklifi gizli oylama ile yapıldı ve yapılan seçimlerin ardından Fatih Kiraz 39 oy, Ayşe Kılıç 39 oy, Serhat Kolukırık 39 oy, Bekir Kılıç 40 oy ve Kadir Tanış 40 oy alarak Denetim Komisyonuna seçilmesine karar verildi.

Gündemin 2. Maddesinde İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Onikişubat İlçesi Süleyman Çelebi Caddesi Şehit Abdullah Çavuş Mahallesi Ağcalı Vadisi, isim değişikliği ile ilgili teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 3. Maddesinde İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Onikişubat İlçesi Serintepe Mah. 6653 ada 1 nolu parsel ve Hayrullah Mah. 3935 adanın güneyindeki alana ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliği ile ilgili teklifi İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 4.maddesinde İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Onikişubat İlçesi, Ilıca Mahallesi 120 nolu adanın  batısı, 249 nolu adanın batısı, 162 nolu  adanın güneyi ve 249 ada 2 nolu parsele  ilişkin  1/1000 ölçekli Uygulama İmar Plan değişikliği ile ilgili teklifi  İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 5. Maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Türkoğlu İlçesi, Cumhuriyet Mah. (Toki) C tipi Mesire alanı içerisinde bulunan kır lokantası- restoran’ın Türkoğlu Belediyesine devri ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 6. Maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Bahçelievler Parkının 10 yıla kadar kiraya verilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 7.maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Hayrullah Mah. 7643 ada 16 nolu parsel (Şazibey Halk Pazar 49 nolu iş yerinin tapu devrinin iptali ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 8.maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Pınarbaşı Çamlıca Lokantası ve Aile Çay Bahçesinin, AKBEL A.Ş.’ye devri ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 9.maddesinde İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Kent Estetik Kurulu Oluşumu ve Çalışma Esasları Yönetmeliğinde değişiklik yapılması ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 10.maddesinde İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Yedi Güzel Adam Edebiyat Müzesinin Restorasyon Yapım İşi kredi talebinin yenilenmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 11.maddesinde Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının 3. Geleneksel Yöresel Yemek Yarışması ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu-Sosyal Hizmetler ve Halkla İlişkiler Komisyonu

Gündemin 12.maddesinde Mali Hizmetleri Dairesi Başkanlığının “Bulaşıcı Hayvan Hastalıklarıyla Mücadele”  projesi kapsamında protokol yapmak üzere Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklifi. Tarımsal Kırsal Kalkınma Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 13.maddesinde Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığının Millet Bahçesi Rekreasyon Alanı Biyolojik Gölet Yapım işinde kullanılmak üzere İller Bankası kredi talebinin yenilenmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 14.maddesinde Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığının Kent Meydanı ve Kapalı Otopark Yapım işinde kullanılmak üzere İller Bankasından Kredi kullanımı hususunda Büyükşehir Belediye Başkanına yetki verilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 15. Maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Şehitlik yeri tahsisi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından ilave gündem maddelerine geçildi.

Gündemin 16. Maddesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığının 2017 yılı için Sözleşmeli Personel Ücretleri ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 17.maddesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığının 2017 yılı için Kısmı Zamanlı Personel Ücretleri ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 18.maddesinde Sağlık ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının 12 Şubat etkinlikleri kapsamında Uluslar arası Kurtuluş Güreş Turnuvasında dereceye girecek sporculara ödenecek ödül tutarının belirlenmesi ile ilgili teklifi Eğitim Kültür Gençlik ve Spor Komisyonu- Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 19. Maddesinde Etüt ve Proje Dairesi Başkanlığının Ekinözü İlçesi, Ataköy mahallesi, 158 ada 75 nolu parsele okul yapılması için Büyükşehir Belediye Başkanına protokol yapmak üzere yetkisi verilmesi ile ilgili teklifi Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu- Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 20. Maddesinde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının ADR li Akaryakıt tankeri alınması ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 21. Maddesinde İtfaiye Dairesi Başkanlığının tam otomatik asansörlü merdivenli itfaiye aracı ile panelvan türü otomobil ve çift kabin kamyonet alınması ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 22. Maddesinde Emlak ve İstimlâk Dairesi Başkanlığının Elbistan İlçesi Belediyesi eski hizmet binasının  1 inci katının Ortaokul olarak kullanılmak üzere Elbistan Kaymakamlığı  İlçe  Milli  Eğitim  Müdürlüğü adına tahsisi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 23. Maddesinde Emlak ve İstimlâk Dairesi Başkanlığının Yunus Emre Sabit Pazar yerinin 2017 yılı için gelir paylaşımının belirlenmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 24.maddesinde Etüt ve Proje Dairesi Başkanlığının Ağcalı Rekreasyon alanı Biyolojik Gölet Yapım işinde kullanılmak üzere İller Bankasından ek kredi talebi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 25.maddesinde İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığının Onikişubat İlçesindeki Küçüksır Mahallesi Oynaklı Sokak isminin değiştirilmesi ile ilgili teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 26. Maddesinde Etüt ve Proje Dairesi Başkanlığının Pazarcık İlçesine Bağdınısağır Mahallesi sınırlarında bulunan mesire alanı olarak düzenlenecek alanın isminin Büyükşehir Belediyesi Millet Bahçesi Mesire Alanı adı verilmesi ile ilgili teklifi. ÇEVRE VE SAĞLIK KOMİSYONU

Gündemin 27. Maddesinde İnsan Kaynakları ve Eğitim Dairesi Başkanlığının boş kadro değişikliği ile ilgili teklifi oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 28. Maddesinde Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığının Dulkadiroğlu Belediyesi 2017 yılı gelir tarifesinde değişiklik yapılması ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 29.maddesinde Etüd ve Projeler Dairesi Başkanlığının Dulkadiroğlu Kaymakamlığı Logo çalışması ile ilgili teklifi Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 30.maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Köy Garajında bulunan işyerlerinin ve Bay, Bayan WC lerin kiraya verilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 31. Maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Sütçü İmam İtfaiye Binasının Bodrum Katının Emniyet Genel Müdürlüğü adına tahsisi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin32.maddesinden 41. Maddesine kadar olan teklifler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 42. Maddesinde Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığının Mobil Gezici Mamografi aracı alımı ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 43.maddesinde Emlak ve İstimlâk Dairesi Başkanlığının Dulkadiroğlu İlçesi Dereli Mahallesi 7708 ada, 1 nolu parsele kayıtlı “Spor Tesisleri Alanı” tanımlı taşınmazın, Spor Tesisi yapılmak üzere  Dulkadiroğlu Belediyesine tahsis edilmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 44.maddesinden 55. Maddesine kadar olan teklifler  İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 56.maddesinde Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın Büyükşehir Belediyesi yönetiminde olan Yaş Sebze ve Meyve Toptancı Hali ve Elbistan Halinin 2017 yılına mahsus olmak üzere dükkân teminat miktarlarının belirlenmesi ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 57.maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının Kapıçam Tabiat Parkı günü birlik dinlenme alanının Orman ve Su İşleri Bakanlığı 15.  Bölge Müdürlüğünden kiralanması ile ilgili teklifi Hukuk Komisyonu - Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 58. Maddesinden 63. Maddesine kadar olan teklifler İmar ve Bayındırlık Komisyonuna havale edildi.

Gündemin 64. Maddesinde Emlak ve İstimlak Dairesi Başkanlığının İlimiz Onikişubat İlçesi Hayrullah Mahallesi 3309 ada 3 nolu parselde kayıtlı 2701,90 m² yüzölçümlü taşınmazın KASKİ  Genel  Müdürlüğü adına mahsuben devri ile ilgili teklifi Plan ve Bütçe Komisyonuna havale edildi.

Meclise katılamayan üyelerin izinli sayılmasının ardından ikinci oturumun 16 Ocak 2017 Pazartesi günü saat 13.30’da tekrar toplanmak üzere oturuma ara verildi.