Domuzlar Vatandaşa Saldırdı  1 Kişi Yaralandı.
 
Afşin’e bağlı Deveboynu Köyü’nün Yeşildere Mezrası’nda yaşayan vatandaşların başı yaban domuzlarıyla dertte.
Kış ayında dağda aç kalan yaban domuz sürüleri köye indi. Köyde bahçesini temizleyen bir kişiyi yaraladı.
 
Afşin’e bağlı Deveboynu Köyü’nün Yeşildere Mezrası’nda aç kalan yaban domuz sürüleri köye indi. Köyde bahçesini temizleyen 24 yaşındaki Hüseyin Sığırtmaç’ı yaban domuzları yaraladı. Yaralanan Hüseyin Sığırtmaç Afşin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan ilk müdahale ardından hastaneden taburcu edildi.
Olayın dehşetini anlatan 24 yaşındaki Hüseyin Sığırtmaç, “ Bizim geçim kaynağımız çiftçilik. Ben bahçemde bulunan otları temizlemeye gittim. Bu sırada dağın eteğinde birkaç avcıyla av köpeklerini gördüm ve işime devam ettim. Önce arkamdan sesler gelmeye başladı ve arkamı döndüğümde üzerime doğru yaban domuzlarının geldiğini gördüm. Daha sonra hızlı bir şekilde kaçmaya başladım ve ayağım taşa takıldı ve düştüm. Bu sırada üzerime bir tane yaban domuz geldi ve beni dişleriyle yaraladı. Av köpekleri olmasaydı belki beni parçalayacaktı.” dedi.
Vatandaşlar Domuzlardan İsyan Etti
Yaban domuzlarının köyde korkulu anlar yaşattığını belirten Afşin Yeşildere Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Erçan Şahin, “Köyümüz yıllardan beri bu sorunla uğraşıyor. Köyümüzde eskiden bir yılda yaklaşık 100 ton fasulye çıkartırdık. Bu hayvanlar gün geçtikçe çoğaldığından artık köyümüzde neredeyse fasulye bile ekemez olduk. Fasulye yerine artık köyümüzde kavak dikmeye başladık. Çünkü domuzlar kavak ağacına herhangi bir şey yapamıyor. Tabi her gecede tarlalarımızı bekleyemeyiz. Bekleyemeyince de yaban domuzları tarlalara inerek mahsulleri ya tepeliyor ya da yiyor. Kış aylarında ise yine aynı şekilde. Bu defa da dağda aç kalan domuzlar köyümüze kadar iniyor. Köyde yaşayan vatandaşlarımız bu konudan çok rahatsız. Av mevsimi geldiğinde kendi çabalarımızla kurduğumuz ekiplerle avlamaya çalışıyoruz. Fakat av mevsimi bittiğinde yapacak bir şeyimiz kalmıyor. Ya yaban domuzu seni yaralayacak yada silah sıkıp ceza yiyeceksin. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bizi bu hayvanlardan kurtarın.” açıklamasında bulundu.
 
Kaymakam’da Domuz Sürüsüne Aracıyla Çarpmıştı
13 Ekim 2005 tarihinde Afşin’in eski Kaymakamı Yaşar Dönmez ve Elbistan eski Kaymakamı Orhan Mardinli Kahramanmaraş’ta düzenlenen toplantının dönüşünde Deveboynu yakınlarında domuz sürüsüne çarpmıştı. 
Otomobil 7 Metre Havada Uçmuştu
Ani ve şiddetli çarpışmanın etkisi ile yaban domuzlarına çarpan araç birkaç domuzu ezdi. Şiddetli ve ani çarpışmanın etkisi ile otomobilde direksiyon hakimiyeti kayboldu. Araç yol kenarında bulunan Yazıköy deresine uçtu. Havada yaklaşık 7 metre uçarak Yazıköy Deresi'ne düşen otomobilde büyük çapta hasar meydana gelirken araç hurdaya döndü. İnanılmaz kazada mucize eseri kaymakamlar Orhan Mardinli ve Yaşar Dönmez'in burunları bile kanamaması diğer bir mucize ve şans olarak kaymakamların, şoförün ve koruma memurunun yanında yer aldı.