banner479

Vali Özkan Uyardı, Stokçular ve Fahiş Fiyat Uygulayanlar Cezalandırılacak!

İçişleri Bakanlığı tarafından stokçuluk yapıp fahiş fiyat artıranlara karşı yapılacak olan mücadelelerin Valiliklere gönderilmesinin ardından Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan genelge yayımladı.

Vali Özkan Uyardı, Stokçular ve Fahiş Fiyat Uygulayanlar Cezalandırılacak!

İçişleri Bakanlığı tarafından stokçuluk yapıp fahiş fiyat artıranlara karşı yapılacak olan mücadelelerin Valiliklere gönderilmesinin ardından Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan genelge yayımladı.

Sinan Doruk
Sinan Doruk
19 Ekim 2018 Cuma 11:01
447 Okunma
Vali Özkan Uyardı, Stokçular ve Fahiş Fiyat Uygulayanlar Cezalandırılacak!

Kahramanmaraş Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, dövizdeki dalgalanma nedeniyle piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere uygulanan fahiş fiyatlar ve stokçuluğun önlenmesine yönelik olarak genelge kapsamında, il genelinde stokçuluk yapanlara ve fahiş fiyatlarla ürün satanlara karşı cezalar verileceği belirtildi.

Kahramanmaraş Valiliği tarafından dövizdeki dalgalanma nedeniyle piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere uygulanan fahiş fiyatlar ve stokçuluğun önlenmesine yönelik olarak genelge yayımlandı.

Vali Vahdettin Özkan’ın imzasıyla yayımlanan genelgede, il sınırları içerisinde dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek ürünlerine haksız fiyat artışı ve stokçuluk yapanlara karşı tüketiciyi koruma anlamında gerekli tedbirlerin alınacağının altı çizildi.

İçişleri Bakanlığı, stokçuluk yapan ve fiyatlarını fahiş şekilde artıran işletmelere karşı harekete geçti. Bakanlık, geçtiğimiz günlerde valiliklere bir genelge yollayarak "stokçular" ile ilgili gerekli tedbirlerin alınmasını istedi.

Bakanlık, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9’ncu maddesine göre fahiş fiyat uygulayanlar için valiliklere “genel emir” çıkarma konusunda talimat vermişti. Bu emirlere uymayanlar hakkında Kabahatler Kanununa göre gerekli adli ve idari işlemlerin uygulanmasını istenmişti. Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan da bu doğrultuda yayımladığı genelge ile son dönemde kur kaynaklı gelişmeleri fırsat bilerek fahiş fiyat uygulayanlara karşı gerekli tedbirlerin alınacağını ifade etti.

Vatandaşların refah, huzur ve mutluluğunu sağlamanın, temel hak ve hürriyetlerini korumanın devletin asli görev ve sorumluluklarından olduğu belirtilen genelgede, ayrıca vatandaşların ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınmasının da devletin yasal sorumlulukları arasında olduğuna işaret edildi.

Genelgede, “Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir” ifadesi kullanıldı. Genelgede şu cümlelere yer verildi:

“Vatandaşlarımızın refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak; temel hak ve hürriyetlerini korumak Devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır. Ayrıca vatandaşlarımızın ihtiyaçlarının teminine yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere erişiminin güvence altına alınması da Devletimizin yasal sorumlulukları arasındadır. Kamu hizmetleri ile piyasa koşullarında mal ve hizmet sunumu kamu düzeninden etkilenmekte; bu hizmet ve sunumlarda olası aksamalar da kamu düzenini bozabilmektedir. Vatandaşlarımızın günlük hayatlarının aksama ve sıkıntı olmaksızın idamesine ilişkin her türlü tedbiri alma yetki, görev ve sorumluluğu ise şüphesiz kamu idarelerine aittir. İlimiz sınırları içinde bazı esnaf, firma ve işletmelerin dövizde meydana gelen dalgalanmayı fırsat bilerek vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına yönelik piyasa koşullarında sunulan mal ve hizmetlere fahiş fiyat uyguladığı; bazı ürünleri ise stoklarında bekleterek fiyat artışına neden olduğu, halkın esenliğini ve refahını tehdit edici davranışların ortaya çıktığı görülmüştür. Haksız fiyat artışları ve stokçuluk karşısında mağdur olan vatandaşlarımızın ve iyi niyetli işletmelerin haklarını korumak için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.”

Kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşların mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla bazı tedbirler alındığı vurgulanan genelgede, “Perakende Ticarette Uygulanacak İlke ve Kurallar Hakkında Yönetmeliğin 16. maddesinde “Yetkili idareler, doğrudan veya Bakanlığın talebi üzerine perakende işletmeler nezdinde ön inceleme mahiyetinde denetim yapmakla görevlidir.” hükümleri bulunmaktadır. Bu itibarla kamu düzeni ve güvenliğinin korunması, vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin önlenmesi ve haksız rekabetin önüne geçilmesi amacıyla; ilimiz sınırları içerisinde faaliyet gösteren esnaf, firma ve her türlü işletme tarafından sunulan mal ve hizmetlerin haklı bir neden olmaksızın fiyatlarının yükseltilmemesi, Ürünlerin piyasaya arzlarının geciktirilmemesi ve stokçuluk yapılmaması, satılan malın üretim yeri, ayırıcı özelliği, tüm vergiler dahil satış fiyatı, birim satış fiyatı, satış fiyatı ve birim fiyatının uygulanmaya başladığı tarih, üretim yeri Türkiye olan mallar için Ticaret Bakanlığınca tespit ve ilan edilen şekil, logo veya işaret şartlarına uyulması, Ürünlerde kullanılan etiketlerin tarife ve fiyat listelerinin üzerindeki rakam ve harflerin okunabilir, düzgün, eksiksiz, gerçeğe uygun, yeterli büyüklükte ve başka rakam, kelime ve işaretlerle karışıklığa sebebiyet vermeyecek şekilde kullanılması, tarife ve fiyat listelerinin hangi mala ait olduğunun tüketiciler tarafından kolaylıkla görülebilmesi ve okunabilmesi hususlarına riayet edecektir” denildi.

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan imzasıyla yayımlanan genelgede, bu dönemde başta zabıta birimleri olmak üzere yetkili birimlerce denetim faaliyetlerine ağırlık verileceği, yapılan denetimler sırasında aksine hareket edenlerin tespit edilmesi halinde mevzuat hükümleri çerçevesinde adli ve idari işlemler yapılarak idari para cezası uygulanacağının da altı çizildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373