banner491

TKDK'dan Afşinli Yatırımcıya Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü Afşin’de yatırımcılarla bir araya geldi.

TKDK'dan Afşinli Yatırımcıya Hibe Desteği

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü Afşin’de yatırımcılarla bir araya geldi.

13 Ağustos 2011 Cumartesi 09:37
25285 Okunma
TKDK'dan Afşinli Yatırımcıya Hibe Desteği
banner474
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü Afşin’de yatırımcılarla bir araya geldi.
 
Afşin Anaokulu Konferans Salonunda düzenlenen Toplantıya, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüseyin Öner, Afşin Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı İlyas Sarı, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personeli, ile köy muhtarları katıldı.
 
Düzenlenen toplantıda konuşan TKDK İl Koordinatörlüğü Başvuru Kabul Uzmanı Fırat Karaköy1 Ağustos’ta   Kahramanmaraş’ta proje kabulüne başladıklarını  belirterek “1  – 22 Ağustos tarihleri arası birinci dönem , 5 - 20 Eylül tarihleri arasında ikinci dönem olmak üzere  9 ayrı başlıkta proje kabulüne başlayacağız, yatırımcılarımız yatırımlarındaki uygun harcama kalemlerinin   %50 ile %65’lik kısmını hibe olarak alabilirler. Bu bağlamda Afşin’den çok sayıda proje bekliyoruz. TKDK olarak yurt genelinde iki  başvuru çağrı döneminde toplamda yaklaşık 200 Milyon EURO hibe kullandıracağız. Bu miktarın büyük bir çoğunluğunu neden Kahramanmaraş kullanmasın? Ümidimiz AB fonlarının önemli bir bölümünün Kahramanmaraşlının hizmetine sunulması” dedi.
 
Ayrıca TKDK Başvuru Kabul Uzmanı Karaköy,  proje konularına değinerek, Süt üreten tarımsal işletmelere yatırım, Et üreten Tarımsal işletmelere yatırım başta olmak üzere Kırsal Turizm, Kültür Balıkçılığı’nın geliştirilmesi, Yerel ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Çiftlik Faaliyetlerinin Geliştirilmesi, Su ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, Süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması, Et ve et ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması alanları gibi geniş bir yelpazede hibe kullandıracaklarını belirtti.
 
Başvuru Kabul Uzmanı Fırat  Karaköy, “IPARD programı ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ile tarım sektörünün verimlilik gücü ve rekabet gücü artacak, yeni iş imkanları açılacak ve gizli işsizliğin önüne geçilecek, tarım ve kırsal nüfusun gelir düzeyi yükselecek,  tarım sektöründeki yatırımlar artacak, tarım sanayi entegrasyonuna katkı sağlanacak, kırsal nüfusun azalmasına ve göçün önlenmesine katkıda bulunacak, Avrupa Birliği standartlarında üretim yapan firmaların sayısı artacak, tarımsal ürünlerin Avrupa pazarlarına erişimi kolaylaşacak, Kahramanmaraş’ın proje yapma kapasitesi gelişecek ve sorun çözmede katılımcılık artacaktır. Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğümüz tarım ve kırsala uzatacağı destek eliyle, üretici ve yatırımcının yeni adresi, Avrupa Birliğine açılan yeni kapısı, büyüyen ve gelişen Türkiye’nin bir parçası olacaktır” dedi.
 
YETKİ DEVRİ TAMAM SIRA PROJELERDE!
 
Başvuru çağrı döneminin çok önemli olduğunu dile getiren Karaköy, “TKDK olarak Avrupa Birliği’nden IPARD kapsamındaki Kırsal Kalkınma programının uygulamaya geçirilmesi için hibe kullandırma yetkisini aldığımızı duyurmak isterim. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, Kurum Başkanımız Sayın Kerem Akgündüz’ün ve kurum personelinin gayretli çabaları ve tabi ki sayın Bakanımız Veteriner Hekim Mehdi EKER Bey’in desteği ile yetki devrini almış bulunmakta. Artık yatırımcılar ile söz konusu hibeleri buluşturacağız. Bu nedenle Kahramanmaraşlı yatırımcılardan bol proje bekliyoruz.”dedi.
 
PROJEYİ TESLİM EDENLER HİBE KULLANABİLECEK
 
TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü Başvuru Kabul Uzmanı Fırat Karaköy, hibe kullanmak isteyen yatırımcıların proje ile başvurmaları gerektiğinin altını çizerek, iki proje başvuru çağrı dönemine çıkıldığını ifade etti. 1 Temmuz – 31 Temmuz tarihleri arasında süreyi kurumsal bilgilendirme faaliyetleri olarak belirlediklerini vurgulayan Karaköy, yatırımcılar açısından ise bu dönemin Proje Başvuru Hazırlık Dönemi olarak kullanılabileceğini belirtti. Karaköy proje başvurularını; ilk çağrı ilanı için 01 Ağustos – 22 Ağustos tarihlerinde kabul edeceklerini, 2.Çağrı dönemi için ise 5 Eylül-20 Eylül tarihleri arasında proje kabulü yapacaklarını vurguladı. Yatırımcıların proje hazırlama safhasında proje hazırlayacak olan firma yada şahısların seçimine önem vermelerinin çok hayati olduğunu ifade ederek, projelerin eksiksiz tamamlanmasının ve uygulanabilir olmasının projenin   kabulü  ihtimalini arttıracağını söyledi.
 
 
PROJENİN ZAMANINDA TESLİMİ ÇOK ÖNEMLİ
 
1. ve 2. Başvuru Çağrı Dönemlerinin tüm özelliklerinin aynı, sadece bütçelerinin farklı olduğunu belirten Karaköy, “Birinci başvuruda sadece 30 günlük bir zaman diliminde yatırım tamamlama şartı bulunduğunu vurgulayarak, 2. Başvuru çağrı ilanında ise böyle bir sınırlamanın olmadığını söyledi. Karaköy ,“ Yatırımcıların proje tamamlamaları için maksimum süre 24 ay olacak.Yatırımcı sözleşme imzaladıktan sonra 24 aylık süre içinde yatırımını tamamlayacak.Bu sürenin aşılması söz konusu değil.TKDK olarak dönem dönem yatırımını denetleyeceğiz.” dedi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373