banner479

TBMM Başkanvekili Sağlam: "OSB'nin Afşin Elbistan Arasına Yapılması Daha Mantıklı"

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, katıldığı televizyon programında bölgeye kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

TBMM Başkanvekili Sağlam: "OSB'nin Afşin Elbistan Arasına Yapılması Daha Mantıklı"

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, katıldığı televizyon programında bölgeye kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu

19 Ocak 2012 Perşembe 09:36
2181 Okunma
TBMM Başkanvekili Sağlam:
TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, katıldığı televizyon programında bölgeye kurulması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Sağlam,OSB’nin Afşin-Elbistan arasına yapılması’nın daha mantıklı olacağını kaydetti.
TBMM Başkanvekili ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof.Dr. Mehmet Sağlam, Mesut Tuğrul’un hazırlayıp sunduğu her hafta Pazartesi günü Aksu TV’de izleyicisiyle buluşan Moderatör programına konuk oldu.

Programda Türkiye ve Kahramanmaraş gündemini değerlendiren Sağlam, 19 Mayıs kutlamaları ile ilgili yayımlanan genelge hakkında bilgi vererek, bayramın iptal edilmediğini sadece hareketlerinin iptal edildiğini söyledi.

“OSB’NİN AFŞİN ELBİSTAN ARASINA YAPILMASI DAHA MANTIKLI”

OSB ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Sağlam, “Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili prosedür yavaş işliyor. Organize Sanayi Bölgesi’nin Elbistan-Afşin arasına yapılması daha mantıklı. Çünkü artık tarım arazilerini kullanmamamız gerekiyor. Elbistan’daki ve Afşin’deki iş adamları OSB’nin gecikmemesi için çalışmalar yapıyor. İlgililerle görüşülüp biran önce OSB’nin yapılması gereken yer belirlenmeli.
Göksun-Afşin arası hızlı tren projesi olabilir. Afşin-Elbistan’da 3-4 ünite daha yapılacaksa orada yaşam sürdürmek neredeyse imkansız hala geliyor. Fakat öncelik olarak bu güzergahta bir duble yolun tamamlanması gerekiyor. Duble yol yapıldığı zaman Afşin-Elbistan ayrım olmadan hepsi 15 dakikalık yol olacak.
Ilıca-Ekinözü güzergâhında bir çalışma olabilir. Fakat bu yol hiçbir zaman Göksun –Afşin-Elbistan yoluna alternatif olamaz. Çünkü bu yolun geçtiği yerler sarp dağlar. 2 Bin metrede kuzeyde olan bir yol bu ülkenin şartlarına uygun olamaz. Dolayısıyla 65-70 kilometreye indirilmiş bir yol varken başka bir güzergâh aramaya gerek yok. Bu hiçbir zaman Elbistan’la iktisadi bakımdan bir yol olamaz.”
Türkiye’de değişen 65 il milli eğitim müdüründen biri olan Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas’ın tayininin çıkmasına da tepki gösteren Sağlam, “İl Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas’ın Kahramanmaraş için nasıl çırpındığını bilmeyen yok.  Tahsin Nas Kahramanmaraş için canla başla çalışıyor” dedi.

Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı ile ilgili düşüncelerini de aktaran Sağlam mevcut parti teşkilatını başarılı bulduklarını, bu zamana kadar parti içindeki dinamiklere ise müdahale etmediğini söyledi.

Kahramanmaraş’ın Büyükşehir olması durumunu da değerlendiren TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Rektör Karaaslan’a da övgüler yağdırarak Üniversite ile kentin yaklaşık 1 yıldır kenetlenmeye başladığını söyledi.

19 MAYIS KUTLAMALARININ İPTALİ SÖZ KONUSU DEĞİL

TBMM Başkanvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam’ın Her Pazartesi günü Aksu TV’de yayınlanan Moderatör’de öne çıkan açıklamaları;

“Dünyanın hiçbir yerine kızlı-erkekli bütün öğrencileri yağmurda, çamurda tören geçidi yapmak için yollara dizmek gibi bir kural yok. Önemli olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nın taşıdığı önemdir. Bugünde 19 Mayıs’ın anlam ve önemi okullarda öğretmenler tararından öğrencilere anlatılmalıdır. Okullarda bayramı gerçek benliği içerisinde kutlayarak işin gerçek manasını yerine getirmemiz gerekir. 19 Mayıs etkinliklerinin stadyumlardan kaldırılmasının büyütülecek bir tarafı yok. Asıl önemli olan bayramları unutmamak ve yaşatmaktır. Bayram kutlamalarının iptal edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Sadece stadyumlar da yapılan gösterilen ve tören geçitleri iptal edilmiştir.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI DÖNEMİNDE KAHRAMANMARAŞ EĞİTİMİNE ÇOK KATKI SAĞLADIM

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bir kötü hikâyesi var. Ben Milli Eğitim Bakanlığı görevinde iken Kahramanmaraş’a yaklaşık 148 tane okul yaptırdım. Kahramanmaraş’ın bir Milli Eğitim Müdürlüğü binası bile bulunmuyordu. Bakanlığım döneminde bu konuyu da ele alarak en büyük Milli Eğitim binaları projesine Kahramanmaraş’ı da aldım. Milli Eğitim Müdürlüğü binasının açılışına ben davet edilmedim. Daha sonra Milli Eğitim Müdürlüğünü ziyarete gittiğimde o dönem ki Milli Eğitim Müdürü bana ‘Kahramanmaraş’a fazla okul yaptırmışsınız’ şeklinde bir ifade kullandı. Bu ifade karşısında gerçekten çok şaşırdım.  Türkiye’de ben hayatımda ilk defa bir eğitimciden fazla okul lafını duydum. Kahramanmaraş gibi bir ilde bu zihniyette bir Milli Eğitim Müdür vardı. Kahramanmaraş’ta o dönemin Milli Eğitim Müdürünün tayin edildiği tarihe kadar bakılırsa eğitim seviyesi hep aşağılara doğru iniyor.

ELBİSTAN’DAN DAHA KÜÇÜK BİR İLİN MÜDÜR MUAVİNİ KAHRAMANMARAŞ’A İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ OLARAK VERİLMİŞ BİZ BUNA LAYIK DEĞİLİZ

2007 yılında tekrar Milletvekili olduğumda diğer milletvekillerimizle toplanıp Kahramanmaraş’ta neler yapabileceğimizi konuştuk. O dönemde Milli Eğitim Müdürü’nün  tayin edilmesi ve yerine başka birisinin gelmesine karar verildiği halde bu  4 yıl ertelendi. 4 yılın ardından Mevcut Milli Eğitim Müdürü Tahsin Nas göreve getirildi. Tahsin Nas’ın Kahramanmaraş için nasıl çırpındığını bilmeyen yok.  Tahsin Nas Kahramanmaraş için canla başla çalışıyor. Elbistan’dan daha küçük bir ilin Müdür muavini Kahramanmaraş’a İl Milli Eğitim Müdürü olarak verilmiş biz buna layık değiliz. Tahsin Nas kararnamesi çıkmamasına rağmen bir buçuk yıl boyunca Kahramanmaraş’a eğitim için çok şeyler yaptı. Ya Tahsin Nas’ın kararnamesinin biran önce çıkarılması gerekiyor ya da Kahramanmaraş gibi bir Büyükşehir’e layık birinin göreve getirilmesi gerekiyor.  Tahsin Nas’ın Kahramanmaraş’a hizmet ettiğine herkes şahitse kendisi görevine devam eder. Şuan Tahsin Nas’ın görevde kalması için harekete geçtik ve görevde kalması içinde elimizden geleni yapacağız.

2023 VİZYONUNUN GELECEĞİ EĞİTİMDİR

Kahramanmaraşlı iş adamlarımız verdikleri sözü tutarak yeni okullar yaptırdılar. Bunun yanında Kahramanmaraş’a Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir mesleki kampus inşa ediliyor. Kahramanmaraş’ta eğitimle ilgili büyük bir hamle başladı. Umarız bu hamle daha da devam edecek. Bizde bunun için gereğini yapacağız. Bu Kahramanmaraş’ın istikbali için çok önemli. Kahramanmaraş’ında Türkiye’nin de 2023 vizyonu geleceği kesinlikle eğitimdir.

TEŞKİLATIMIN HER ZAMAN YANINDAYIM

Kahramanmaraş’ta mevcut yönetimle başarılı bir seçim dönemi geçirdik. Aynı şekilde referandum geçirdik ve başarılı olduk. Kahramanmaraş teşkilatı ile seçimlerde her zaman ön sıralarda yer aldık ve rekorlar kırdık. Benim teşkilatımdan takdir dışında bir şikayetim yok. 4 dönemden bu yana Kahramanmaraş’tan meclise giriyorum. Hiçbir zaman teşkilatların kendi aralarında ki dinamiklere müdahale etmedim. Ümit ediyorum ki seçilecek olan kişilerle de teşkilatta devam ederiz. İnsanlar arasında tabi ki değişik fikirler olacak. Fakat Kahramanmaraş’a yapılacak olan ciddi hizmetlerde ciddi fikir ayrılıkları olmadı. Ayrıca anlaşmazlıkları çözmek eski vekiller olarak bize düşüyor. Yeni vekillerimizle de çalışma tempomuz her zaman artar aksine eksilmez.

BÜYÜKŞEHİR İÇİN BELİRLİ BİR MODEL YOK

Kahramanmaraş Büyükşehir olursa Beldeler mahalleye dönüşecek. Bu durumda Belde Başkanları ne partiye ne de başkasına küser. Aksine daha büyük makamlara gelmek için yarışırlar. Büyükşehir için henüz kesinleşmiş bir model yok. Fakat model olarak Merkezde iki ilçe teşkil edecek. Büyükşehir Merkez ilçe olacak. Belirli ilçelerin varlıklarını sürdürmesi söz konusu. Bunun yanında belirli beldeler birleştirilerek yeni ilçelerin kurulması da olabilir. Büyükşehir olması Kocaeli modelinde de olsa yeni ilçeler teşekkülünde olabilir. Tam model ortaya çıktığında kesin şeklini alacaktır.
Kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor. Van depremi bütün çalışmaların o bölgeye konsantre olunmasına neden oldu. Kentsel Dönüşüm projesi ile alakalı şuan birçok söylenti var. Fakat kesin çalışmalar başladığında tabi ki biz orada Kahramanmaraş’ın ne derece de projeye dahil edilip edilmeyeceğini savunacağız.

İLÇELERLE GEREKLİ BARIŞI SAĞLAMAK İÇİN ULAŞIM SORUNUNUN ORTADAN KALKMASI GEREKİYOR

Kahramanmaraş’ın ilçelerle bir türlü barışık olamamasının iki sebebi var. Kahramanmaraş geçmişten bu yana içine kapanık olan bir şehir. Türkiye’de mezar taşında mahalle adı yazan tek şehir Kahramanmaraş. Kahramanmaraş’ın öncelikle başka şehirlere ve dünyaya açık olması gerekiyor. Gidemediğin yer senin değildir diye bir söz var. Biz ilçelerle istenilen düzeyde ulaşımı sağlayamadık ve duble yollardan da nasibimizi alamadık. İlçelerle çift yolu geçelim daha hepsinin asfalt yolunu bile tamamlayamadık. Bir ilçenin iliyle teması her şeyden önce doğru düzgün yollarla sağlanır. Yollar yapıldıkça temaslar daha rahat olacak. Kahramanmaraş’ın nüfusu son 20 yılda 400 binleri bulmuşsa bu şehirleşmede kendi bölgesinden gelen insanların yoğunluğu yer alıyor. Kahramanmaraş’ın milli değerlerine sahip çıkan karakteri hiçbir zaman bozulmadı. Çünkü gelenler bizden geliyor. Bu  bizim için bir avantaj. İlçelerle ticari kaynaşmanın da sağlanması için öncelik olarak yol meselesinin çözülmesi gerekiyor.

2012’YE YETİŞMEZSE 2013 PROGRAMININ İÇERİSİNDE YER ALACAĞIZ

Spor Bakanımız öncelik olarak 12 Şubat stadyumunun gece ışıklandırmasını yapacak. 2012 yılında 12 stat gündeme alındı. Spor Bakanı Suat Kılıç Kahramanmaraş’ta yapılacak olan hizmetlerle ilgili bir çalışma yaptığını söyledi. Kendisiyle bizzat birlikte oturup çalışmaları inceleyeceğiz. Stat  konusunda Başbakanımızın önceliği söz verdiği illere verdi. Biz 12 program içerisinde yer almaya çalışacağız. Olmadığı takdirde 2013 yılında yerimizi almaya çalışacağız.

İLK DEFA KAHRAMANMARAŞ ÜNİVERSİTESİ İSTİKLALİNİ İLAN ETTİ

Yaklaşık bir yıldan bu yana Sütçü İmam Üniversitesi ile Kahramanmaraş halkı iç içe. İlk defa özel sektörden bir iş adamı Üniversiteye fakülte yaptırıyor. Daha Kahramanmaraş’a fakülte yaptıracak çok iş adamımız var. Bu bir yıl içerisinde gerçekleşen bir diyalogun sonucu. Kipaş Holdingin yaptırmış olduğu kolej Türkiye’de ilk 10’a girmeyi başardı. Bu 2-3 yıl içerisinde gerçekleşti. Bu çok büyük bir başarı. Kahramanmaraş’ta daha çok iş yapacak potansiyel var. En önemli olay rektörlerin temel görevleri ilk önce şehirle, sonra şehirde ki kamu kuruluşlarıyla, arkasında üniversitenin YÖK ve Bakanlıklarla ilişkisini yürütmektir. İlk defa Kahramanmaraş Üniversitesi istiklalini ilan etmiş durumda. Biz bununda meyvesini gördük. Bütün mesele diyalogu halkla iyi kurmaktır.”
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner471

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373