TARSUS BELEDİYESİ'NDEN MİNİATÜRK'E BASKI

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi maketinin binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul Miniaturk'a konmaması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a mektup yazdı.

TARSUS BELEDİYESİ'NDEN MİNİATÜRK'E BASKI

Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi maketinin binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul Miniaturk'a konmaması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'a mektup yazdı.

23 Haziran 2011 Perşembe 11:04
1136 Okunma
TARSUS BELEDİYESİ'NDEN MİNİATÜRK'E BASKI
Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi maketinin binlerce yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul Miniaturk’a konmaması için İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a mektup yazdı.
 
Mektubunda Eshab-ı Kehf’in Tarsus’ta olduğunu iddia eden Kocamaz; “Böyle bir yanlışa meydan vermeyeceğinizi ümit ediyorum” sözleriyle Topbaş’tan Afşin Eshab-ı Kehf Külliyesi maketinin Miniatürk Parkına konulmamasını istedi.

Başkan Kocamaz'ın Topbaş'a gönderdiği mektup şöyle:

"Sayın Kadir Topbaş,
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı,

Sizin bilime ne kadar önem verdiğinizi, tarihi, kültürel ve dini değerlere ne kadar değer veren, ilgi gösteren bir kişi, bir yönetici olduğunuzu yakinen biliyoruz. Bu nedenle size bu mektubu çok rahat bir şekilde yazıyoruz.
Hepimizin bildiği gibi Kuran'da sözü edilen Ashab-ı Kehf'le ilgili menkıbelerin gerçekleştiği yerle ilgili değişik bölgelerde sahiplenme duygusu öteden beri bilinmektedir.Diyanet İşleri Başkanlığı kayıtlarında ve bilimsel araştırmalarda Kuran'daki tanıma en uygun yerin Tarsus’taki mağara olduğu belirtilmektedir. Bu konuyla ilgili Prof. Dr. Ahmet AKGÜNDÜZ' ün " Arşiv belgeleri ışığında Ashab-ı Kehf" kitabını sizlere bir belge olarak sunmak istiyorum. Ayrıca Osmanlı Devletinin Tarsus’taki Ashab-ı Kehf'in korunması, bakımı ve temizliği ile ilgili bir vakıf dahi kurmuş olması, burasının gerçeğe ne kadar yakın bir mekân olduğunun en bariz ispatıdır. Ayrıca Miniatürk gibi ciddi bir tanıtım merkezine daha önceki yıllarda yapmış olduğumuz müracaatla geçmişi 10 bin yıl öncesine dayanan Tarsus’ta Ashab-ı Kehf'te dâhil bazı objelerle ilgili maketlerinin sergilenmesine yönelik müracaatımız henüz dikkate alınmamışken basından aldığımız bir bilgiye göre Afşin’deki Ashab-ı Kehf adı verilen Mağaranın Miniatürk İşletme Müdürü Sayın Resul ERKAN' ın açıklamalarına göre Miniatürk sergi alanında teşhir edileceğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz. Hiçbir araştırma yapılmadan ve böylesine ihtilaflı bir konunun o güzide mekânda sergilenmek istenmesini hayretle karşıladığımı belirtmek istiyorum. Kaldı ki daha önceki yıllarda Afşin Mahkemelerinde Ashab-ı Kehf'in Afşin’de olduğunu kayıt altına almak üzere açılan davalar görevsizlik nedeni ile reddedilmiştir. Yine yıllardır Tarsus’ta artık geleneksel hale gelmiş olan ve halkın sahiplendiği Ashab-ı Kehf'te Hıdırellez Etkinlikleri kutlanmaktadır.
Bütün bu konuları bilgilerinize aktardıktan sonra böyle bir yanlışa meydan vermeyeceğiniz ümidi ile Tarsus Halkının en derin selam ve saygılarını sunuyor, sizlere her türlü hizmet yollarında üstün başarılar temenni ediyorum."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373