banner430

SGK’dan Yapılandırma Uyarısı, Son Gün 31 Ağustos!

Afşin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkezi Müdürü Nevzat Akbaba, vatandaşları yapılandırma avantajlarını kaçırmamaları için uyararak, yapılandırma avantajlarının son tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlattı.

SGK’dan Yapılandırma Uyarısı, Son Gün 31 Ağustos!

Afşin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkezi Müdürü Nevzat Akbaba, vatandaşları yapılandırma avantajlarını kaçırmamaları için uyararak, yapılandırma avantajlarının son tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlattı.

Sinan Doruk
Sinan Doruk
17 Haziran 2021 Perşembe 11:47
248 Okunma
SGK’dan Yapılandırma Uyarısı, Son Gün 31 Ağustos!

Afşin Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Merkezi Müdürü Nevzat Akbaba, “Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nun ilgili maddeleri kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan, 2021 yılı nisan ayı ve önceki aylara ilişkin sigorta primi, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bunlara bağlı gecikme cezası ve gecikme zammı alacaklarına ilişkin yapılandırma uygulanacak.” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Akbaba, şu ifadelere yer verdi:

“Bazı Alacakların Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Bu kanunla vatandaşlarımızın kamuya olan borçlarına ilişkin yapılandırmaya gidildi.  Vatandaşlarımızın Sosyal Güvenlik Kurumuna olan borçlarının yapılandırılmasına başladı.. 30.04.2021’den önceki (bu tarih dahil) döneme ait kurum alacakları bu kapsamdadır. Yapılandırmanın kapsamında;

Sigorta primi,

Genel sağlık sigortası primi,

İşsizlik sigortası primi,

Sosyal güvenlik destek primi,

Ödeme imkânı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi,

SGK tarafından takip edilen damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı,

30.04.2021 tarihinden önce (bu tarih dahil) işlenen fiillere ilişkin idari para cezaları,

İş kazası, meslek hastalığı ve vazife malullüğü sonucunda doğan rücu alacakları,

Yersiz ödenen gelir ve aylıklardan doğan alacaklar,

Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak alacaklar,

6183/48 inci maddesi kapsamında taksitlendirilen alacaklar yer almaktadır.

Ayrıca Bağ-Kur (4/b) sigortalıları borçlarını Yapılandırma Kanunu kapsamında ödememeleri halinde 30/04/2021 tarihinden önceki prim borcu bulunan hizmetleri dondurularak, prim borçları silinecektir. Sigortalılıkları 01.05.2021 tarihinden itibaren yeniden başlatılacaktır.

Yapılandırma kapsamındaki alacaklar, gecikme cezası ve gecikme zammı yerine Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) Değişim Oranı ile güncellenecektir. Peşin ödemelerde, hesaplanan Yİ-ÜFE’nin %90’ı, 2 taksitle ödemede ise %50’si silinecektir.”

Yapılandırmadan faydalanacakların, ödemelerini 6, 9, 12 ve 18 aylık taksitler halinde ödeyebileceklerini ifade eden Akbaba, “Yapılandırmadan yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak ve ilk taksiti en son 01.11.2021’e (31.10.2021 tarihi hafta sonuna denk geldiği için) kadar ödemek gerekmektedir. Borçlar ikişer aylık dönemlerde; 6, 9, 12 ve 18 taksitte ödenebilecektir. Yapılandırmanın devamı için ilk iki taksitin süresinde ödenmesi zorunludur.

2021/Nisan ayı ve öncesine ait Genel Sağlık Sigortası (GSS) primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler kanunun yayımı tarihinden itibaren de 60 gün ve daha fazla süreye ilişkin prim borçları olmaması halinde 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir.

GSS sigortalısı olanlardan daha önce hiç gelir testi yaptırmamış olanların 30.11.2021’e kadar gelir testine başvurması halinde, GSS prim borcu, gelir testi sonucuna göre ilk tescil başlangıç tarihine göre güncellenecektir. Gelir testi sonucunda hane içindeki geliri asgari ücretin 1/3’den az olduğu tespit edilenlerin borçları silinecek ve primleri devlet tarafından ödenecektir.” ifadelerine yer verdi.

Son Güncelleme: 17.06.2021 11:50
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner373