SGK AFŞİN MERKEZ MÜDÜRÜ NEVZAR AKBABA:“BU FIRSATI KAÇIRMAYIN”

Sosyal Güvenlik Kurumu Afşin Merkez Müdürü Nevzat Akbaba, halk arasında torba yasa olarak bilinen, 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu'na ilişkin uyarılarda bulundu.

SGK AFŞİN MERKEZ MÜDÜRÜ NEVZAR AKBABA:“BU FIRSATI KAÇIRMAYIN”

Sosyal Güvenlik Kurumu Afşin Merkez Müdürü Nevzat Akbaba, halk arasında torba yasa olarak bilinen, 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu'na ilişkin uyarılarda bulundu.

24 Mart 2011 Perşembe 13:53
1381 Okunma
SGK AFŞİN MERKEZ MÜDÜRÜ NEVZAR AKBABA:“BU FIRSATI KAÇIRMAYIN”
Sosyal Güvenlik Kurumu Afşin Merkez Müdürü Nevzat Akbaba,  halk arasında torba yasa olarak bilinen, 6111 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu'na ilişkin uyarılarda bulundu.
 
Kamuoyunun bilgilendirilmesi amacıyla yazılı açıklama yapan Sosyal Güvenlik Kurumu Afşin Merkez Müdürü Nevzat Akbaba, “Söz konusu yasanın sigortalı ve iş verenlere ödeme kolaylıkları sağladığını hatırlattı. Yasadan yararlanmak isteyen ilgililerin 2 Mayıs Pazartesi günü mesai saati sonuna kadar müracaatlarını mutlaka il müdürlüğüne veya sosyal güvenlik merkezlerine yapmaları gerektiği uyarısında bulunan Ergün Aydoğan, "Ödenecek tutarların ilk taksiti en geç 30 Haziran 2011 tarihine kadar ödenebilecek. Takip eden ödemeler ise ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılacak" dedi.
 
KAPSAMA GİRECEK ALACAKLAR
Yasayla ilgili geniş çaplı açıklamalarda bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu Afşin Merkez Müdürü Nevzat Akbaba, konuya ilişkin yaptığı teknik açıklamalarını şöyle sıraladı:

"5510 Sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) veya (c) bendi kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresi kesenek, kurum karşılığı ve primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile 2925 Sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu'na tabi sigortalılık statüsünden kaynaklanan prim alacakları. İsteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi alacakları. Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 Sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışılması nedeniyle tahakkuk eden sosyal güvenlik destek primi alacakları. 5510 Sayılı Kanun'un geçici 17'nci maddesine istinaden durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin prim alacakları. Özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilikten kaynaklanan sigorta primi alacakları. İdari para cezası alacakları. İş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ilgililerden tahsili gereken rücu alacakları. Kurumumuz tarafından fazla veya yersiz olarak ödendiği tespit edilen gelir ve aylıklara ilişkin alacaklar ile bunlara bağlı gecikme cezası, gecikme zammı ve kanuni faiz alacakları yeniden yapılandırma kapsamına giren kurumumuz alacaklarını oluşturmaktadır.
 
ALACAKLARIN DÖNEMİ
25 Şubat 2011 tarihinden önce tahakkuk ettiği halde ödenmemiş veya eksik ödenmiş olan; 5510 Sayılı Kanun'un 4'üncü maddesinin birinci fıkrasının (a), (b) ve (c) bendi kapsamındaki sigortalılık statülerinden kaynaklanan sigorta primi, emekli keseneği ve kurum karşılığı, fiili hizmet süresi zammı ve itibari hizmet süresi kesenek, karşılık ve primi, işsizlik sigortası primi, işverenlerin ödemekle yükümlü olduğu sosyal güvenlik destek primi. 2925 Sayılı Kanun kapsamına giren sigortalıların sigorta primi, yeniden yapılandırma kanunu uyarınca yapılan başvuru tarihi itibarıyla ödeme imkanı ortadan kalkmamış isteğe bağlı sigorta primi ve topluluk sigortası primi alacaklarından 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin olanlar. Yaşlılık, emeklilik veya malullük aylığı bağlandıktan sonra 5510 Sayılı Kanun'un 4' üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında çalışılmaya başlanması nedeniyle 2/5/2011 tarihinden önce tescilleri yapıldığı halde 25/2/2011 tarihi itibariyle ödenmemiş sosyal güvenlik destek primi alacaklarından 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin olanlar, 30/11/2010 tarihine kadar bitirilmiş özel nitelikteki inşaatlar ile ihale konusu işlere ilişkin eksik işçilik tutarı üzerinden hesaplanan sigorta primi alacakları. 31/12/2010 tarihine kadar işlenen fiillere ilişkin olup en geç 2/5/2011 tarihine kadar tebliğ edilerek tahakkuk etmiş idari para cezası alacakları. Mülga 2/9/1971 tarihli ve 1479 Sayılı Esnaf ve Sanatkarlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu ve mülga 17/10/1983 tarihli ve 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanunu'na göre tescilleri yapıldığı halde beş yılı aşan prim borçları nedeniyle 5510 Sayılı Kanun'un geçici 17' nci maddesine istinaden durdurulan sigortalılık sürelerine ilişkin prim alacakları. Kurumumuza verilen prim belgelerinden dolayı tahakkuk eden ve 2010/Kasım ve önceki aylara ilişkin olup, 25/2/2011 tarihinden önce tahakkuk ettiği halde aynı tarih itibariyle ödenmemiş damga vergisi, özel işlem vergisi ve eğitime katkı payı alacakları. İşverenler ve üçüncü şahıslar tarafından iş kazası ve meslek hastalığı, malullük, adi malullük ve ölüm halleri ile genel sağlık sigortalısına ve bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilere yönelik fiiller nedeniyle ödenmesi gereken rücu alacaklarından 2/5/2011 tarihine kadar davası sonuçlanarak tahakkuk ettiği halde ödenmemiş alacaklar. 6111 Sayılı Kanun uyarınca yapılandırılacaktır.
 
ÖDEME SÜRESİ VE ŞEKLİ
Ödenecek tutarların ilk taksitinin en geç 30/6/2011 tarihine kadar ödenmesi gerekmektedir. Takip eden ödemelerin de ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte yapılması gerekmektedir.

Bu kanuna göre hesaplanan tutarın ilk taksit ödeme süresi içinde tamamen ödenmesi halinde, bu tutara kanunun yayınlandığı tarihten ödemenin yapıldığı tarihe kadar geçen süre için herhangi bir faiz uygulanmaz.
Ödemenin taksitle yapılması halinde müracaat esnasında altı, dokuz, 12 veya 18 eşit taksit seçeneklerinden birinin tercihi zorunludur.”
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373