Park Teknik, 1,5 Yılda 23,5 Milyon Ton Kömür Üretti

Park Teknik tarafından işletilen Çöllolar Kömür İşletmesi, 2010 yılında 16 milyon 500 bin tonluk kömür üretimi gerçekleştirdi.

Park Teknik, 1,5 Yılda 23,5 Milyon Ton Kömür Üretti

Park Teknik tarafından işletilen Çöllolar Kömür İşletmesi, 2010 yılında 16 milyon 500 bin tonluk kömür üretimi gerçekleştirdi.

18 Ocak 2011 Salı 09:28
3921 Okunma
Park Teknik, 1,5 Yılda 23,5 Milyon Ton Kömür Üretti
Park Teknik tarafından işletilen Çöllolar Kömür İşletmesi, 2010 yılında 16 milyon 500 bin tonluk kömür üretimi gerçekleştirdi. İşletme Müdürü Şeref Göksu, 2009 yılının Ağustos ayında Afşin-Elbistan B Termik Santrali’ne kömür vermeye başladıklarını belirterek, yaklaşık 1,5 yıl gibi zaman zarfında 23 milyon 500 bin ton kömür üretimi gerçekleştirdiklerini söyledi.
Üretime geçtiği günden bu yana taşıma kömürle elektrik üretmeye çalışan Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür sahası olan Çöllolar için EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından 30 Ocak 2007 tarihinde gerçekleştirilen ihaleyi kazanarak Çöllolar Kömür Sahası’nın 28 yıllık işletme hakkını alan Ciner Şirketler Grubu bünyesindeki Park Teknik Elektrik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, 2009 yılının Ağustos Ayı’ndan bu yana santrale kömür veriyor.
2 Nisan 2007 tarihinde dönemin Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ile Ciner Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner arasında sözleşmenin imzalanmasının ardından Park Teknik Elektrik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Çöllolar Kömür Sahası’nın işletme hakkını 28 yıllığına aldı.
Park Teknik Elektrik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Çöllolar Kömür Sahası İşletme Müdürü Şeref Göksu, genel bir değerlendirme yaptı. Park Teknik olarak Çöllolar Kömür Sahası’nda 4 Şubat 2008 tarihinde madencilik faaliyetlerine başladıklarını söyleyen Göksu; “Park Teknik Elektrik Madencilik Turizm Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi Çöllolar Kömür Sahası’nda 3 yılı yatırım, 25 yılı işletme olmak üzere toplam 28 yıl faaliyet göstererek, Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin yıllık 17 milyon 250 bin tonluk kömür ihtiyacını karşılayacaktır. 25 yılda toplam 431 milyon 250 bin ton kömür üretecek ve toplam 1 milyar 216 milyon metreküp dekupaj yapacaktır.
Sözleşmede 3 yıl olarak tanımlanan yatırım süreci içerisinde şirketimiz olağanüstü bir performans göstererek yer teslimini takip eden 16. aydan itibaren Ağustos 2009’dan bu yana B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını tam kapasite ile karşılar hale gelmiştir” dedi.
Kömüre ulaştıktan sonra hemen üretime geçip santrale kömür vermeye başladıklarını belirten Şeref Göksu; “Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin kömür ihtiyacını karşılamak adına tüm personelimiz özveri ile çalışıp kömürü tahmin edilen zamandan çok daha önce santrale vermeye başladık. Ekskavatör, kamyonlar ve iş makineleriyle çıkardığımız kömürü bant yollarıyla santralın stok sahasına gönderiyoruz. Santralın stok sahasının işletmesi de bize ait olup, stok sahasına gelen kömürler harmanlanıp yakılacak vaziyete getirildikten sonra santrale veriliyor. Afşin-Elbistan B Termik Santrali’nin yıllık kömür ihtiyacı 17 milyon 250 bin tondur ve 2010 yılında kömür üretim programını bu yönde hazırladık. Ancak bahar aylarındaki aşırı yağışlardan kaynaklı olarak elektrik üretiminde hidroelektrik santrallerine öncelik verilmesinden dolayı Afşin-Elbistan B Termik Santrali'nin kömür alımını azaltması nedeniyle Çöllolar Kömür Sahası’nda 2010 yılında toplam 16,5 milyon ton kömür üretimi gerçekleştirilmiştir. Yıllık üretim oranı EÜAŞ Genel Müdürlüğü talebine istinaden % 96 olmuştur. Yıl içinde santralin ihtiyacı olan kömürün kalorifik değeri, kül oranı gibi niteliklerinde ise sözleşme hükümleri harfiyen sağlanmıştır” dedi.
EÜAŞ Genel Müdürlüğü ile imzalanan sözleşmede yer alan hususlara harfiyen uyarak sözleşmenin gerekliliklerini yerine getirmeye çalıştıklarını ifade eden Çöllolar Kömür Sahası İşletme Müdürü Şeref Göksun, sahada dekupaj ve kömür üretimin yanında mevcut bilgileri doğrultmak ve yeni bilgilere ulaşmak adına da kömür sahasında sondaj çalışmaları yaptıklarını söyledi.
Göksu; “Çöllolar Kömür Sahası’nın yeraltı sularından arındırılması için 2010 yılında 138 adet su kuyusu açılarak, yaklaşık 7 milyon metreküp su, projeye uygun olarak drene edilmiştir. Sahada kömür kazısı sırasında ihtiyaç duyulan, kömür niteliğini ve yayılımını gösterir ilave bilgilere ulaşmak ve mevcut bilgileri doğrulamak için karotlu sondajlar yapılmaktadır. 2010 yılında bu amaçla toplam 23 adet karotlu sondaj yapılarak, 2222 metre ilerleme kaydedilmiştir” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373