banner491
banner494

OSB Tartışması Büyüyor

Afşin ve Göksun Organize Sanayi’de Israrlı

OSB Tartışması Büyüyor

Afşin ve Göksun Organize Sanayi’de Israrlı

15 Aralık 2011 Perşembe 14:36
1700 Okunma
OSB Tartışması Büyüyor
banner474
Afşin ve Göksun Organize Sanayi’de Israrlı
 
 
Afşin Belediye Başkanı ve Göksun Belediye Başkanı Göksun’da basın toplantısı düzenleyerek, Elbistan’a kurulması planlanan Organize Sanayi’nin yeri yanlış olduğunu ve kuzey ilçelerin yararlanabileceği bir yere yapılması gerektiğini vurguladılar.
 
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, Tanır Kasabası Başkanı Nurettin Sarıkaya, Çobanbeyli Belediye Başkanı İsmail Mert, Bakraç Belediye Başkanı Hüseyin Emiroğlu, Taşoluk Belediye Başkanı Doğan Kuşoğlu bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.
 
3 ilçenin elbirliğiyle kalkınacağını kaydeden Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “
Son günlerde gündemde olan Organize Sanayi Bölgesi için Göksun, Afşin ve Ekinözü sivil toplum kuruluşları açık mektup yayınladılar. Bu açık mektuba destek için Göksun’da bulunuyoruz. Bölgemize Kahramanmaraş açısından baktığımızda iklim ve mesafe açısında uzağa düşmektedir dolayısıyla rahatça Kahramanmaraş’a bağlı kuzey ilçeleri diyebiliyoruz. Bu ilçelerin elbirliği içerisinde kalkınmaları yönünde bir ortak duruş vaziyetinde olmasını istiyoruz. bunun en önemli göstergelerinin biride OSB’dir.” dedi.
 
-“OSB İçin Seçilen Yer Yanlış”

Organize sanayi bölgesi için seçilen yerin yanlış olduğunu işaret eden Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, “Organize Sanayi Bölgesi adı üzerinde bölgeye hitap eden alana kurularak gerçekleştirilir. Bugün Organize Sanayi Bölgesi için seçilen yer hakkında sıkıntılarımız bulunmakta. Bunu sanayiciler, iş adamları ve sivil toplum kuruluşları bunu dile getirdiler. Yer seçimine daha isabetli ve bölgenin tamamına hitap eden, kurum ve kuruluşlara daha fazla katkı sağlaması adına daha uygun biryer arama talepleri ve önerileri var. Bu öneriler doğrultusunda  konunun yeniden gözden geçirilip hakikaten herkesin faydalanacağı ve yapıldığında da orada çalışan insanların rahat edecekleri maliyeti ucuz olan bir alanın seçilmesi konusunda destek için  burada bulunuyoruz.” açıklamasında bulundu.
 
Sağduyu çağrısında bulunan Aydoğan, “Bu aynı zamanda bölgenin el birliği ile beraber kalkınması yönünde güzel bir adım olacak. bugün bu konuyla alakalı basında yansıyan farklı görüşler daha önce Organize Sanayi Bölgesi konusunda çalışma yapan arkadaşların açıklamaları var. Ancak bunun bölge adına yapılacağını düşündüğümüzde konunun yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Arkadaşlarımızın da buna sağduyu ile baktıklarında bunu rahatlıkla görebilecekler. Eğer geçmişte yapmış oldukları çalışmalarda bölgeden yeteri kadar ilgi görmediklerini söylüyorlarsa mümkündür ama bugün bu hatadan dönülecek yere gelmiştir. Bunun yeniden değerlendirilebilir bir şey olduğunu kabul etmeleri hem kendilerine daha yakışan bir şey hem de fırsatlar açısından bir fırsatın kaçırılmaması anlamına gelir. Biz Organize Sanayi Bölgesinin daha verimli bir hale gelmesi için uğraşmaktayız yoksa farklı bir düşüncede değiliz.” dedi.
 
-“Kamuoyu Yanlış Bilgilendiriliyor”
 
 
Elbistan’da olan her türlü güzellik bize de olmuş demektir. Ancak biz bunun daha da güzel olması için uğraşmaktayız. Dolayısıyla arkadaşlarımız kırgınlıkla ve kızgınlıkla beyanat veriyorlar bu bizi çok üzüyor. Bizim kendilerine karşı bir tavrımız veya bir itirazımız yok. Bizim amacımız bölgenin seçimi ile alakalı herkesin faydasına daha da nasıl faydalı olur arayışı içerisindeyiz”  Zaman zaman bu bilgileri verirken yanlış bilgilerin medyaya yansıdığını gördük. Oysaki 5-6 aylık bir çalışma ile bu sorun çözülebilir. Alan tespiti ile alakalı 2000 dönüm kamu arazisinin olduğu yer teklif ediliyor bir kuruş devletin kesesinden para çıkmayacaktır. Oysaki bulunduğu yerde istimlak sorunu vardır. Oraya harcanacak para ile Organize Sanayi Bölgesi hayata geçebilir. Bunun maliyet açısında da doğru bir yer olmadığı açıkça görülmektedir.” diye konuştu.
 
-“Ortada Ne Aş Var Nede Katılacak Su Var”
 
Elbistan Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin geçtiğimiz günlerde Afşin ve Göksun’un pişmiş aşa su katıyorlar sözüne de cevap veren Afşin Belediye Başkanı Aydoğan, “Bu fikrimiz yanlış ise Afşin – Elbistan arasındaki alanda sanayileşmiş bölgelere bakarak testini yapabiliriz. Bugüne kadar Organize Sanayi Bölgesi adına gösterilen yerle alakalı herhangi bir sanayileşme yapılaşması olmamışken Afşin, Elbistan ve Göksun arasındaki alanlar sanayiler tarafından talep edilmekte ve yapılan yapılar da tamamen orada. Bu demektir ki toplumun eğilimi bu alanda bir yere Organize Sanayi Bölgesi yapılması gerektiğini göstermektedir. Bizimde bunun karşılığını vermemiz gerekmektedir. Arkadaşlarımızın buna sağduyulu yaklaşıp bunu tekrar gözden geçireceklerine inanıyorum. Kuzey ilçelerinin elbirliği ile daha güzel sonuçlar alacağına inanıyorum. Bu ilk adımın çok önemli olduğuna ve Organize Sanayi Bölgesinin yanlışla başlamamasını talep ediyoruz. Bu yaklaşım da çok isabetli görülmüyor. Biz kesinlikle böyle bir şey yapmayız. Ortada ne pişmiş bir aş var nede katacak bir su var. Biz hakikaten doğru bir aş pişsin gayretinde ve beraberliğin arayışı içerisindeyiz.” dedi.
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan’ın konuşması ardından konuşma yapan Göksun Belediye Başkanı Ramazan Hurç, kuzey ilçeleri birlik ve beraber bir şekilde büyüyeceğini belirtti.
Başkan Hurç, “Biz bölgemizin ortak menfaatlerini ön plana almaya gayret gösteriyoruz. Bugüne kadar rekabetten kazanan olmamıştır. Yıllarca bunun örneklerine şahit olduk. Elazığ, Malatya – Elazığ, Diyarbakır ve Kahramanmaraş, Gaziantep gibi kentlerimizde çekişmelere şahit olduk.
Böyle bir rekabetin bu bölgede olmasını kesinlikle istemiyoruz. Biz aynı ova üzerinde konaçlanan ilçeleriz, menfaatlerimiz, sevinçlerimiz ve acılarımız müşterektir. Bunun için bir şeyler kurulurken gelecek nesilleri de unutmamız gerekmektedir. Türkiye’nin israfa tahammülü olmadığı kanaatindeyiz. Yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi ile Göksun arasında ortalama olarak 80 km gibi bir mesafe vardır. Bu demektir ki kurulu bir düzeni göçe zorlamaktır ve bu bir ekonomik israftır. Afşin, Elbistan ve Göksun arasındaki yol bölünmüş yol olsun ve araya bir tren hattı kuralım. Organize Sanayi Bölgesini de bu tren hattını üzerine koyalım bizim gönlümüz bunu istiyor. Böylece herkes yerinde kalmış olur. Eğer bu bölge büyecekese böyle düşünmemiz lazım. Diğer yandan bu iş için 6-7 yıldır uğraşılıyor deniliyor ama ben pekte bir mesafe kat edildiği kanaatinde değilim. Kendilerle beraber bu işe baş vuran bir çok yerdeki OSB dolmuştur. Buranın çok cazip olmamasının ana nedeni yatırımcılar için cazip olmadığı için kanaatindeyiz. Dolayısıyla biz Afşin, Elbistan ve Göksun olarak ekonomik gücümüzü birleştirdiğimiz zaman inanıyorum ki aradaki bu mesafe kısa sürede kat edilecektir. Bu bağlamda ilgili arkadaşlarımızın sağduyulu bir şekilde düşüneceği kanaatindeyiz.” dedi.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373