banner491

"Kaynakları En İyi Şekilde Değerlendirmek İçin Strateji Belirleyeceğiz"

Enerji bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, linyit kömürü bakımından Türkiye’nin en büyük rezervine sahip olan Afşin-Elbistan Bölgesi’ndeki Kaynakların en iyi şekilde değerlendirmek için bir strateji belirleyeceklerini, o nedenle de enerjinin üst düzey y

"Kaynakları En İyi Şekilde Değerlendirmek İçin Strateji Belirleyeceğiz"

Enerji bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, linyit kömürü bakımından Türkiye’nin en büyük rezervine sahip olan Afşin-Elbistan Bölgesi’ndeki Kaynakların en iyi şekilde değerlendirmek için bir strateji belirleyeceklerini, o nedenle de enerjinin üst düzey y

12 Ekim 2010 Salı 09:31
3251 Okunma
banner474
Enerji bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, linyit kömürü bakımından Türkiye’nin en büyük rezervine sahip olan Afşin-Elbistan Bölgesi’ndeki Kaynakların en iyi şekilde değerlendirmek için bir strateji belirleyeceklerini, o nedenle de enerjinin üst düzey yetkilileri ile bölgeye çıkarma yaptıklarını söyledi.
 
Hafta sonu Afşin-Elbistan Bölgesi’ne çıkarma yapan enerjinin kurmayları, santraller ve kömür işletmesinde yaptıkları inceleme ve değerlendirmelere verdikleri arada Elbistan’da yerel yöneticiler ve sendikaların da katıldığı yemekte bir araya geldiler.
 
Yemeğe; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Danışmanı Osman Demirci, EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Türkiye Elektrik Ticaret ve Taahhüt Anonim Şirketi (TETAŞ) Genel Müdürü Hacı Duran Gökkaya, EÜAŞ, TETAŞ ve Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlükleri’nin genel müdür yardımcıları, mühendisleri ve uzmanları, Afşin belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, AK Parti Elbistan İlçe Başkanı Bünyamin Kılıç, AEL işletme Müdürü Süha Dinç, A Termik Santrali Müdürü Muhammed Olgun, B Termik Santrali Müdürü Alper Özcan, Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Başkanı İsmet Bölükbaşı,Tes-İş Sendikası Afşin Şubesi Başkanı Sıddık Sert ve sendikaların yönetim kurulu üyeleri katıldı.
 
“Çalışmalarımızda Yerel Yönetimden ve Halktan Destek Bekliyoruz”
Yemekte konuşma yapan Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci, gölgedeki tabi kaynaklar ve işletilmekte olan termik santrallerin durumunu yerinde inceleyerek potansiyelin doğru tespit edilerek ülkemizin, milletimizin ve bölgemizin yararına en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğini tespit etmek amacıyla bölgeye geldiklerini söyledi.
 
Kilci; “Sadece TETAŞ ve EÜAŞ Genel müdürlerimiz değil, Maden tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’nden genel müdür yardımcımız ve uzmanlarımız, ilgili dairelerimizin bütün uzmanları burada. Yakın bir zamanda bu bölgedeki bütün tabi kaynaklarımızın, potansiyelimizin kamunun, bölgenin, insanımızın yararına nasıl en iyi şekilde kullanabileceğimizin stratejisini, çalışmasını belirleyeceğiz. Bunu yaparken büyük bir paylaşım ve karşılıklı anlayış ilişkisi içerisinde olacağız. Toplumumuzun her kesimiyle, işletmelerimizin her düzeyiyle çalışanlarımızla karşılıklı paylaşım ve etkileşim içerisinde bu çalışmalarımızı sürdüreceğiz. İnşallah bunu yakın bir zaman içerisindeki gelişecek süreçler içerisinde hepimiz müşahede ederiz. Ben bu noktada öncelikle herkesin yardımını temenni ediyorum. Burada yaşayanların, belediye başkanlarımız başta olmak üzere yerel yöneticilerimizin yardımını ve katkısını temenni ediyorum. Netice de bu kaynaklar ülkemiz için son derece değerli kaynaklar. Bunların ülkemiz için, geleceğimiz için en iyi şekilde kullanılmasını sağlamak hepimizin vazifesi. Dolayısıyla bu yemek vesilesiyle birlikte arkadaşlarımla sizlerin arasında bulunmaktan duyduğum memnuniyeti de ifade etmek istiyorum” dedi.
 
“Böyle Bir Açıklama Yapmadım” 
 
Kilci, konuşmasın ardından yemek masasından ayrılarak basın mensuplarıyla bir araya gelip onların sorularını yanıtladı. Ocak ayında, Afşin-Elbistan C ve D Termik Santralleri ile Çöllolar Kömür Sahası’ndan dolayı bölgede yapılan kamulaştırmalarla ilgili olarak; “Orada vatandaşın arazisini kamulaştırıyorsunuz. Bir arsa, arazi ama bir de vatan bağımlılığı var. Bir de başka bir şey var tabi. Kamulaştırma olunca dağ başındaki tarladan İstanbul Şişli'deki emlak değerinde devlete bu nasıl satılır hesabı var. Bunlarla uğraşıyoruz” şeklinde açıklamalarda bulunmuştu.
 
Kilci’nin bu açıklamaları gerek yerel gerekse de ulusal basında geniş yer bulmuş ve bölge halkından da büyük tepki almıştı. Metin Kilci, bu sözlerinin hatırlatılarak, bu açıklamalara bölge halkının büyük tepki gösterdiğinin belirtilmesi üzerine geri adım arttı ve açıklamalarını yalanladı.
 
Kilci; “Benim öyle bir açıklamam olmadı. Ben, basına son 1,5-2 yıl içinde ikinci veya üçüncü defa konuşuyorum ve konuştuğumu bilirim. Ben istimlak bedelleri yüksek veya düşük diye bir açıklama yapmadım ama içeriğine kısmen katılabilirim. Bazen istimlak söz konusu olduğunda kamu menfaatinin zarara sokulduğunu çok görüyoruz. Buna dikkat etmemiz gerekiyor. O malın sahibi ile hem de kamulaştıranın haklarını eşit görmemiz gerekiyor” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373