Kaymakam Arıcan, Ölçme ve Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti

Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Halk Eğitim Merkezinde kurulan Ölçme ve Değerlendirme Merkezini ziyaret etti.

Kaymakam Arıcan, Ölçme ve Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti

Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Halk Eğitim Merkezinde kurulan Ölçme ve Değerlendirme Merkezini ziyaret etti.

22 Ekim 2010 Cuma 09:17
4437 Okunma
Kaymakam Arıcan, Ölçme ve Değerlendirme Merkezini Ziyaret Etti
Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Halk Eğitim Merkezinde kurulan Ölçme ve Değerlendirme Merkezini ziyaret etti.
 
Kahramanmaraş Valiliği tarafından başlatılan “Hizmette Yarışıyoruz 2” proje yarışmasında Afşin Kaymakamlığı'nın hazırlamış olduğu “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” projesi kapsamında Afşin Halk Eğitim Merkezinde Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kuruldu.
 
Afşin Kaymakamı Faik Arıcan ve Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, kurulan bu merkezi ziyaret ederek Ölçme ve Değerlendirme Merkezinde incelemelerde bulundu.
 
Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “Desteklenmeye değer görülen projelerimiz proje faaliyetleri devam etmektedir. Kahramanmaraş Valiliği tarafından başlatılan “Hizmette Yarışıyoruz” proje yarışmasında desteklenmeye değer bulunan Ölçme ve Değerlendirme Merkezi projesi kapsamında Afşin Halk Eğitim Merkezine bir merkez oluşturduk. Toplumlara yön veren ve değişikleri hayata geçiren kurumlar bildiğimiz gibi eğitim kurumlarıdır. 1950 yılından sonra öğretmen merkezli eğitim anlayışı terk edilmiş ve eğitim sürecinde öğrenmeler, öğrencilerle beraber gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde hayata geçirilmiştir.Artık bildiğimiz klasik test yöntemleri, öğrencilerde gözlemek istediğimiz problem çözme, okuduğunu anlama, analitik düşünce, bilgileri yazılı ve sözlü ifade etme, araştırma, inceleme yapma, vb becerileri belirlemede yetersiz kalmaktadır. Günümüzde hızla gelişen ve bilgileri depolayan mükemmel teknolojik araç ve gereçler ve bunların hızla yaygınlaşması eğitime başka bir bakış açısı kazandırmıştır. Öğrenme sürecinin ve öğrenci başarısının güvenilir yöntemlerle ölçülmesi ve değerlendirilmesi en başta eğitimin kalitesini ve verimliliğini artırma açısından oldukça önemlidir. İlçemizde rehber öğretmeni bulunan okullarımızda dahi rehberlik hizmetleri çerçevesinde bireyi tanıma adına uygulanan test ve envanterlerden yararlanma teknolojik yoksunluklardan dolayı çoğu zaman sürüncemede kalmakta ve elde edilmesi amaçlanan bilgiler zamanında ele geçememektedir. Bunun en büyük sebebi ise Afşin İlçesi’nde bulunan okullardaki rehberlik servislerinin teknolojik olarak Çevre il ve ilçelerde ki Rehberlik Araştırma Merkezi’ne (R.A.M) bağımlı olmasıdır.  Çünkü okullarda öğrencilere uygulanacak olan testlerin optik formlarının çevre il ve ilçe rehberlik araştırma merkezinden alınması, uygulandıktan sonra gönderilmesi, sonuçlarının okunmasının ve gelmesinin beklenmesi, mali boyutu rehberlik hizmetlerine sekte vurmakta ve istenilen bilgilere zamanında ulaşmayı mümkün kılmamaktadır. Öğrenciyi tanıma hizmetlerinin büyük bir kısmını oluşturan rehberlik test ve envanterlerini okullara olan maliyeti daha düşük ve rehber öğretmenlerimizin daha kolay şekilde uygulayabilmesi için başta optik okuyucu mevcut bulundurmak suretiyle bir ölçme değerlendirme merkezinin bu sorunu tamamen çözeceğine inanmaktayız” dedi.
 
Ölçme ve Değerlendirme Merkezi için 22 bin TL kaynak ayrıldığının altını çizen Kaymakam Arıcan, “Toplam Bütçesi 22 bin TL olan proje kapsamında tam donanımlı Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kurulacaktır.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  kontrolünde hizmet verecek merkeze 1 adet optik okuyucu, çok fonksiyonlu yazıcı bilgisayarlar ve 2010-2011 Eğitim Öğretim yılında kullanılacak test ve envanterlerin optik formları ve dokümanları  alınacaktır. Ayrıca proje kapsamında proje web sayfası oluşturularak hem eğitimcilerimizin hem de öğrencilerimizin Merkezi daha yakından takip etmeleri sağlanacaktır. Hedef gruplara seminer ve eğitimler düzenlenecek ve el broşürleri dağıtılacaktır.
Eğitim- öğretim kalitesini arttırmayı hedefleyen projemizin İlçemize hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında buldundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373