Kahramanmaraş'ta İmam Hatip Lisesi'nin Temeli Atıldı

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi "İmam Hatip Okulları Projesi" kapsamında 7 ayrı mahallesine yurtların da dahil olduğu 7 modern okul kazandırıyor. Proje kapsamında Ilıca İmam Hatip Ortaokulu'nun temeli atıldı.

Kahramanmaraş'ta İmam Hatip Lisesi'nin Temeli Atıldı

Kahramanmaraş Merkez İlçe Onikişubat Belediyesi "İmam Hatip Okulları Projesi" kapsamında 7 ayrı mahallesine yurtların da dahil olduğu 7 modern okul kazandırıyor. Proje kapsamında Ilıca İmam Hatip Ortaokulu'nun temeli atıldı.

18 Mayıs 2015 Pazartesi 10:27
349 Okunma
 Kahramanmaraş'ta İmam Hatip Lisesi'nin Temeli Atıldı

Onikişubat Belediyesi "model ve modern ilçe" parolasıyla hayata geçirdiği hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Teknik ve sosyal belediyeciliğin ardından, eğitim alanında da farkını ortaya koyan Onikişubat Belediyesi,  Kahramanmaraş'ın turizm merkezi olan Ilıca Mahallesi'ne 12 derslikli İmam Hatip Ortaokulu ve 70 öğrenci kapasiteli yatılı öğrenci yurdu kazandırıyor.

  Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek'in "7 Mahalleye 7 İmam Hatip" projesi kapsamında yapılacak okulların ilki olan Ilıca İmam Hatip Ortaokulu'nun temeli, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam, Milletvekili Adayları Avukat Veysi Kaynak, Nursel Reyhanlıoğlu, AK Parti İl Başkanı Metin Doğan ve AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Ahmet Özdemir'in katıldığı coşkulu törenle atıldı.

  1 milyon 900 bin TL'ye mal olacak okulun temel atma töreni, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başladı. Törende Onikişubat Belediyesi tarafından kurulan Çocuk Mehteran Takımı da ilk kez sahneye çıkarak, katılımcılara mini bir konser verdi. Protokolün ve vatandaşların büyük beğenisini toplayan minik mehteranlar sergiledikleri performansla büyük alkış aldı.

  Törende konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, 28 Şubat sürecinde önleri kesilen ve kapatılan imam hatiplerin bugün yeniden açılması karşısında yaşadıkları memnuniyeti dile getirdi. Devletin, insanların inançlarına, yaşam tarzlarına, kılık ve kıyafetlerine karıştığı dönemlerin artık geride kaldığını belirten Ünal, "Ama hafıza-i beşer nisyan ile maluldür. Dolayısıyla o günleri unutmayacağız" dedi.

  Türkiye'nin yeni dönemdeki en önemli gündem maddesinin ise "toplum sözleşmesi" maiyetindeki yeni bir anayasa olacağına dikkat çeken Ünal, şöyle konuştu:

  "Biz ilk defa devletle bir sözleşme yapmak istiyoruz. Biz bugüne kadar millet olarak devletle bir sözleşme imzalayamadık. Bir akitleşme yapamadık. Bir anayasa yapıp devleti yazılı olarak hizmetkar hale getiremedik. 13 yılda Allaha şükür amir devlet, memur devlete dönüştü. Ama şimdi bunu kayıt altına almamız gerek. Bunu anayasayla güvence altına almamız gerek. Bugüne kadar bütün toplumsal sözleşmeleri millet adına kim yaptı, asker yaptı. Asker geldi anayasayı, yani devletle halkın yapması gereken o sözleşmeyi kendisi yazdı. Nasıl yaptı? Halkın sorumluluk ve ödevlerini yazdı. Ama anayasaya baktığınızda tek bir satırında devletin sorumluluk ve ödevleri anlatılmaz. Şimdi biz diyoruz ki bu ülkeyi demokratikleştirdik, zenginleştirdik, özgürleştirdik ve en nihayetinde eski Türkiye'nin kapıları sonsuza kadar kapansın diye anayasamızı da imzalayıp devleti ebet müddet bu halka hizmetkar yapalım diyoruz. Bu her şeyden önemli. Bu ekmekten de önemli, sudan da önemli. Çünkü özgürlüğümüz ekmek kadar, aş kadar kutsaldır, mukaddestir."

 

  "İddialarımızdan Vazgeçmeyeceğiz"

  7 Haziran seçimlerine iki partinin katıldığını dile getiren Ünal, "Bu seçim eski Türkiye ile yeni Türkiye'nin mücadelesidir. Bir yanda yeni Türkiye'yi kurmak için mücadele veren, demokrasinin hakların ve özgürlüklerin yanında olan AK Parti, bir de ısrarla eski Türkiye'yi devam ettirmek isteyenlerin koalisyonları var" diye konuştu.

  Küresel sistemin Türkiye'ye 'iddialarınızdan vazgeçin' baskısında bulunduğunu ifade eden Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:

  "Ekonomik bağımsızlığınızdan vazgeçin, savunma sanayisindeki bağımsızlık mücadelenizden vazgeçin, dış politikadaki bağımsızlık iddianızdan vazgeçin diyorlar. Bize diyorlar ki dünya '5'ten büyük' demeyin. Yüzde 52 oyla seçilmiş Mısır'daki meşru cumhurbaşkanını bir darbe ile indirip şimdi idama mahkum edenlere sesinizi çıkartmayın diyorlar. Suriye'deki katliamlara sessiz kalın diyorlar. Gazze'ye bakmayın, Filistin davasıyla ilgilenmeyin diyorlar bize. Biz de diyoruz ki, bu millet yeryüzündeki bütün mazlumların gür sesi olmuştur ve olmaya devam edecektir. 'İddialarımızdan vazgeçmeyeceğiz ve teslim olmayacağız' diyoruz. Kardeşlerim biz partilerden bir parti değiliz. Herhangi bir siyasi parti değiliz. Biz bir millet davasıyız. Bakın dışarıda yazılan çizilenlere bir bakın. İnanın bütün ümmetin gözü 7 haziran seçimlerinde. Gazze'nin, Mısır'ın, Suriye'nin, Tunus'un, Tunus'un lideri Gannuşi'nin, Libya'nın, Balkanların gözü 7 Haziran'da Türkiye'de. Çünkü Anadolu insanlığın son adası olarak dimdik ayakta. Mazlumların, mağdurların insanlık vicdanının sesi olarak ayakta. Şimdi orayı düşürmek istiyorlar. Biz İstanbul, Kahire ve Şam üçgenini yeniden kuruyorduk. Ümmetin üçgenidir İstanbul, Kahire ve Şam üçgeni. Ama ne yaptılar Şam'da direndiler. Kahire'yi düşürdüler. Gezi de, Gezi olaylarında hedefleri İstanbul'u düşürmekti. Ama hamdolsun muvaffak olamadılar. Kardeşlerim biz iddialarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Biz 1915 olaylarına hassasiyet gösterip, demokrasiden ve insan haklarından vazgeçip Mısır'daki idama sessiz kalışlarındaki iki yüzlülüğü ve riyakarlığı görüyoruz. Suriye'deki katliama karşı sessiz kalışlarındaki iki yüzlülüğü ve riyakarlığı görüyoruz. Şundan emin olun. Zulüm abat olmaz. Zulüm hiçbir zaman sürdürülebilir değildir. Biz haklıyız ve kazanacağız. Ve biz seferle emrolunmuş bir milletiz, zafer Allah'a aittir. Biz elimizden gelen her şeyi yapacağız, çalışacağız. Çünkü bu mücadele bu aziz milletin mücadelesidir. İnşallah 7 Haziran'da yeni Türkiye'nin büyük Türkiye'nin inşası için yolumuza devam edeceğiz. Onlar ise milletin önünde mahcubiyetleri ve mağlubiyetleri ile baş başa kalacaklardır."

 

  "Geleceğimiz Bu Okullarda Yetişecek"

  AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Sağlam ise eğitim kurumlarının önemine değindi. Bu okullarda eğitim gören çocukların yarınlarda tekrar ülkelerine hizmet edeceklerini dile getiren Sağlam, "Onun için büyük bir heyecan ve mutluluk içindeyiz. Başta Onikişubat Belediyemiz olmak üzere buna vesile olanlardan Allah razı olsun. Ilıcamız zaten Maraş'ın en gelişmiş beldelerinden biri. İnşallah bu okullarda eğitim gören çocuklarımız, kendilerini yetiştirecekler, hem doğdukları yere hem de ülkelerine en iyi şekilde hizmet edecekler. Bu vesileyle bir kere daha 13 yılda siyasi ve ekonomik istikrarla bugünlere gelindiğini anımsamanızı ve 7 Haziran'da partimize desteğinizi bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

 

  "Onikişubat'ın El Attığı Her Noktada Hizmet İzi Var"

  Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek de her alanda vatandaşlara hizmet etmenin gayreti içerisinde olduklarını vurguladı. Geçen bir yıl içerisinde belediye olarak birbirinden başarılı çalışmalara imza attıklarına değinen Mahçiçek, "Seçim çalışmalarımız sırasında en önemli eksiklerimizden bir tanesinin yol olduğunu gördük. Bugün aldığım rakamlara göre 2 milyon 180 bin metrekare yol yapmışız. Toplam 128 mahallemizde 2 milyon 180 bin metrekare yol yapmışız. Dedik ki 'çocuklarımızı okula giderken çamura bastırmayacağız." İşte bugün bunu büyük oranda başardık. 'Ilıca bizim aynamız' dedik ve tüm eksiklerini gidermeye gayret ettik. Parkını yaptık, kaplıcalarımızı steril hale getirdik, Yolları yaptık. Çok şükür Onikişubat Belediyemizin el attığı yerlerde izleri var. Olacak ve devam edecek" şeklinde konuştu.

  Okul projeleri kapsamında ise 7 mahalleye 7 okul kazandıracaklarını işaret eden Mahçiçek, konuşmasında şu sözlere yer verdi:

  "7 tane mahallemizde İmam Hatip Ortaokulu yapmak için Milli Eğitim Müdürlüğümüzle mutabakat sağladık. İlkini burada yapıyoruz. Bir tanesini Tekir'de, bir diğerini karşı tarafta Döngel'de, Önsen'de Fatmalı'da, Kalede ve önümüzdeki günlerde temelini atacağımız Dönüklü mahallemizde yapacağız. Bütün bunları bir plan içerisinde inşallah yapacağız. Bugünkü burada yaptığımız okulumuzun maliyeti 1 milyon 900 bin TL civarında. Bunların yanında yurtları da olacak. 70-80 kişilik yurtları da olacak. Bunların büyük kısmı da kız yurtlarımız olacak ve kızlarımızı okutacağız. Eğitim açığımızı buralarda gidermeye gayret edeceğiz. Biz dedik ki her şey de mütevaziyiz ama bir alanda mütevazi değiliz. 'Biz bu işleri iyi yaparız, hem de birinci sınıf yaparız.' Bu okullarımızı da birinci sınıf yapacağız. Yine emin olun bunları da bizden başka yapacak kadro yok."

 

  "Tüm sorunlarımız çözülecek"

  AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Metin Doğan'da bir eğitim kurumunun daha inşa edilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Mahçiçek'e teşekkür eden Doğan, "Bildiğiniz gibi AK Parti döneminde her bölgede olduğu gibi bu bölgede de çok büyük hizmetlere imza attık. Ama yeterli değil. Bunun için de sizlerden yine yetki istiyoruz. Hem Onikişubat Belediyemiz eliyle, hem büyükşehir eliyle, hem de vekillerimizin ve merkezi hükümetimizin sağlayacağı destekle tüm Kahramanmaraş'ın sorunlarını çözeceğiz. 2019 yılına gelindiğinde ise tüm Kahramanmaraş'ımızla birlikte Ilıca bölgesinin de hiç bir sorunu kalmayacak. Yeter ki bu ak kadrolara destek olmaya devam edin" dedi.

  konuşmaların ardından dualar eşliğinde imam hatip ortaokulu'nun temeli atıldı.

İHA

Son Güncelleme: 18.05.2015 10:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373