Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır:'Devlet, millet için vardır'

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile beraberindeki kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Afşin'de incelemelerde bulundu.

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır:'Devlet, millet için vardır'

Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile beraberindeki kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Afşin'de incelemelerde bulundu.

17 Şubat 2010 Çarşamba 09:46
1630 Okunma
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır:'Devlet, millet için vardır'
 
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ile beraberindeki kamu kurum ve kuruluş müdürleri, Afşin’de incelemelerde bulundu.
 
İnceleme ve teftiş gezisinin ardından EÜAŞ Sosyal Tesisleri Konferans Salonunda düzenlenen denetleme ve değerlendirme toplantısında konuşan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, devletin millet için var olduğunu belirtti.
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın başkanlığında EÜAŞ Sosyal Tesislerinde denetleme ve değerlendirme toplantısı düzenlendi. Saygı duruşu ve istiklal Marşı okunmasıyla başlayan toplantı’da Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, 2009 yılında Afşin’de yapılan yatırımlar, ilçenin ekonomik, sosyal, eğitim, nüfus ve sağlık konularında bilgiler aktardı.
Kaymakam Arıcan, ilçenin sorunlar, beklentiler ve ihtiyaçlar konularına da değinerek çözüm yolları konusunda önerileri dile getirdi.
Arıcan, “ İlçenin geleceği bakımından son derece önemli olan Karakuz Barajının yapımının gerçekleştirilmesi, yapımı devam eden Adatepe Barajının bir an önce bitirilmesi, santralde mevcut soğutma kulelerinde meydana gelen sıcak suyun merkezi sistemle ısıtmada kullanılması için hazırlanacak bir projeyle ilçenin ısınma sorununun halledilmesi, orman alanlarının genişletilmesi ve bu hususta geniş bir ağaçlandırma projesinin hazırlanması, Afşin-Kayseri ulaşımını kısaltacak Afşin-Dağlıca-Sarız yolunun yapılması, Afşin Emniyet Müdürlüğü, İlçe Tarım Müdürlüğü ve Özel İdare Müdürlüğü için araç talebinde bulundu.
Arıcan ayrıca, Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından Eshab-ı Kehf Külliyesi projesine ek olarak plânlanan ve arazi temin çalışmaları yürütülen otel ve diğer sosyal tesislerin yapımının çabuklaştırılmasını istedi.
Kaymakam Arıcan’ın açıklaması ardından değerlendirme konuşması yapan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, “İlçe denetim ve değerlendirme toplantısı için buradayız. İlçede teşkilatı bulunan il müdürlerimiz tarafından denetlendi. Burada esasen benden ziyade katılımcıların fikirlerini beyan etmesini uygun buluyorum. Çünkü biz, kamu görevlileri olarak vatandaşlarımıza hizmet etme yükümlülüğünde olan insanlarız. Bizlerde devletimizin verdiği, hükümetimizin sağladığı imkanlarla vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet etmeye çalışıyoruz. Ve bize emanet edilen kaynakları israf etmeden, en doğru bir şekilde yatırımlara dönüştürmeye çalışıyoruz. Bütün bunları yaparken de çağdaş kamu yönetiminin gerekliliklerini şeffaf bir şekilde vatandaşların sorunlarını kolaylaştırmaya gayret gösteriyoruz. Bu devlet millet için vardır. Devlet görevlilerinin de bu şuurda hareket etmesi gerekmektedir. Devlet hayalden oluşan bir kurum değildir. Devlet bizlerden oluşan bir örgüttür. Dolayısıyla bu örgütün iyi ve kötü algılanması bize bağlıdır. Ve bizlerde bu bilinçle, bu şuurla devletin bize verdiği yetkiyi halkın lehine kullanmakla mükellefiz” dedi.
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın kısa konuşması ardından toplantıya katılan daire amirleri, muhtarlar, belediye başkanları ve vatandaşlar sorunlarını ve taleplerini dile getirdiler.
-“Afşin-Tanır- Dağlıca yolu yapılmalı”
Afşin-Tanır- Sarız yolunun biran önce yapılması talebinde bulunan Çobanbeyli Belediye Başkanı İsmail Mert, “ Beldemde yaşayan vatandaşlarımızdan sürekli bu yol hakkında şikayet ve ihtiyaç konusunda talepler geliyor. Karayollarının yetkililerinin de bu konuya duyarlı davranmalarını rica ediyorum. Afşin-Tanır- Dağlıca yollu oldukça dar ve rampalı bir yol olduğundan dolayı kazalar meydana gelmektedir. Bunun biran önce değerlendirilmeye alınmasını rica ediyorum” dedi.
Altunelma Belediye Başkanı Selahattin Akcalı’da bu yolun biran önce yapılması talebinde bulundu.
-“Master plan yapılmalı”
Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar,  Afşin’de yeni kurulması planlanan termik santralleri yapılmadan önce mutlaka bölgenin geleceği için mastır plan yapılması gerektiğini vurguladı.Akpınar, “ Bilindiği gibi Afşin Türkiye’nin en büyük kömür rezervlerine sahip bir ilçe. Enerji bakanlığı bu bölgede A ve B Termik Santrallerinin yanı sıra C ve D Termik Santralleri yapmayı planlıyor. Bu yüzden burada bir kamulaştırma yapacak. Bu yüzdende burada mutlaka bir mastır plan yapılması gerekiyor. Bunun haricinde kamulaştırma yapılan bölgelerde gerçektende mağdur olan insanlara da iş imkanı sağlanması gerekmektedir”  dedi. Karagöz, İğdemlik Köyü muhtarları da kamulaştırmadan dolayı yaşanılan soranları dile getirdiler.
En son olarak Afşin hakkında bir değerlendirme yapan Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, “Yaklaşık 2 yıl önce burada, yine aynı salonda sizlerle birlikte toplantı yapmıştık. Geçen yıl bu toplantıları yapamadık. Tüm ilçelerimizi hem ziyaret ediyoruz hem de sizlerle bu şekilde istişare toplantıları yapıyoruz. Kaymakamımız geçen yılın değerlendirmesini kısa ve veciz bir şekilde bize sundu. Ben öncelikle kendisine ve kendisine katkı sağlayan ilçe teşkilatındaki tüm arkadaşlarımıza, çalışma arkadaşlarına, kendisine destek veren belediye başkanlarımıza, il genel meclisi üyesi arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bildiğiniz gibi geçen yıl Hizmette Yarışıyoruz adlı bir proje yarışması başlatmıştık. Afşin Kaymakamlığımız bu yarışmaya 16 projeyle katıldı ve biraz önce Afşin Kaymakamı’nın da bahsetmiş olduğu Mobil Atölye ile Argon Kaynakçılığı projesi birinciliği kazandı. Bugün bu kursta eğitim gören arkadaşlara da sertifikalarını vereceğiz. Afşin Kaymakamlığı bu yarışmaya çok dinamik bir şekilde katıldı. Yine Avrupa Birliği Projelerine de aynı şekilde katılımlarda bulundu. Bu yüzden ilçe kaymakamımıza ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın konuşması ardından Mobil Atölye kursunda eğitim gören kursiyerlere kurs bitirme belgeleri Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır tarafından verildi.
Denetleme ve değerlendirme toplantısı ardından Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ve yanında bulunan heyet, geçtiğimiz aylarda Şırnak’ta hain terör örgütü militanlarının döşemiş olduğu mayına basarak sağ gözünü kaybeden Jandarma Komando Uzman Çavuş Veli Dal’ı ziyaret etti. Burada yapılan kısa ziyaret ardından heyet, Afşin Belediyesini ve Mobil Atölye kursunu ziyaret etti.
Denetleme ve değerlendirme toplantısına Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır, Afşin Kaymakamı Faik Arıcan,
Vali Yardımcısı Mustafa Anteplioğlu, İl Emniyet Müdürü Cuma Ali Aydın, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Müftüsü Bekir Gülce, İl Sağlık Müdürü Reha Hüdaioğlu, Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Mehmet Dere, İl Tarım Müdürü Mehmet Gündoğdu, İl Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Kabakçı, Bayındırlık ve İskân İl Müdürü Mehmet Çiçek,  Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, İl Genel Meclis Üyeleri belde belediye başkanları, daire amirleri, muhtarlar ve sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.
-İl Müdürleri Kurumları Denetledi
Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın Afşin ziyareti sırasında Tanılır’a eşlik eden, İl Milli Eğitim Müdürü Sebahattin Akgül, İl Müftüsü Bekir Gülce, İl Sağlık Müdürü Reha Hüdaioğlu,  Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürü Mehmet Dere, İl Tarım Müdürü Mehmet Gündoğdu, , İl Gençlik ve Spor Müdürü Ali İhsan Kabakçı,  ilçede kendilerine ait kurumlarda bir dizi denetleme ve incelemelerde bulundular.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373