Kahramanmaraş Kamuoyunda Yeni OSB

Bir süredir devam eden bölgeye yapılacak Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalara, Kahramanmaraş kamuoyu da katıldı.

Kahramanmaraş Kamuoyunda Yeni OSB

Bir süredir devam eden bölgeye yapılacak Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalara, Kahramanmaraş kamuoyu da katıldı.

17 Aralık 2011 Cumartesi 09:20
1159 Okunma
Kahramanmaraş Kamuoyunda Yeni OSB
Bir süredir devam eden bölgeye yapılacak Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklamalara, Kahramanmaraş kamuoyu da katıldı.
Elbistan’ın doğu kısmına yapılması planlanan OSB için Afşin ve Göksun sivil toplum kuruluşları ve Belediyeler ortak açıklamalar yaparak yeni OSB’nin Elbistan’ın doğusundan ziyade kuzey ilçelerinin ortasına bir yere yapılması görüşünü belirttiler. Bu açıklamalara karşı çıkan Elbistan Kamuoyu belirlenen yerde ısrar edince konu Ankara’nın da dikkatini çekti. Geniş yankı bulan bu haber sonrası Kahramanmaraş kamuoyu da yeni OSB’nin kuzey ilçelerinin ortasına bir yere yapılmasının daha uygun olacağı görüşünde birleşti. İşte bazı öne çıkan yazılar…  
 
Kuzey ilçelerinde OS ve yer kavgası
MSN’erde anlam yüklü, mesaj veren yazılar çıkar. Kafama taktığımı, beğendiğimi, ilgimi çekeni not alırım.
Dün sevgili Yener Atlı MSN’sini açtığımda, Taylan’ın karşısında yazılı veciz söz takıldı gözüme. “Edepli edebinden susar, edepsiz de ben susturdum sanır!”
Başka söyleyecek sözüm yok hakim bey!
*
Biz asıl meseleye dönüyoruz, yani fasülyenin nimeti olayına.
Kuzey ilçelerinde, akıbetinin ne olacağı merak edilen organize sanayi yerine, tartışmalara, çekişmelere, sertleşme ve laf yetiştirmelere…
*
Yazıya girer de, başlığı atmak üzere iken çok düşündüm. ‘kavga’ kelimesi acaba fazla mı ağır kaçmıştı, yoksa yerine ‘çatışma’ mı deseydim diye uzun uzun mütalaada bulunurken, ‘tartışma’ kelimesinin en uygun ifade olacağı kanaatine vardım.
Meselenin özü şuydu;
Elbistan’a kurulacak olan organize sanayi (OS) için önce yer tartışması başladı. Arkasından;  organize sanayinin ilçenin doğusuna yapılması için çalışma sürdürürken, Afşin ve Göksun ilçesi’ne daha yakın bir yerde yapılması görüşü ağır basmaya başladı ki, Afşin ve Göksun’lu sivil toplum kuruluşları bu fikirde birleştiler.
Afşin ve Göksun birlikte hareket ederek organize sanayinin mutlaka kuzey ilçelerinin ortak paydasında olması gerektiğini belirtiyorlar. Öte yandan Elbistan Ticaret Odası Başkanı Mustafa Paksoy bir açıklama yaparak, “OS'nin yerini değiştirmeye kimin gücü yetebilir?” iddiasında bulundu.
Biraz da kabadayılık kokan, “ben ne dersem o!” kıvamında bir büyüklük taslama, anlayana meydan okuma gibi bir şey! Ama kime, ne için!
*
Bakın Paksoy ne diyor; “Bu konuda daha önce defalarca açıklama yaptık. Halen  OSB'nin yüzde 95'i bitmiş. Kamuoyuna bu konuda yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdiğimiz halde, bazı kişiler (buruda kimleri ve hangi ilçeleri kastettiği belli) bu konuyu ters mi anlıyor, kamuoyuna ters yansıtmaya çalışıyorlar. OSB'nin 20 gün önce de parselizasyon ihalesini yaptık. Afşinli bir firmada kaldı. Parselizasyonunu yapıp en kısa zaman da bakanlığa verip ihalesini yapmaya çalışacağız”
İyi, hadi hayırlı olsun! 
PİŞİMİŞ AŞA SU MU KATANLAR MI VAR?
Ancak ASİAD Başkanı İlyas Sarı'nın mantık çerçevesinde hareket ve düşüncesinden yola çıkıldığında, OS'nin tüm kuzey ilçelerine hitap edecek bir noktaya kurulması yönündeki açıklaması, insana ve yöre halkına daha mantıklı geldi. Ortak bir paydada anlaşmak, buluşmak talebi yerindeydi ama, Paksoy bakın bunu nasıl değerlendirmiş; “Son zamanlarda bazı tartışmalar var. Bazı toplantılara çağırdılar, orada konuştuk Afşinli arkadaşlarımızla. Onları bilgilendirdik. Aynen bize konuşmaları şu oldu, 'pişmiş aşa su katmayalım' deyip 'hayırlı olsun' dediler. Bu konunun tekrar tekrar gündeme gelmesini yadırgıyorum. Biz bu organize sanayiden vazgeçersek bir daha Elbistan ve Afşin'e organize sanayi kurmamız mümkün değil. Çünkü Kahramanmaraş ikinci Organize sanayiye müracaat ettiği zaman çok büyük bir organize sanayi kuracak.  O zaman oranın yüzde 70'i bitene kadar bizim tekrar Elbistan veya Afşin'e bir sanayi bölgesi kurmamız mümkün değil. Bu bölgeye organize sanayi hayal olur. Yerini hazineden almışız. Şu anda 500 dönümü faaliyete açmayı hedefliyoruz. Bunun da parselizasyonu bitmek üzere. Artık her şey hazır. Ufak-tefek işler kaldı. Bir ay içerisinde parselizasyon bittiği zaman artık bakanlığa sunacağız. Herhangi bir aksilik çıkmazsa 6 veya 7'inci ayda ihalesi olur”
AFŞİN NEDEN YER GÖSTERMEDİ?
Bir de böyle bir iddia var. Yine Paksoy’dan… Bugüne kadar siyasilerle hiç ters düşmediklerini ve bundan sonra da ters düşmeyeceklerini belirtmiş. Demiş ki; “Zaten belediyeler bizim resmi ortağımız. TSO vazgeçmediği sürece buranın değişmesi mümkün değil. Yüzde 60'ı TSO’nun olduğu için oda vazgeçecek ki organize sanayi iptal olacak. Bu mümkün değil. Yıllarımızı verdik. Sanayici burayı bekliyor yatırım için. Bir yeri göstererek ‘ben buraya organize sanayi kuruyorum’ demek mümkün değil. Çünkü 21 kurum buraya geliyor. Bunun rüzgârı hesaplanıyor. Başka ince ayrıntıları var. Biz OS için 3 yer gösterdik. Ancak burayı uygun buldular. Biz o zaman Afşin'den de yer istedik. Fakat Afşin bize yer göstermedi”
Acaba bu doğru mu? Tabi Belediye Başkanı, beyefendi kişilik, dürüst belediye başkanı, gayretli yerel yönetici Fazlı Aydoğan buna ne diyecek? Aydoğan ileri görüşlü, feraset sahibi bir yerel yönetici, bir şey söylediyse, mantıklı bir izahı, bölgesel çıkarları hedef alan bir bildiği vardır.
ÇATLAK SESİ KİM ÇIKARTIYOR?
İşte burada düğüm kopuyor. Biraz külhanbeylik, biraz kendine güvenmişlik, biraz bölgecilik, kendine öncelik düşüncesi ağır basınca, kükremiş Paksoy, “Yerini değiştirmeye kimin gücü yetecek?”
Devam etmiş, yine kendi düşüncesini haklı gösteren ifadelerle; “2 yıl önce programa alınıp para ayrılınca, (o ses nereden ve kimlerden geldiyse artık) sesler gelmeye başladı. Programa aldırıncaya kadar bir şey yapamaz zannediyorlardı. Biz programa aldırdık, 6,2 milyon ödenek ayrıldı, bu büyük para. Yani paramız ve yerimiz, herşey hazır. İş ihaleye kalmış. Bunu nereye değiştirebiliriz. Kimin gücü yetebilir? Bunun iptaline oda olarak cesaret edebilir miyim? Mümkün değil. Elbistan kamuoyuna nasıl bir açıklama yapacağım? Yerin değişmesi mümkün görünmüyor. Teklif edilen yer dağın başı. Yatırımcıya 'buradan vazgeçelim buraya alalım' dediğimizde en az 2-3 sene daha geriye gideriz. Kaybedecek vaktimiz yok. Türkiye'de bürokrasinin nasıl hareket ettiğini herkes biliyor. Bir yerde bürokrasiye takıldığın zaman en az bir yıl sürüyor. Biz yer değiştirecek olsak, kabul edilse bile 3 yıl sürüyor. 3'üncü yılın sonunda yatırımcıya git dağın başına kaya kırarak fabrika yap diyebilir miyiz? Şu an da bizden talepte bulunan 10-15 yatırımcı var. Bizden yer almayı bekliyorlar parselizasyon olduktan sonra. Alt ihalesi yapılırken beklemeden satış yapabiliriz. Yatırımcımız da fabrikasını yapmaya başlar. Yerimiz dağlık değil. Çalışkan bir müteahhide düştüğümüzde 8 ayda organize sanayimiz bitecek durumdadır. Kahramanmaraş'a engel olmak istemiyoruz. Çünkü 2. organize sanayiyi kuracaklar. Daraldı, yer yok. Yatırımcı Kahramanmaraş'tan kaçıyor. Bunu da düşünmemiz lazım. Biz bin dönümü 500 dönüme düşürüyoruz ki Maraş'a engel olmayalım diye. Eğer biz bin dönümde ısrar edersek Maraş'a engel oluruz. Buranın yüzde 70'inin dolmasını bekleyecek Maraş 2. OSB'yi kurmak için. Şu anda Kahramanmaraş müracaat etse dahi bizim OS'nin yüzde 70'i dolmadan sicil vermeleri mümkün değil. Kimse OS için müracaat edemez. Ancak Elbistan'ın OSB'si iptal olacak ya da yüzde 70'i bitecek bir başka yerin müracaat edebilmesi için. İki yıldır bu konuda çatlak ses çıkıyor. Bu sene daha çok ses çıkıyor. Bizi yapamayacağız zannediyorlardı. Biz, kamuoyunu her yönüyle aydınlatıyoruz. Vazgeçmek mümkün değil. Organize sanayimiz yerinde, her şeyi tamam. Parselizasyonu yapılacak, tasdik olacak ve ihaleye çıkılacak.”
Yani başkan sağ olsun her şeyi halletmiş maşallah, kimseye iş bırakmamış. Helal olsun!
HESABI İYİ YAPMAK GEREKİYOR!
Çok net konuşmuş sayın başkan. Kendi ölçeğinde haklı olabilir. Saygı duyarız. Lakin bu mesele daha çok alevleneceğe, ucunun Ankara’ya kadar gideceğe, bu pilavın daha çok su çekeceğe benziyor. Tartışma, yer kavgası alevlenirse, bundan kim yarar, kim zarar görür, bunun hesabını da iyi yapmak gerekiyor.
Hele hele başta başbakan sayın Erdoğan olmak üzere, milletvekillerine giden mektup, bakalım olayın seyrini, yerini değiştirecek mi, yoksa bölgenin en etkin siyasetçisi sayın Mahir Ünal’ın dediği mi olacak, kendi seçim bölgesi Elbistan’a kurulması için yüreğini mi ortaya koyacak, yoksa ‘aklın yolu bir!’ diyerek ortak akla göre mi hareket edilecek, bunu hep birlikte göreceğiz. Zaten bu meseleyi de çözerse ancak sayın Mahir Ünal çözer! Anlaşılan o ki yüz O’nun üzerine binecek!
Ancak, Afşin, Göksun gibi ilçelerin de seslerine kulak vermek, önerilerini ciddiye almak ve bireysel değil, bölgesel düşünmek gerektiğin de hatırlatmak isteriz.
Önemli olan bölgesel kalkınma ise, ki doğrusu o, bir ortak paydada birleşmek en mantıklısı.
NOT: Bugün kuzey ilçelerindeyim. Yani Maraş’ta yokum!
Yazar: Mehmet FİSKECİ
 
 
Demiryolu ve Kuzey İlçeleri
 
ELBİSTAN ve TÜRKOĞLU ilçelerine Organize Sanayi Bölgesi kurulması ile ilgili 2012 yılı yatırım ödeneğine para konuldu.
Bilindiği gibi önce Elbistan ilçemiz başvuru yapmıştı. Elbistan OSB için bir sorun yoktu, ancak Türkoğlu OSB’ye ödenek konulabilmesi için Elbistan OSB’nin % 70’nin dolması gerekiyordu. İşte bu noktada konuya el atan TBMM Başkanvekili Sayın Mahir Ünal, Türkoğlu OSB’yi de 2012 yatırım proğramına aldırdı. Sayın Ünal’a teşekkür ediyorum.
Elbistan ilçemize kurulacak olan OSB yeri ile ilgili itirazlar var. Afşin, Göksun ilçesindekiler bu yer seçimine itiraz ediyorlar. Her iki ilçemizin ileri gelenleri söz konusu Elbistan OSB’nin üç ilçeye de hizmet verebilmesi için Göksun-Elbistan yolu üzerine kurulmasını istiyorlar. Söz konusu talepde makul, bir talep olarak dikkatimi çekti. Üç ilçeye de hizmet verebilmesi için yer seçimi ile ilgili yeni bir çalışmanın uygun olacağını bende düşünüyorum.
BANLİYO TRENİ OLAMAZ MI?
Ak Parti Merkez İlçe Başkanı Necati Okay ile sohbet ederken sevgili Okay, Ulaştırma Bakanının Kahramanmaraş ziyaretinde yaptığı önerileri dile getirdiğinde doğrusu çok şaşırdım.
Sayın Okay’ın önerisi OSB yerinin değiştirilmesi ile de daha çok anlam kazanacağını düşünüyorum.
Okay diyor ki; “Sayın Bakanımıza Göksun- Elbistan- Afşin hatta Ekinözü’de buna dahil edilebilinir. Kuzey ilçelerimiz arasında Banliyo Tren hattı talebinde bulundum. Bu çok pahalı bir maliyeti olan yatırım değildir. Ancak üç ilçe arasında ekonomik ve sosyal yaşamın canlanmasına katkı yapar” diye düşüncelerimi ifade ettim dedi.
Elbistan ilçemize yapılacak olan Organize Sanayi Bölgesi üç ilçeye de yakın bir yere planlandığında diğer ilçelerde ekonomik durumu olan iş adamlarımızda bu yere yatırım yapar. Kaldı ki bu banliyo tren hattı ile de personelin işi gelip gitmesi de kolaylaşır. Ben bunu hayali bir yatırım olarak görmüyorum. Olmaması içinde bir sebep yok. Farklı, farkındalık oluşturacak, ekonomik ve sosyal yanı ağır basan bir proje. Bu projeye destek çıkmak ve sahip çıkmak gerektiğini düşünüyorum.
Organize Sanayi bölgesinin Göksun- Elbistan arasında bir yere yapılması halinde Kahramanmaraşlı sanayici de yatırım yapabilir. Bunu da hatırlatmak istiyorum.
BİR YEMEK ANCAK BU KADAR ANLAM KAZANIR
Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odasının Muharrem ayı nedeniyle alevi vatandaşlarımıza verdiği iftar proğramı Türkiye genelinde olumlu yankı yaptı. Bir çok Tv kanalında söz konusu proğram ile ilgili haberler yapıldı, yorumlar yapıldı.
Ülkemizde birlik ve beraberliğimizin pekişmesi ve bölücülere fırsat verilmemesi adına büyük önem taşıdığına yürekten inandığım bu tür etkinlikler ülke geneline yaygınlaştırılmalıdır. İnsanların birbirini anlamalarına ve tanımalarına fırsat veren bu etkinliklere katkı yapan bütün insanları tebrik etmek istiyorum. Barış ve kardeşlik için, birlikte yaşamak için, insanların birbirlerini tanımaları ve anlamaları gerekiyor.
Ticaret Odası Başkanı Sayın Kemal Karaküçük şahsında emeği geçenleri kutluyorum.
Bu yemekte ve yemek sonrasında bölgemizde bulunan alevi önderleri geçmişte kalan olayların anma ve yıl dönümlerini kutlamak istemiyorlar. Geçmişi hatırlamak istemiyorlar. Bu sebeple  Kahramanmaraş’ta bu tip bir anma proğramı yada etkinlikleri lütfen yapılmasın. Yaralar tekrar deşilmesin. İnsanlar burada birlikte dostça ve kardeşçe yaşıyorlar. Bu tip hareketler provokasyona açık eylemlerdir. Yeniden aynı filmi izlemek istemiyorlar…Lütfen buna kimse kalkışmasın…
Bu oluşan güzelliği sabote etmeye kalkışmayalım…
Yazar: Mehmet TAŞ
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373