EÜAŞ tarafından ismi açıklanan ancak, daha sonra iptal edilen 175 kişi işe dönüyor mu?

Mahkeme "Yürütmeyi Durdurma Kararı" Verdi

EÜAŞ tarafından ismi açıklanan ancak, daha sonra iptal edilen 175 kişi işe dönüyor mu?

Mahkeme "Yürütmeyi Durdurma Kararı" Verdi

02 Şubat 2012 Perşembe 09:46
3346 Okunma
EÜAŞ tarafından ismi açıklanan ancak, daha sonra iptal edilen 175 kişi işe dönüyor mu?
EÜAŞ tarafından ismi açıklanan ancak, daha sonra iptal edilen 175 kişi işe dönüyor mu?
Mahkeme “Yürütmeyi Durdurma Kararı” Verdi
 
 
Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) tarafından Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile AEL İşletme Müdürlüğü’nde istihdam edilmek üzere yapılan mülakatta isimleri açıklanan ancak, daha sonra iptal edilen 175 kişinin açtığı dava sonuçlandı. Mahkeme, “Yürütmeyi Durdurma Kararı” verdi.
 
EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün önce açıklayıp, daha sonra iptal ettiğini duyurduğu 175 kişilik işçi listesinde ismi yer alan kişiler, Ankara 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtı. Yaklaşık 3 ay süren davanın ardından mahkeme kararını vererek, işçiler lehine yürütmeyi durdurdu.
 
1-2 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan ve yaklaşık bin 500 adayın katıldığı mülakatın ardından, EÜAŞ resmi internet sitesi aracılığı ile işe girmeye hak kazanan 175 kişinin isimlerini açıklamıştı. Ancak, ardan birkaç gün geçtikten sonra aynı internet sitesinde mülakatın iptal olduğu bilgisine yer verilirken, büyük üzüntü yaşayan işçiler avukatları aracılığı ile Ankara 2. İdare Mahkemesi’nde dava açtılar.
 
Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından verilen karar yazısında, davacıların istemi özet olarak, “Davalı idarenin Afşin-Elbistan A ve B termik santralleri ile Afşin-Elbistan Linyitleri işletme Müdürlüğünde istihdam edilmek üzere eleman temini amacıyla yaptığı, 01-02.10.2011 tarihli mülakat sınavında başarılı olan davacı tarafından, sınav sonuçlarının iptal edilmesine ilişkin işlemin; sınavın iptal edilmesini gerektirecek ortada hiçbir nedenin bulunmadığı, sınavda başarılı olmasına karşın sınavın iptal edilmesine ilişkin işlemin haksız ve hukuka aykırı olduğu ileri sürülerek yürütmesinin durdurulması ve iptali istenilmektedir” denildi.
 
Ankara 2. İdare Mahkeme’sinin karar yazısında, savunma özeti olarak ise, “Davalı idarece dava dilekçesinin incelenmeksizin reddi gerektiği, idari davaya konu olacak kesin ve yürütülmesi gereken bir işlem bulunmadığı, idarenin sınav sonucunu değil sınavı iptal ettiği, sınav sonucu işe alınacak personelin çalıştırılacağı santrallerin ülkenin en büyük yatırımına ve üretim kapasitesine sahip Afşin-Elbistan A ve B termik santralleri ile yine bu santrallere kömür sağlayan ülkenin en fazla linyit rezervine sahip Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğü olduğu, bütün nedenler birlikte değerlendirilerek yapılan sınavda bu önemli hususlar dikkate alınarak kamu yararı ve hizmet gereğince sınavın iptal edildiği belirtilerek, davanın reddi gerektiği savunulmaktadır” denildi.
 
Ankara 2. İdare Mahkemesi, yürütmeyi durdurmaya gerekçe olarak ise, şu cümlelere yer verdi:
 
“Bu durumda, uyuşmazlığa konu sözlü sınava yönelik itiraz ve şikâyetler üzerine davalı idarece anılan iddialara ilişkin inceleme ve araştırma yapılmak suretiyle herhangi bir şekilde sözlü sınavda usulsüzlük yapıldığının tespiti halinde veya öncelik hakkı bulunmadığı halde öncelik hakkı tanınan adaylar arasında değerlendirilen kişilerin bulunması durumunda sözlü sınavın iptaline veya öncelik hakkı bulunmadığı anlaşılan kişilerin sınav sonuçlarının iptaline karar verilmesi gerekirken, yönetmelikte öngörülen tüm şartları taşıyan ve sözlü sınavda başarılı olarak sürekli işçi kadrosuna atanacak kişiler yönünden de idari istikrar ve güven ilkesine aykırı biçimde herhangi bir somut neden gösterilmeksizin sözlü sınavın iptal edilmesine ilişkin işlemde hukuka ve hakkaniyete uyarlık bulunmamaktadır.
 
Açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. maddesi uyarınca teminat alınmaksızın yürütülmesinin durdurulması, kararın tebliğinden itibaren 7 gün içerisinde Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz yolu açık olmak üzere 05/01/2012 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.”
 
EÜAŞ’ın kararı bekleniyor:
 
Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararının ardından gözler EÜAŞ’a çevrildi. EÜAŞ’ın yürütmeyi durdurma kararına itiraz edip etmeyeceği bilinmezken, itiraz gerçekleşmezse 175 kişilik listede ismi yer alanların işe başlayacakları ifade ediliyor.
 
           
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373