EÜAŞ, İş-Kur'dan Yönetmeliği Değiştirmesini İstedi

EÜAŞ, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrali ile AEL işletmesinde istihdam edeceği personel için İş-Kur'dan kamulaştırma için yönetmelik değişikliği istedi. EÜAŞ, metre kara cinden sınırlama getirmesini istedi.

EÜAŞ, İş-Kur'dan Yönetmeliği Değiştirmesini İstedi

EÜAŞ, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrali ile AEL işletmesinde istihdam edeceği personel için İş-Kur'dan kamulaştırma için yönetmelik değişikliği istedi. EÜAŞ, metre kara cinden sınırlama getirmesini istedi.

29 Kasım 2011 Salı 09:57
1705 Okunma
EÜAŞ, İş-Kur'dan Yönetmeliği Değiştirmesini İstedi

 EÜAŞ, Afşin-Elbistan A ve B Termik Santrali ile AEL işletmesinde istihdam edeceği personel için İş-Kur’dan kamulaştırma için yönetmelik değişikliği istedi. EÜAŞ, metre kara cinden sınırlama getirmesini istedi.

 

İptal ettiği 175 kişilik mülakat sınavı sonrası iptal nedenini ‘görülen lüzum’ üzerine sözleriyle açıklayan ve ardından herhangi bir açıklama yapmayan EÜAŞ, sınavın iptalinde bölgede meydana gelen olaylar ile bakanlık ve kendilerine yapılan şikayetlerin dikkate alındığını belirtirken, kamulaştırma öncelik hakkında metrekare cinsinden bir sınırlama getirilmesi için Türkiye İş Kurumu’ndan (İş-Kur) Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliğinde değişiklik yapılması yönünde talepte bulunduklarını açıkladı.

 

1-2 Ekim 2011 tarihinde yapmış olduğu mülakat sınavı ile AEL, A ve B Termik Santralleri’nde istihdam edilecek 175 kişiyi belirleyen Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürlüğü, sınav sonuçlarını açıkladıktan sonra listeye giren 18 kişinin bölge dışlından olması nedeniyle bölge halkından büyük tepki almış, 10 Ekim’de listeyi internet sitesinden kaldırmış, 19 Ekim’de de sınavı iptal ettiğini duyurmuştu.

 

EÜAŞ, sınavın iptal edildiği duyurusunu yaparken iptal gerekçesini açıklamamış, iptal duyurusunun ardından da 175 kişilik listede yer alanlar yaptıkları eylem ve açıklamalarla seslerini Ankara’ya duyurmaya çalışarak iptal kararından vazgeçilmesini istemişlerdi.

 

“İş-Kur’dan Kamulaştırma Öncelik Hakkı İçin Yönetmelikte Metrekare Cinsinden Sınırlama Getirilmesini Talep Ettik”

 

İptal duyurusunun ardından 1 ay gibi zaman geçmesine karşılık sınavın neden iptal edildiğine dair bir açıklama yapmayan EÜAŞ, en son yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi; “Afşin-Elbistan İlçeleri’nde 3213 Sayılı Maden Kanunu kapsamına giren madenlerin çıkartılması veya bunun için gerekli olan işletme ve arama faaliyetleri sebebiyle taşınmaz malları tamamen kamulaştırılanların sayısının çok fazla olması nedeniyle KPSS’den gönderilen 3 katı aday ile birlikte alınması düşünülen daimi işçi sayısının yaklaşık 10 katı olan 1459 kişinin sınavlara gönderilmesi, bunun sonucunda gerek sınavdan sonra Afşin-Elbistan ilçelerinde kurulu işyerlerimizde meydana gelen olaylar, gerekse sınavlara kamulaştırma öncelikli olanlarla ilgili Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile Genel Müdürlüğümüze intikal eden şikayet ve başvurular dikkate alınarak, kamu kurum ve kuruluşlarına iş kanunları hükümlerine göre çalıştırılmak üzere, sürekli veya geçici işçi alınmasına ilişkin usul ve esaslarla ilgili olarak, 9 Ağustos 2009 Tarih ve 27314 Sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak 1 Eylül 2009 tarihinde yürürlüğe giren Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümlerinde bir takım değişikliklere gidilmesi yönündeki talebimiz Türkiye İş Kurumu İstihdam Dairesi Başkanlığına iletilmiştir.

 

Kamulaştırma öncelik hakkı için yönetmeliğe metrekare cinsinden bir sınırlama getirilmesinin uygun olacağı yönündeki talebimiz üzerine yeni düzenlemeye gidilip gidilmemesi ya da gidildiğinde ne kadar bir sınırlama konulacağı hususu ise kurumun yetkisindedir. bu Kurumca yapılacak düzenlemeler neticesinde ortaya çıkacak yeni duruma göre Afşin-Elbistan İlçeleri’nde kurulu işyerlerimiz için istihdam edilecek işçi atama müsaadelerinin tekrar değerlendirilmesi amacıyla, Şirketimizce 1-2 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan sınavlar genel müdürlüğümüzce iptal edilmiştir.”

 

İşçi Alımlarının Ne Zaman Yapılacağı Belirsiz

EÜAŞ, işçi alımlarının ne zaman gerçekleştirileceği konusunda ise herhangi bir açıklama yapmazken, işçi alımı olması durumunda duyurularının kendi internet sitesi olan www.euas.gov.tr adlı adresten duyurunun yapılacağını belirtti.

 

3 Yıldır Alım Yapılamıyor

 

EÜAŞ Genel Müdürlüğü, bölgemizde işletmelerine işçi alımı yapacağını 3 yıl önce duyurmuştu. Santrallere işçi alımı yapılacağını 2008 yılının Ekim Ayı’nda dönemin EÜAŞ Genel Müdürü Sefer Bütün açıklamış ve açıklamasında da işçi alımı için Hazine Müsteşarlığı’na müracaat ettiklerini ve onay beklediklerini söylemişti.

 

Fakat bir türlü işçi alımı yapılamadı. EÜAŞ Genel Müdürlüğü, bu açıklamanın ardından işçi alımı konusundaki en ciddi ve somut adımı 2010 yılının Temmuz Ayı’nda da Afşin-Elbistan Linyitleri (AEL) Kışlaköy Kömür İşletmesi’nde istihdam edilmek üzere 143 kişi için İş-Kur aracılığı ile ilana çıkarak atmıştı. Ama EÜAŞ, başvuru süresinin son gününde alımdan vazgeçmişti.

Herkes 143 kişinin bir an önce ilana çıkmasını beklerken EÜAŞ, bu sayının artırılıp AEL dışında Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri’ne de işçi almak amacıyla 2011 yılının başında Hazine Müsteşarlığı’na 955 kişilik kadro için müracaat etmiş, Nisan Ayı’nda da Hazine Müsteşarlığı 143 kişiye ek olarak 527 kişilik kadro vererek bölgedeki EÜAŞ’a ait kurumlara alınacak personel sayısı 670’e çıkmıştı.

 

3 yıldır söylenen işçi alımının tam manasıyla gerçekleşmesi durumunda bölgemizde bulunan AEL ile A ve B Termik Santralleri’nde 529’u teknisyen, 70’i tekniker, 57’si mühendis, 14’ü de memur olmak üzere toplam 670 kişi istihdam edilmiş olacak.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373