Enerji-Sen Genel Başkanı Kartal:"Afşin-Elbistan bölgesi enerjinin merkezi olacak"

Enerji-Sen Genel Başkanı Kartal:"Afşin-Elbistan bölgesi enerjinin merkezi olacak"

Enerji-Sen Genel Başkanı Kartal:"Afşin-Elbistan bölgesi enerjinin merkezi olacak"

Enerji-Sen Genel Başkanı Kartal:"Afşin-Elbistan bölgesi enerjinin merkezi olacak"

22 Şubat 2012 Çarşamba 09:45
1449 Okunma
Enerji-Sen Genel Başkanı Kartal:
“Afşin’deki heyelan bağıra bağıra gelen bir kazadır”
Elektrik, Gaz, Su ve Baraj Çalışanları Sendikası (Enerji-Sen) Genel Başkanı Ömer Kamil Kartal," Afşin’de kömür havzasında meydana gelen bu kaza bağıra bağıra gelen bir kazadır. Umuyoruz ki bunlar bir ders olsun ve inşallah yeni bir iş kazaları yaşanmaz.” dedi.
Enerji-Sen Şubesi'nin açılışı amacıyla çalışmalar yapmak üzere Afşin’e gelen Enerji-Sen Genel Başkanı Ömer Kamil Kartal, bir dizi ziyaretlerde bulundu. Gazetemizin de ziyaret eden Kartal, sendika çalışmaları hakkında Gazetemizin imtiyaz sahibi Ömer Kösebalabanbilgiler verdi.
Enerji kolunda yeni bir hareket yaratmaya çalıştıklarını kaydeden Enerji-Sen Genel Başkanı Ömer Kamil Kartal, “Biz enerji iş kolunda yeni bir hareket yaratmaya çalışıyoruz. Bu iş kolunda tek sendika haline gelen Tes-İş’in egemenliğini ortadan kaldıran ve işçilerin söz ve karar sahibi olduğu yeni bir sendika oluşturmak için çaba sarf ediyoruz. Bu amaçla da bütün Türkiye’yi dolaşmaktayız TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ’lardaki işçi arkadaşlarımızla görüşüyoruz. Kendi sendikal anlayışlarımızı onlara anlatmaya çalışıyoruz ve işçi arkadaşlarımızın örgütlenme çalışmalarını yürütüyoruz. Bunun için Afşin’de bulunuyoruz. İnşallah Mart ayı içerisinde bu bölgede örgütlenme çalışmalarına başlayacağız ve bir şube organizasyonunu gerçekleştireceğiz.” açıklamasında bulundu.
Denetim mekanizmaları insanlar ölmeden devreye sokulmadığını işaret eden Enerji-Sen Genel Başkanı Kartal, “Göçük olayını birkaç açıdan değerlendirmek gerektiğine inanıyorum. Birincisi kuralsız çalışmanın ve güvencesiz çalışmanın ortaya çıkarttığı temel sorun bu. Bugün Türkiye’de sadece maden iş kolunda değil bütün iş kollarında güvensiz ve güvencesiz çalışmanın birlikte gündeme getirildiği bir süreç yaşıyoruz. Oysa maden iş ve enerji iş koluna baktığımızda ağır ve tehlikeli iş kollarında başında yer almaktadır. Buralarda gerekli iş sağlığı ve iş güvenliği önlemleri almazlarsa, çalışanların çalışma ilişkilerini insana yakışır ve sağlıklı çalışma koşulları yaratılmazsa, bunların özlük hakları, sosyal hakları, ekonomik hakları ve demokratik hakları sağlıklı bir şekilde gündeme getirilmezse ve ertesi gün yorgun argın işe gelen bir işçi topluluğu yaratılırsa, beyinlerinin ve vücutlarının teslim alındığı bir çalışma ilişkisi yaratılırsa, doğal olarak özel şirketlerin ve özel sermayelerin en önemli beklentileri olan daha fazla kar etmek  ve insan unsurunun asli unsuru olarak görmeye devam ettikleri müddetçe doğal olarak maliyetlerin azaltılması daha az iş güvenlik önlemlerinin alınması anlamına gelmektedir. Bunlarda zaten kazalara davetiye çıkartmaktadır. Geçen aylarda İstanbul’da çeşitli kitle örgütleri iş sağlığı ve iş güvenliği meclisi olarak da maden kazalarına dikkat çeken basın açıklamaları yaptık.  Buradaki kazaların temel sorumlusu güvensizleştirmektir, taşeronlaştırmaktır, işçileri sosyal olarak, ekonomik olarak açlığa ve sefalete mahkum etmektir. Bu kar hırsında başta devletin kendisi olma üzere, çalışma bakanlığı olmak üzere ve enerji bakanlığı olmak üzere birincil derecede sorumludur. Denetim mekanizmaları maalesef insanlar ölmeden devreye sokulmamaktadır. Yeri ve zamanı geldiğinde denetlenmemektedir.” dedi.
 
-“Afşin’deki Heyelan Bağıra Bağıra Geldi”
10 Şubat 2011 Afşin’de meydana gelen heyelanla ilgili olarak şunları kaydetti:
“Afşin’de kömür havzasında meydana gelen bu kaza bağıra bağıra gelen bir kazadır. Çeşitli yarık ve çatlakların oluştuğu görülmüştür. Umuyoruz ki bunlar bir ders olsun ve inşallah yeni bir iş kazaları yaşanmaz. Zaten bizim çabamız yeni iş kazaları yaşanmasın ve ocaklar sönmesin diyedir. Devlette dahil olma üzere çeşitli ölümlü iş kazaları olduğunda biz her türlü şeye bakacağız ve sahip çıkacağız diyor. Ama iş soğuyunca kimse kalmıyor maalesef sadece ölen öldüğü ile kalıyor. Ölenlerin eş ve çocukları da perişan olmaya devam ediyorlar. Dileğimiz ve umudumuz odur ki uluslararası standartlara uygun yeni çalışma ilişkileri kurulabilsin, bu çalışma ilişkileri içerisinde de insana değer verilsin. Çünkü insan emek üretmezse bunların hiçbiri üretilemez. İnsanların örgütleşme ve sendikalaşma haklarına karşı çıkılmasın. Türkiye’de örgütlü bir toplum bu tür iş kazalarının önüne geçebilecek en önemli unsurlardan bir tanesidir.”
-“Afşin-Elbistan Enerjinin Merkezi Olacak”
Enerji-Sen Genel Başkanı Ömer Kamil Kartal, Afşin-Elbistan bölgesine kurulacak olan 3 termik santraliyle ülkenin enerji merkezi olacağını belirti.
Kartal, “Afşin-Elbistan enerji açısından hassas bir bölge haline geliyor. Yapılacak 3 ayrı santralle burası çok büyük bir enerji merkezi haline gelecek. Yaklaşık 4 bin insanın çalıştığı bir bölge haline gelecek. Doğal olarak gerek inşaat, gerekse montaj süreçlerini dikkate aldığımızda farklı bir süreçle karşı karşıya kalacağız. Eğer bu süreci işçilerin kendi haklarını savundukları bir süreç olarak inşa edebilirsek, bu süreci biz daha sağlıklı iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin alındığı, işçilerin güvenceli çalıştığı bir ortama tekabül ettirmek için şimdiden çalışmalara başlayacağız.” dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373