Büyük merakla beklenen 'Çalıştay Kitabı' dağıtıldı

Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı tarafından organize edilen ortak akıl çalıştaylarının sonuç bildirgeleri bir kitap haline getirilerek açıklandı.

Büyük merakla beklenen 'Çalıştay Kitabı' dağıtıldı

Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı tarafından organize edilen ortak akıl çalıştaylarının sonuç bildirgeleri bir kitap haline getirilerek açıklandı.

07 Ağustos 2012 Salı 09:45
1048 Okunma
Büyük merakla beklenen 'Çalıştay Kitabı' dağıtıldı
Ak Parti Kahramanmaraş İl Teşkilatı tarafından organize edilen ortak akıl çalıştaylarının sonuç bildirgeleri bir kitap haline getirilerek açıklandı. İl Danışma Meclis Toplantısı öncesi Ak Parti Grup Başkanvekili Ünal tarafından tanıtımı yapılan kitapta kent swot analizi ile ele alındı.
Geçen yıl Ekim ayı içerisinde ilki yapılan çalıştayların sonuç bildirgeleri ‘Kahramanmaraş Gelişim Stratejileri ve Eylem Planı’ adı altında bir kitap haline getirilerek tanıtıldı. Necip Fazıl Kısakürek Kültür Merkezinde İl Danışma Meclis toplantısında kitabın içeriğini kamuoyuyla paylaşan Ak Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal eylem planında yazılanların hepsinin icraata döküleceğini söyledi. Bu zamana kadar ne aldanan ne de aldatan olduklarını dile getiren Ünal, kitapta eyleme dönüşen hizmetlerin uygulama, izleme ve değerlendirme kurulu tarafından denetleneceğini, belirlenen tarihte yapılmayan hizmetler için ise halkın siyasilerden hesap sorması gerektiğini söyledi.
Kahramanmaraş’ın Gelişim Stratejileri ve Eylem Planının yansıtıldığı kitaba Ak Parti’nin Kahramanmaraş’a 10 yılda kazandırdıkları hizmetlerle başladıklarını dile getiren Ünal şöyle konuştu; “12 Haziran’da bayrakları teslim alan 6 milletvekilimizin yaptıkları ile bundan sonraki yapacaklarının planlanması ile devam ediyor.  Kahramanmaraş bu dönem çok şanslı.  Çok güçlü bir siyasi iradeye sahip.  TBMM Başvekilimiz Kahramanmaraş’tan, AK Parti Grup Başkanvekili Kahramanmaraş’tan, Türkiye Parlamenterler Birliği Başkanı Kahramanmaraş’tan, Ak Parti Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı Kahramanmaraş’tan, Sağlık Komisyonu, Anayasa komisyonunda görev yapan milletvekilleri Kahramanmaraş’tan. Gerçekten bu dönem hem Ak Parti Türkiye ölçeğinde siyasi idaresinin en güçlü olduğu noktada hem de Kahramanmaraş’ta bu siyasi ölçeği en güçlü şekilde temsil eden bir ekiple birlikte yolumuza devam ediyoruz.     
KAHRAMANMARAŞ’A 4 MİLYAR TL YATIRIM YAPILDI
Kahramanmaraş’ı yeniden hayal etmek düşüncesi ile yola çıktığımız ve temelinde milletvekilinin 2 temel görevini ifade eden bir çalışma yaptık.  Milletvekilinin iki temel görevinin bir tanesi temsil, bir tanesi de takiptir.  Milletvekili temsilini aldığı milleti en iyi şekilde temsil etmekle görevlidir. İkinci sorumluluğu da kendi seçmeninin projelerinin takipçisi olmasıdır.  Ak Parti hükümeti gerekli yatırımları yapar.  Önemli olan bu yatırımların projelendirilmesi ve gerektiği gibi takibinin yapılmasıdır.  Çalıştaylar bu iki temel üzerinde yapıldı.  Kahramanmaraş’ta görüşemediğimiz Bakanlarımızla mecliste görüştük. Çalıştaylar üzerinde toplanan bilgilerin sistematik bir şekle getirilmesi için 6 ay boyunca çalışma yaptık.  Hazırlanan kitapta AK Partinin 10 yılda neler yaptığını anlattık. AK Parti iktidarı döneminde 10 yıl içerisinde Kahramanmaraş’a 4 milyar TL yatırım yapıldı. Bu durum 10 yılda hangi olayları gerçekleştirdiğimizin önemli bir işaretidir.  
KAHRAMANMARAŞ’I TÜRKİYE’NİN VE ORTADOĞU’NUN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRMEK İSTİYORUZ
Çalıştaylarla Swot analizi yaparak kentin güçlü yönleri ve fırsatları ile zayıf yönleri ve tehditlerini tespit ettik. Kahramanmaraş’ı ekonomik ve sosyal altyapısı tamamlanmış, sanayi ve ticaret üssü haline getirmeyi kendimize misyon edindik. Bu vizyon ve misyonları gerçekleştirmek için hedefler belirledik. Bizim birinci hedefimiz şehri sanayi ve ticaret merkezi haline getirmek. İkinci hedefimiz şehrin eğitim kültür ve turizm altyapısının geliştirilmesi. Üçüncü hedefimiz bölgenin enerji üretim merkezi haline gelmesi.. Dördüncü hedefimiz çevre ve şehircilik alt yapısının iyileştirilmesi, beşinci hedefimiz bölgesel sağlık merkezi haline gelmek. Ulaştırma altyapısının mükemmel hale gelmesi. Tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi. Bu 7 hedefin gerçekleştirilmesi gerekiyor.
AK PARTİ İLE BİRLİKTE SİYASETİN VAATTEN İBARET OLMADIĞINI SİYASETİN BİR HİZMETKÂRLIK OLDUĞUNU ÖĞRENDİK
Bütün bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için uygulama-izleme ve değerlendirme komisyonuna ihtiyacımız var.  Bir komitemizin olması gerekiyor.  Bu komitemiz millet adına Kahramanmaraşlı adına tüm konuşulanları izleyecek ve değerlendirecek.  Çünkü Ak Parti ile birlikte siyasetin vaatten ibaret olmadığını siyasetin bir hizmetkârlık olduğunu öğrendik. Başbakan’ımızın deyimi ile ‘Ne aldanan ne aldatan, olmadan yolumuza yürümemiz gerektiğini’ biz Ak Parti siyasetinde gördük öğrendik.  Dolayısıyla uygulamaların izleneceği bir yapı oluşturmamız gerekiyordu.  Bu yapıyı da oluşturduk.  Kahramanmaraş Gelişim Stratejisi ve Eylem planının kamu kurum ve kuruluşları ile takibinin yapılması gerektiğini düşündük.  İzleme-değerlendirme grubu gelişmeler karşısında stratejik plan içerisinde vizyon yapabilecek. İzleme-değerlendirme gurubu 6 ayda bir toplantılar yapacak ve eylem planı çerçevesinde gerçekleştirilen faaliyetler raporlanacak ve ilgililerin değerlendirilmesine sunulacak.  Vizyonumuzu, misyonumuzu ve hedefimizi gerçekleştirmek için koyduğumuz eylemleri değerlendirmek için 6 ayda bir toplantı yapılacak.  Bu toplantılarda ilgili kuruluşları çağırıp yapılması gerekenleri yapacağız.
VAATTE BULUNUP KAÇMIYORUZ
Ak Parti’de siyaset yapmak çok rahat ve kolay.  Asla vaat etmiş ve kaçmış değiliz.  AK Parti öncesinde siyasetçi olmak demek vaatte bulunmak demek ve bulunduğu vaatlerin altında ezilmek demekti.  Milletvekili söz verir yerine getiremezdi.  Yatırımlar olmazdı.  Şimdi yapacaklarımızı söylüyoruz.  Söylediklerimizi yapıyoruz. Türkiye’de Ak Parti 9 buçuk yılda ne yapmış bunu da kitap halinde dağıtacağız. Ak Parti kurulduğunda ilk 6 ay içerisinde kaçıp gitmemizi beklediler. Bizi göndermek için türlü türlü planların içerisine gittiler.  Eskiden istedikleri gibi hükümeti devleti dizayn ediyorlardı.  Milletin iradesi ile seçilmiş siyasetçileri itibarsızlaştırıyor ve siyasi iradeyi istedikleri gibi yönlendiriyorlardı.  Şimdi AK Parti bu imkânları kaldırıyor. Artık son zamanlarda daha stratejik davranmaya başlıyorlar.  Sanki Türkiye özgürlükler açısından sorunluymuş, Türkiye huzursuzmuş, Türkiye’de insanlar yoksun ve yoksulmuş gibi bir hava oluşturmaya çalışıyorlar. Fakat insanımız neyin ne olduğunu en iyi şekilde biliyor.    
10 YILDA YAPILAN HİZMETLER
Türkiye’nin AK Partiyle birlikte siyasetin sadece vaatten ibaret olmadığını ve siyasetin hizmetkarlık olduğunu gördüğünü vurgulayan Ünal, kente 10 yılda yapılan yatırımları ise şu sözlerle anlattı:“Sadece 10 yılda çiftçimize destek ödemesi olarak ayırdığımız miktar 652 milyon 532 bin TL. Tarım ve hayvancılık başlığı altında çok sayıda baraj ve gölet inşaatları tamamlandı ve inşaatları devam ediyor. Son 10 yılda sanayi konusunda hangi çerçevede dünyaya entegre olmuşuz diye baktığımızda 2011 yılında 748 milyon ihracata ulaşmışız ve 2023 hedefimiz de inşallah 5 milyar dolar. Yine enerji ve madencilikte baktığımızda son on yılda enerji üretiminde yaklaşık 2,5 kat artış olmuş. Buna paralel olarak tüketimde de 2 kat artış olduğunu görüyoruz. Eğitimde 2002 yılına kadar 5091 tane derslik var. 2003-2011 arasında tamamlanan derslik sayısı ise yaklaşık daha önce yapılanların yarısı kadar. Sağlık sektöründe yaptığımız yatırımlar çok önemli. 1994 ve 2002 yılı arasında hem yatırım onarım harcamaları hem de araç gereç ve tıbbi donanım harcamalarına baktığımızda 15,5 milyon civarında yatırım yapılmış. Ama 2003 ile 2011 yılları arasına baktığımız da 280 milyon TL civarında yatırım yapılmış. Yani yaklaşık 100 kat artmış yatırım. Ulaştırmada yapılan yatırımlar oldukça önemli. 2003-2011 yılları arasında 196 km bölünmüş yol, 32 km tek yol, 2 bin 913 km yol onarım ve yenileme. Bunlar için tam 265 milyon 850 bin TL harcanmış ve yatırım miktarı on kat artmış.”
BUGÜN HAYAL EDEMEYECEĞİMİZ NOKTALARDAYIZ
Ak Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Fatih Mehmet Erkoç ise şöyle konuştu; “Türkiye bugün hayal bile edemediği noktalara geldi. Türkiye’de olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da büyük işler büyük hizmetler yapıldı. Bu büyük hizmetler yapılmaya devam edecek. Türkiye aziz milletimiz hak ettiği yere yeniden gelecek.  Burada bizlere çok büyük görevler düşüyor.  Çünkü Kahramanmaraş Ak Parti’nin il bazında en güçlü olduğu bir numaralı bir il.  Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a gönülden destek veren bir il.  Bizler AK Parti teşkilatı olarak omzumuzdaki yüke gereken duyarlılığı göstereceğiz.  Çünkü partimizin başarısı herkesin ortak başarısıdır.
TÜRKİYE GÜÇLÜ VE İSTİKRARLI DURUŞU İLE BÖLGEYE YENİ BİR ŞEKİL VERECEK
Kahramanmaraş 2023 vizyonunda Türkiye’nin marka illerinden, dünyanın gözde merkezlerinden biri haline geleceği inancındayız.  Bugün Ortadoğu yeniden şekillenmekte. Ortadoğu da İngilizlerin kurduğu denklemler bozuldu.  Artık bu bölgede hükümdarlığını kaybetti.  Burada ki rejimler insanlara dayanmayan zalim yönetimler halklar tarafından bir bir aşağı indirilmekte.  Türkiye’nin bugün bu güçlü ve istikrarlı duruşu ile bölgeye yeni bir şekilde vermede öncü olacağına inanıyoruz. Aynı medeniyetin mirasçısı olduğumuz bu insanlara Türkiye öncülük edecek. Türkiye zulüm gören ülkelerin daha demokratik ve barış içerisinde yaşaması için büyük bir gayretle devam ediyor.  Türkiye’nin Ak Parti’nin daha güçlü olması gerekiyor.  İstikrar için daha huzurlu bir Türkiye için gayretler devam ediyor.  Türkiye istikrar sağlandıkça bunu engellemeye çalışan bölücü bir terör örgütü var.  Ülkemizde insanca yaşamın standardı arttıkça geçmişteki hukuk ihlalleri ortadan kalktıkça bölücü terör artmakta ve ülkeye kavga getirmeye çalışmakta.  Fakat hükümetimizin partimizin duruşu ile bugün bu emellerine ulaşamamaktalar.  Türkiye’nin birlik ve beraberliğini hiç kimsenin katletmesine izin verilmeyecektir”
İl Danışma Meclis Toplantısına tüm milletvekilleri tam kadro katıldı. Ayrıca Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, eski milletvekilleri Ali Sezal ve Cafer Tatlabal, ilçe, belde belediye başkanları ile çok sayıda parti mensubu katıldı.  
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373