banner430

Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurdu

Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurdu

Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurdu

Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurdu

16 Şubat 2012 Perşembe 09:21
1633 Okunma
Bölge İdare Mahkemesi de yürütmeyi durdurdu
banner474
Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ), Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile AEL İşletme Müdürlüğü’nde istihdam etmek amacıyla yaptığı mülakatın ardından isimlerini açıkladığı ve daha sonra iptal ettiğini duyurduğu listedekiler tarafından açılan davada, işçiler lehine yürütmeyi durdurma kararının çıkmasının ardından, Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvuran EÜAŞ, karara itiraz etti. Ankara Bölge İdare Mahkemesi ise EÜAŞ’ın itirazını da reddederek, dava sonuna kadar yürütmenin durdurulmasına karar verdi.      
 
1-2 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan ve yaklaşık bin 500 adayın katıldığı mülakatın ardından, EÜAŞ resmi internet sitesi aracılığı ile işe girmeye hak kazanan 175 kişinin isimlerini açıklamıştı. Ancak, ardan birkaç gün geçtikten sonra aynı internet sitesinde mülakatın iptal olduğu bilgisine yer verilirken, büyük üzüntü yaşayan işçiler avukatları aracılığı ile Ankara’daki çeşitli İdare Mahkemeleri’nde dava açmışlardı.
 
Ankara İdare Mahkemesi tarafından, yürütme durdurulurken, EÜAŞ’ın 7 gün içerisinde Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne başvurarak, karara itiraz edebileceği belirtilmişti.
 
EÜAŞ tarafından Ankara Bölge İdare Mahkemesi’ne yapılan itirazın ardından, dava sonuna kadar yürütmenin durdurulmasına karar verilirken, davacı işçiler ise bu karar ile birlikte sonuca bir adım daha yaklaşmış oldular.
 
Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nin, EÜAŞ’ın yürütmeyi durdurma kararına itirazına verdiği karar şu şekilde:         
“Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, yönetmeliğin, şikayetlere neden olan sorunların kaynaklandığı hükümlerinde bu sorunların giderilmesine yönelik değişiklik çalışmalarında bulunulacağından bahisle sınava katılıp başarılı olanların ki yukarıda belirtildiği üzere, gerek aday listelerinin belirlenmesinde, gerekse bunlar arasından işe yerleştirileceklerin seçimine dair söz konusu sınavda yönetmelik hükümlere aykırı davranıldığına dair bir iddia ve saptama bulunmamaktadır. Aleyhlerine sonuç yaratacak şekilde sınavın iptali yönünde uygulamaya gidilmesi düzenli idare ve hukuki güvenlik ilkelerine aykırılık teşkil etmektedir.
 
Yapılan bu açıklamalar karşısında Elektrik Üretim Anonim Şirketinin Afşin-Elbistan (A) ve (B) Termik Santralleri İşletme Müdürlükleri ile Afşin-Elbistan Linyitleri İşletme Müdürlüğünün ihtiyacını karşılamak için, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca 01-02 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan ve davacının katılarak başarılı olduğu 175 Teknisyen Alımı Sözlü/Mülakat Sınavının iptal edilmesine ilişkin dava konusu işlemde hukuka uygunluk bulunmamaktadır.
 
Açıklanan nedenlerle davacı itirazının kabulü ile Ankara 16. İdare Mahkemesinin 23.12.2011 tarih ve E:2011/2234 sayılı yürütmenin durdurulması isteminin reddine dair kararının kaldırılmasına, hukuka aykırı olduğu ve uygulanması halinde davacının telafisi güç ve imkânsız zararına yol açacağı açık bulunan dava konusu işlemin, teminat aranmaksızın dava sonuna kadar yürütmesinin durdurulmasına 2577 sayılı kanunun 27. maddesi uyarınca 25.01.2012 tarihinde oybirliği ile karar verildi.”           
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner471

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373