banner479

Başkan Emiroğlu, Çiftçi Borçları İçin Yapılandırma Talebinde Bulundu

Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, Afşinli çiftçilerin banka ve kooperatiflere olan borçların faizleri sebebiyle yaşadıkları mağduriyeti bölge milletvekillerine ileterek, çiftçi borçları için yapılandırma talebinde bulundu.

Başkan Emiroğlu, Çiftçi Borçları İçin Yapılandırma Talebinde Bulundu

Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, Afşinli çiftçilerin banka ve kooperatiflere olan borçların faizleri sebebiyle yaşadıkları mağduriyeti bölge milletvekillerine ileterek, çiftçi borçları için yapılandırma talebinde bulundu.

Sinan Doruk
Sinan Doruk
22 Aralık 2020 Salı 12:52
641 Okunma
Başkan Emiroğlu, Çiftçi Borçları İçin Yapılandırma Talebinde Bulundu

Afşin’deki çiftçilerinin Tarım Kredi Kooperatifleri ve Ziraat Bankasına olan borç faizlerinden dolayı mağdur durumda olduklarına değinen Afşin Ziraat Odası Başkanı İbrahim Emiroğlu, “AK Parti Genel Başkan Yardımcımız Mahir Ünal, CHP Genel Başkan Yardımcımız Ali Öztunç, AK Parti Milletvekillerimiz İmran Kılıç, Mehmet Cihat Sezal, Ahmet Özdemir, Celalettin Güvenç, Habibe Öçal ve MHP Milletvekilimiz Sefer Aycan’a yazı yazarak taleplerimizi ilettik. Bu konuda gösterecekleri gayret ve destek çiftçilerimiz için moral kaynağı olacaktır. Şimdiden tüm çiftçilerimiz adına teşekkürlerimizi bildiririz” dedi.

Çiftçileri en fazla zorlayan konulardan birinin finansman sorunu olduğuna değinen Ziraat Odası Başkanı Emiroğlu, şu ifadelere yer verdi:

“ Çiftçilerimiz gece gündüz demeden, her türlü zorluğa göğüs gererek tarlasında, bağında, bahçesinde, ahırında ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için çalışmaktadırlar. Üretimden pazarlamaya kadar geçen süreçte de birçok sorunla karşılaşmaktadır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, ülkemizde tarım ve balıkçılık sektörüne kullandırılan nakdi kredi bakiyesi, 2019 yılında 106 milyar 307 milyon lira olarak gerçekleşmiştir. 2019 yılı sonundan 2020 Eylül ayına kadar, tarımda kredi kullanımı 122 milyar 941 milyon liraya ulaşmış, 9 aylık süreçte bankalardan kredi kullanımı yüzde 15,6 oranında artış göstermiştir.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin çiftçiye kullandırdığı kredi miktarı da 2019 yılında 8,2 milyar liraya ulaşmış, 2020 yılı 9 ayın sonunda 7,7 milyar olarak gerçekleşmiştir.

Çiftçilerin bankalara olan toplam borcunun 89 milyar 011 milyon lirası kamu bankalarına, 22 milyar 240 milyon lirası yabancı bankalara 11 milyar 690 milyon lirası ise yerli özel bankalaradır. 2020 Eylül ayı itibarıyla bankalarca kullandırılan toplam kredinin yüzde 4,3'ü takibe düşmüş kredileri kapsarken, takibe düşen kredi miktarı 5 milyar 288 milyon lira olmuştur. Tarım sektöründe takibe düşen kredi tutarlarında 2015-2020 Haziran tarihleri arasında 2 kat artış olmuştur.”

Artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları, doğal afetler ve Kovid-19 nedeniyle çiftçilerin kredi borçlarında artış olduğunu belirten Emiroğlu,  “Son yıllarda artan girdi fiyatları, pazarlama sorunları ve yaşanan doğal afetler nedeniyle ekonomik geliri azalan ve krediye daha fazla ihtiyaç duyan tarım sektöründe, Kovid-19 salgını ile sorunlar daha fazla artmıştır. Ülkemizde Mart ayında başlayan Kovid-19 salgını nedeniyle alınan çeşitli kararlar çerçevesinde bankalar vadesi gelen kredilerde erteleme ve yapılandırma yapmış, ayrıca Temmuz ayı sonuna kadar icra işlemleri durdurulmuştur. Ağustos ayından itibaren de icra işlemleri yeniden başlatılmıştır. Özellikle yapılandırma işlemlerinde çiftçilerin, Tarım Kredi Kooperatifleri tarafından talep edilen peşinatı ödeyememesi ve bankaların riskli gördükleri çiftçilere yapılandırma yapmamaları nedeniyle son aylarda başlatılan icra işlemleri artış göstermiştir.

Ayrıca ülke genelinde bankaların tüm sektörlere uyguladığı faiz oranlarında artış başlamıştır. Bu durum tarım sektörünü de etkilemiş, tarımsal kredi faiz oranları artmıştır. Ziraat Bankasının tarımsal kredilere kullandırdığı faiz oranını değiştirmezken yapılandırma faiz oranlarını yüzde 20 olarak uygulamaktadır. Diğer bankalar da faiz oranları daha da yüksektir. Bu faiz oranları ile uygulanan yapılandırma çiftçilere daha çok zarar vermekte çiftçinin geleceğe yönelik borcu katlanarak artmaktadır.” diye konuştu.

Çiftçilerin borçlarını ödemek istediğine ve borçlara uzun vadede yapılandırma getirilmesi gerektiğini ifade eden Emiroğlu, “Çiftçilerimiz borçlarını tamamen ödemek istemektedir. Ancak tüm bankalara ve Tarım Kredi Kooperatiflerine birikmiş borçları bulunmaktadır. Çiftçilerin birikmiş borclarını ödeyebilmeleri için Tarım Kredi Kooperatifleri başta olmak üzere bankalarca başlatılmış haciz işlemlerinin acilen durdurulması ve borçların faizsiz olarak uzun vadede yapılandırılması gerekmektedir. Bu konuda göstereceğiniz gayret ve destek çiftçilerimiz için moral kaynağı olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ahmet bolat 2020-12-23 00:13:03

Alemdar sut koparatifi durumu nedir nedenn kapatma asamasina gelindi baskan insamlarin adina evinin onune 100 baslik ahir yapti inekler satildi devlet dolandirildi bina yapmis oldular fazla fazla fatura kestiler kayyum atansin istiyoruz

banner471

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373