banner491
banner494

Aydoğan, Paksoy ve Can'dan Elbistan ve Afşin İçin Anlamlı Adım

Sorunlar Birlikte Çözülecek, İki İlçe Birlikte Büyüyecek

Aydoğan, Paksoy ve Can'dan Elbistan ve Afşin İçin Anlamlı Adım

Sorunlar Birlikte Çözülecek, İki İlçe Birlikte Büyüyecek

03 Kasım 2011 Perşembe 09:44
1219 Okunma
Aydoğan, Paksoy ve Can'dan Elbistan ve Afşin İçin Anlamlı Adım
banner474
Sorunlar Birlikte Çözülecek, İki İlçe Birlikte Büyüyecek
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy ile Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can bir yemekte bir araya gelerek iki ilçenin sorunlarının birlikte çözülmesi noktasında neler yapılabileceğini görüştüler.
 
Elbistan ve Afşin arasındaki anlamsız ve bir o kadar da gereksiz olan rekabeti ortadan kaldırma, sorunları tespit edip bu sorunların çözümü için ortak hareket etme ve iki ilçe el ele verip büyüyüp gelişmesi için vatandaştan yöneticilere kadar kimler neler yapabilir, sorunlar nasıl çözülür noktasında Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy ile Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can yemekte buluştu.
 
Yemekten çok yemeğin amacı bakımından hem Elbistan hem de Afşin için çok önemli olan bu buluşma hakkında bilgi veren Aydoğan, Paksoy ve Can, iki ilçenin gelişmesi için birlikte hareket edilmesi gerektiği, bu durumda sorunların daha kolay çözülebileceğinin altını çizdiler.
 
Aydoğan; “Düşman Ülkeler AB’de Beraber Olmuş, Hısım Akraba İki İlçe Arasında Anlamsız Rekabet Var”
 
‘Belediye başkanları, sivil toplum kuruluşları, siyasi kuruluşlar birbirleriyle temas halinde olursa hoş bir sinerji doğar ve iki ilçede bundan çok iyi faydalanır’ diyen Afşin belediye Başkanı Fazlı Aydoğan; “Mesela turizm yönünden bu bölge hareketlendirilemedi. İki ilçe işbirliği yapmış olsa bunu şimdiye kadar çözebilirdi. Biz bu benzer konularda iki ilçenin birlikte olup bölgeyi daha gelişmiş hale getirebilecek neler var bunları görüştük. Aklımıza gelebilecek, şunları yaparsak iki ilçe için güzel olur gibi başlıkları olmayan konuları sohbet ortamında konuştuk” dedi.
 
Aydoğan, yemek hakkında verdiği bilgilerin devamında şunları söyledi; “Mesela Elbistan ile Erçene Yol kavşağı arasının el birliğiyle bir an önce duble yol yapılması lazım. Göksun’dan Erçene Yol kavşağı’na kadar gelmesini bekleyeceğimize Erçene Yol Kavşağı ile Elbistan arası duble yol olsa çok isabetli olur. Bu konuda iki ilçe el birliği yapıp bir an önce gündeme soksa çok iyi olur. Çünkü trafik yoğunluğunun en fazla olduğu yer, Erçene-Elbistan arasında. Diğer taraftaki yoğunluk çok düşük ve yer geliyor Erçene-Elbistan arası şehir içi gibi oluyor. Bunun gibi konularda inşallah bir elbirliği oluşursa iki ilçede faydalanır. Gönlümüzde olan şeyleri aramızda muhabbete dönüştürüp bundan ileride beraber yapacağımız projeler, fikirler olgunlaşmaya başlarsa isabetli olur diye düşünüyorum inşallah.
İki ilçe birlikte hareket etmesi durumunda her iki ilçenin nasıl kazançlı çıkacağına bir başka örnek verecek olursak bölgeye bir havaalanı yapılırsa çok iyi olur. Çünkü bölgeye 3-4 tane santral yapılması düşünülüyor ve santraların yapılmasıyla yoğun bir geliş-giş gerçekleşecek. Bir bölgenin hareketliliğine özel bir dinamizm kazandıracak ortak projeyi el birliğiyle siyasiler ve şehrin yöneticileri birlikte hükümete yönelik bir talepte ve ısrarda bulunursa ümit ediyorum ki bugün başlatsak 10 yıl sonra buraya bir havaalanı gelir. Bu gibi konuları nasıl müşterek hale getirebiliriz, nasıl müşterek takip edebiliriz bunları görüştük. Aslında bu çok geç kalınmış bir olay.
 
Bütün düşman ülkeleri Avrupa Birliği’nde  beraber olmuş, komşu, birbirleriyle hısım akraba ve ekonomik yönden, sosyal yönden iç içe geçmiş iki ilçe arasında anlamsız bir rekabet var. Bunun birinci derece suçlusu siyasetçiler, kısmen ticaretçiler. İkisi de şu an görevini yapmaya çalışıyor.”
Paksoy; “İki İlçenin Birlikte Büyümesi İçin Neler Yapılabilir Onları Konuştuk”
Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Paksoy ise aslında iki ilçenin birlikte hareket etmesi noktasında daha öncesinde adımlar atılması gerektiğini belirterek; “Tespit edeceğimiz önemli konuları, iki ilçeyi ilgilendiren konuları tespit etmek için konuşup aramızda fikir alışverişinde bulunduk. Sorunları nasıl çözeriz, sorunların çözümü için kimlerin neler yapması gerekiyor, iki ilçenin birlikte büyümesi, gelişmesi için ortak neler yapılabilir onları konuştu. Bu sadece ilk adım. İleriki günlerde daha büyük katılımlarla toplantılar yapılıp, kamuoyuna açıklamalar yaparak kamuoyunun tartışmasına bırakabiliriz. Çünkü bu gibi konularda kamuoyu önce tartışacak ki, biz de onun üzerine belediye başkanları olsun, oda başkanları olsun yöneticiler olarak, sivil toplum örgütleri olarak hep beraber bu işleri yapmaya çalışacağız” dedi.
Can; “ATSO ve ETSO Olarak Her Zaman Görüşüyoruz”
Afşin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bekir Sıtkı Can ise, yemekte kendi aralarındaki sohbet hakkında şunları söyledi; “Afşin Ticaret ve Sanayi Odası ile Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler zaten samimi bir şekilde her zaman görüşüyoruz. Böyle bir sohbet ortamında iki ilçenin ortak menfaatleri noktasında ne yapılabilir, nasıl hareket edilebilir o nokta da bir gündem oluşturmak, daha sonrasına bir ışık tutmak.”
Daha Geniş Katılımlı Toplantıların İlk Adımı
Elbistan ve Afşin’in yakından tanıdığı bu üç ismin yemekte bir araya gelmesi ve yemekte her iki ilçenin sorunlarının çözümü noktasında neler yapılabileceğinin görüşülmesi Elbistan ve Afşin için aslında büyük bir öneme sahip. Fazlı Aydoğan, Mustafa Paksoy ve Bekir Sıtkı Can’ın iki ilçenin birlikte hareket edip birlikte büyümesi noktasında fikir alışverişinde bulunduğu bu yemek, ileriki haftalarda her iki ilçenin sivil toplum örgütleri, siyasileri, yöneticileri ve kanaat önderlerinin de yer alacağı çok daha geniş katılımlı, çok önemli kararlarların alınacağı toplantıların temelini oluşturması bekleniyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373