Akçul:“Gündemimizde Seçim Yok"

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Sendikamızın gündeminde sendikal seçim kesinlikle yok. Gündemimizde, madencilik sektöründe, dolayısıyla Elbistan-Afşin havzasında istihdamın artırılması, bütün maden işçilerinin sendikal örgütlülük altına alınması vardır” dedi.

Akçul:“Gündemimizde Seçim Yok"

Türkiye Maden İşçileri Sendikası (Maden-İş) Genel Başkanı Nurettin Akçul, “Sendikamızın gündeminde sendikal seçim kesinlikle yok. Gündemimizde, madencilik sektöründe, dolayısıyla Elbistan-Afşin havzasında istihdamın artırılması, bütün maden işçilerinin sendikal örgütlülük altına alınması vardır” dedi.

17 Eylül 2012 Pazartesi 10:47
597 Okunma
Akçul:“Gündemimizde Seçim Yok
Maden-İş Sendikası Elbistan Şube Başkanı Adil Bölükbaşı’nın oğlu Cebrail’in düğünü dolayısıyla sendika genel yönetimi ve tüm şube başkanları ile birlikte tam kadro Elbistan’a gelen Akçul, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akçul, “Elbistan-Afşin bölgesinde, sendika dışı odaklar tarafından uygulanan dezenformasyonla sendikamız, Türkiye Maden İşçileri Sendikasının gerçek gündeminde hiçbir şekilde yeri olmayan sendikal seçimler başta olmak üzere bir dizi yapay, gerçek dışı gündemler varmış gibi gösterilmeye çalışılıyor. Sendikamızın gündeminde kesinlikle ve hiçbir şekilde sendikal seçimler yoktur. Olması da, neredeyse 2 yıldan daha fazla bir sürenin bulunduğu bu süreçte imkansız" ifadesini kullandı.
Akçul, konuşmasını da şöyle sürdürdü; "Sendikamızın gündeminde başta toplu iş ilişkileri yasasının çıkmaması nedeniyle bekleyen yetki ve toplu iş sözleşmeleri, TKİ'nin linyit sahalarının termik santraller ile birlikte özelleştirilmesi sorunu vardır. Bu çerçevede, ülkemize, sektörümüze, bölge insanlarına, çalışanlara zarar verecek, belirli çıkar odakları tarafından uygulanmaya çalışılan bu özelleştirmelerin önüne geçmek için yetkili ve ilgili merciiler düzeyinde girişimlerimiz, Kütahya ve Soma başta olmak üzere, işletmelerin bulunduğu bölgelerde, yerel düzeyde, demokratik, meşru mücadele çabalarımız var. Enerjide ve özellikle elektrik enerjisi üretiminde yerli kaynak oranının artırılması, dolayısıyla, bu sektördeki katma değerin ülke içinde kalması, istihdamın artması için sendika olarak çabalarımız var."
Afşin-Elbistan'nın, Türkiye'nin en önemli yerli enerji havzası konumunda olduğuna dikkat çeken Akçul, "Kömür ile çalışan termik santraller konusundaki yatırımlar hızla sürmektedir. Bizim gündemimiz, ülkemizin linyit rezervlerinin neredeyse yarısına yakınını bünyesinde barındıran bu havzada, bu yatırımların hızla tamamlanması, bir an önce termik santrallerin faaliyete geçmesi, kömür sahalarının üretime hazır hale getirilmesi, çok sayıda insana iş sağlanması, bu işçilerin sendikamız örgütlülüğü altına alınmasıdır. Yine gündemimizde, artan taşeron uygulamaları, taşeron işçilerinin başta sendikal örgütlenme olmak üzere sorunlarının çözümü, iş ve sendikal güvencelere kavuşturulmaları, azgın sömürü koşullarının ortadan kaldırılması, örgütsüz maden işçilerinin sendikal örgütlülük altına alınması, sendikalı-toplu iş sözleşmeli çalışma düzenine kavuşturulmaları, maden ocakları iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması, iş kazalarının önüne geçilmesi vardır. 176 sayılı Madenlerde iş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi'nin Türkiye tarafından onaylanması var" ifadesini kullandı.
Maden-İş olarak seçimden çok daha önemli konulara yoğunlaştıklarını belirten Akçul, “Gündemimizde olmayan tek şey sendikal seçimlerdir. Sendikanın gündemine seçim getirmeye çalışanlar, sendikanın gündemini dışarıdan yanlış yansıttırmaya çalışan odaklar, kişilerdir. Bizim gündemimiz, sendikal çalışma, sorunları çözme, üyelerimizin hak ve çıkarlarını geliştirmedir. Elbette ki, sendikalar işçilerin örgütleridir. Zamanı geldiği zaman seçimlerde yapılır, sendikanın gündemine seçimlerde girer. Ama bu süreçte bile sendikanın tek gündemi asla ve asla seçim olmaz. Sendikalar, her süreci demokratik seçimle oluşan örgütlerdir. Sendikal seçimler, sendikal yasalara ve ilgili yasalara uygun biçimde, demokratik biçimde gerçekleşti. Sendika genel merkezinin görevi, seçimlerin yasaya, tüzüğe uygun, demokratik biçimde gerçekleşmesini gözetmektir. Sendika yönetimi olarak gerek olağan dönemde, gerekse seçim sürecinde her üyeye, her adaya aynı mesafede bulunuruz ve bulunmak zorundayız. Ama bir kez daha belirtiyorum: bizim Türkiye Maden İş Sendikası olarak gündemimizde seçim yoktur. Genel merkezin de, burada şubemizin de bir dizi sorumluluğu, çalışması, faaliyeti vardır. Gündemimiz bunlarla dolu. Basınımız, üyelerimiz, halkımız dışarıdaki odakların dezenformasyonuna kulak vermemeli" diye konuştu.

İHA

Son Güncelleme: 17.09.2012 10:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373