banner491
banner494

Afşin'e Yeni Termik Santrali Kurulacak

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, “Yatırımcılarında görüşlerini aldıktan sonra mevcut şartnamemizle ağustos sonu veya eylül ortalarında öncelikle C santralimiz için ihaleye çıkacağız” dedi.

Afşin'e Yeni Termik Santrali Kurulacak

Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, “Yatırımcılarında görüşlerini aldıktan sonra mevcut şartnamemizle ağustos sonu veya eylül ortalarında öncelikle C santralimiz için ihaleye çıkacağız” dedi.

12 Haziran 2012 Salı 10:14
3029 Okunma
Afşin'e Yeni Termik Santrali Kurulacak
banner474
Elektrik Üretim Anonim Şirketi (EÜAŞ) Genel Müdürü Halil Alış, “Yatırımcılarında görüşlerini aldıktan sonra mevcut şartnamemizle ağustos sonu veya eylül ortalarında öncelikle C santralimiz için ihaleye çıkacağız” dedi.
EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Afşin-Elbistan Linyitleri, A ve B Termik Santralleri ile Çöllolar Kömür Sahasında incelemelerde bulundu.
 
AEL İşletme Müdürlüğü’ne gelişinde, İşletme Müdürü Ahmet Yaldız, A Termik Santrali Müdürü Faik Sağlam, B Termik Santrali Müdürü İbrahim Şehirlioğlu, şube müdürleri ve çalışanlar tarafından karşılanan Halil Alış, burada yaptığı açıklamada, C ve D termik santralleri için ihaleye çıkmaya hazırlandıklarını söyledi.
Afşin-Elbistan’daki santrallerin kapasitelerinin 2 bin 800 MW’ı bulduğunu ve bunun da çok önemli bir rakam olduğunu hatırlatan Alış, yeni yapılacak santraller ile birlikte bu bölgedeki elektrik üretiminin 7 bin MW’a ulaşabileceğini kaydetti.
Alış, “Biz bugün iki daire başkanı arkadaşımızla Afşin-Elbistan havzasındaki iki termik santralimizi ve kömür işletmemizi ziyarete geldik. Biliyorsunuz Çöllolar Kömür Havzası’ndan dolayı Park Teknik güven artırıcı çalışmalara başladı. O nedenle de bu ziyareti gerçekleştiriyoruz. Kangal Termik Santralimizi ziyaret ettik. Ayrıca önümüzdeki temmuz-ağustos ayında büyük ihtimalle elektrik talebi ülkemizde artacak. Bu artan talebin karşılanması sırasında gerek Kangal, gerekse Afşin-Elbistan’daki iki santralimizin emre amadeliklerini öğrenmek ve yerinde incelemek maksadıyla buraya geldik” dedi.
 
Ağustos sonunda C santrali için ihaleye çıkacağız
EÜAŞ Genel Müdürü Halil Alış, Türkiye’nin en büyük linyit rezervinin bulunduğu bölgede, yeni santraller için çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:
“Şuanda yaklaşık 1,5 seneden beri danışman firma şartname hazırlığı içerisinde. İki türlü şartname hazırladı. Şuanda son aşamasına geldi. Büyük ihtimalle haziranın 15’inden sonra taslağı görüp, bakanlıkla da görüştükten sonra, öncelikle şartnameyi biz kendi web sitemizde yayınlayıp, daha sonra da yatırımcıların görüşlerini almak üzere geniş katılımlı bir toplantı düşünüyoruz. Yatırımcılarında görüşlerini aldıktan sonra mevcut şartnamemizle ağustos sonu veya eylül ortalarında öncelikle C santralimiz için ihaleye çıkacağız. Şuandaki yol haritamız budur.”
 
Santralin devri konusu bizim dışımızda
“A termik ve kömür sahasının devriyle ilgili bir çalışma yapılıyor mu?” yönündeki soruyu da cevaplandıran Alış, “Aslında bu çalışmalar tamamen bizim dışımızda. Benim o konuyla ilgili çok bilgimde yok, söyleyeceğim çok sözümde yok. Ama şunu biliyorum. Daha önce biz EÜAŞ olarak devirle ilgili imzayı atmıştık. Yani parafı yapmıştık. Bu teknik bir paraftır. İşin asıl boyutu elektriği firmadan satın alacak olan TETAŞ ile bakanlık muvazenesinde yürüyor. Biz EÜAŞ olarak 2009 yılında devirle ilgili imzayı atmıştık” dedi.
 
Çöllolar’da güvenlik artırıcı çalışmalar yapılıyor
Geçtiğimiz yıl yaşanan 2 ayrı göçük nedeniyle 11 işçinin hayatını kaybettiği ve üretim çalışmaları durdurulan Çöllolar Kömür Sahası’nda güvenlik artırıcı çalışmaların yapıldığını belirten Alış, şöyle konuştu:
“Bu daha çok Park Teknik’in muhatap olacağı bir soru ama bende konuyu bildiğim için cevaplayabilirim. Öncelikle güvenlik artırıcı çalışmalar için yaklaşık 45 milyon metreküplük bir dekapaj çalışması yapılacak. Bu üç fazda gerçekleştirilecek. Şuanda birinci ve ikinci fazlarda çalışma için Çalışma Bakanlığı il müdürlüğünden ve güvenlik teşkilatından gerekli izinler alındı. Şuanda bu çalışmaların birinci ve ikinci fazı yapılıyor. Daha sonra üçüncü faz yapılacak. Üçüncü faz olarak toplam 45 milyon metreküplük dekapaj çalışması yapılacak. Ancak birinci ve ikinci fazdan sonraki şuanda Park Teknik danışman firmaya yeni kömür çıkartma, revize projesini hazırlatıyor. Büyük ihtimalle haziran sonunda veya temmuz başlarında bu çalışmalar tamamlanacak, sonra da bu revize projeyi bize ve MİGEM’e sunacaklar. Kabul görmesini müteakiben de kömür çıkartmaya başlayacaklar. Kömür çıkartmak için önce bu çalışmaların yapılması lazım. Büyük ihtimalle kömür çıkarma işlemine başladıktan bir veya bir buçuk yıl sonra da termik santrale kömür verebilirler diye düşünüyoruz. Ama ilk öncelikle şu an yapılan çalışmalar bir kömür revizesi çalışmaları değil, güvenlik artırıcı, güvenliği alıcı çalışmalardır.”
Kamulaştırma çalışmalarına da değinen Alış, “Burada bizim kamulaştırma elemanlarımız sürekli çalışıyor. Bizim söylediğimiz o dönemde şuydu. Sayın bakanımızın da söylediği ve bizi de talimatlandırdığı şekilde yaklaşık 4-5 yıl sonra yapacağımız kamulaştırmayı 4-5 yıl öncesine çektik. Yani kömür çıkartırken kamulaştırma çalışmalarına öncelik verdik. Dediğim gibi 4-5 yıl sonra yapacağımız kamulaştırma ve iskan çalışmalarını önce çektik. Şu anda öncelikle teknik çalışmalar devam ediyor, daha sonra da muhataplarımıza da parasal ödemeleri peyder pey yapacağız” diye konuştu.
 
EÜAŞ olarak yeni işçi alacağız
EÜAŞ olarak 300-400 yeni işçi alacaklarını, alacakları işçilerin bir kısmının da Afşin-Elbistan’da görevlendirileceğini belirten Alış, şunları kaydetti:
“Bu bölgedeki işyerlerimize son dönemlerde aldığımız işçi ve memur sayısı diğer yörelerde de bizim zayıf noktamız oldu. Çünkü ‘Afşin-Elbistan Bölgesi’ne bu kadar işçi aldınız bizim buraya neden almıyorsunuz?’ diyorlar. Ama tabi özel bir sebebi vardı. Biz, buraya işçi alırken şöyle bir gerekçemiz vardı. Bu olaydan sonra B Termik Santrali’nin kömür tedarikini Kışlaköy’den yaptık. Bunun için eleman ihtiyacımız vardı ve bu gerekçeyle eleman aldık. Ama benim şahsi kanaatim şudur. Buraya çok fazla miktarda, tabi, kanuni mevzuatların el verdiği ölçüde çok fazla sayıda eleman alıp çünkü gördüğüm kadarıyla gerek işçi gerekse memur sirkülasyonu bu bölgede çok oluyor. Bu nedenle çok fazla miktarda eleman alıp, daha sonra sirkülasyon olduğunda da buradaki işgücünü zayıflatmayacak bir çözümü bulmamız gerekiyor. Aslında Hazine’nin, Devlet Personel Teşkilatı’nın, Devlet Planlama Teşkilatı’nın işçi ve memur alımlarıyla ilgili politikaları var. Bu politikalar sonuçta bizi bir şekilde bağlıyor ama bize kalsa EÜAŞ olarak buraya daha çok sayıda eleman almak isteriz. Ama tahmin ediyorum önümüzdeki günlerde EÜAŞ bünyesi içerisinde 300-400 tane eleman alacağız. Eleman alacağımız yerler arasında bu bölgede var ama çok fazla sayıda değil. Şu anda Hazine izni verdi. İşçi alımı için tarih belli değil ama çok yakın bir zamanda, 1-2 ay içerisinde eleman alımının gerçekleşeceğini tahmin ediyorum.”
Alış ve beraberindekiler daha sonra AEL kömür sahası, A ve B termik santralleri ve Çöllolar kömür sahasında incelemelerde bulunarak, ilgililerden bilgi aldılar.
 

EUAS ile yesilafsin
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373