banner491
banner494

AFŞİN'E ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ AÇILIYOR

Afşin Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” projesi hayata geçiyor. Afşin’e Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kuruluyor.

AFŞİN'E ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ AÇILIYOR

Afşin Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” projesi hayata geçiyor. Afşin’e Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kuruluyor.

18 Ağustos 2010 Çarşamba 10:33
5426 Okunma
AFŞİN'E ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME MERKEZİ AÇILIYOR
banner474
Afşin Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” projesi hayata geçiyor. Afşin’e Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kuruluyor.
 
Kahramanmaraş Valiliği tarafından başlatılan “Hizmette Yarışıyoruz 2” proje yarışmasında Afşin Kaymakamlığı'nın hazırlamış olduğu “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” projesi uygulanmaya başlıyor. Desteklenmeye değer bulunan “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” projesi Afşin Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülecek.
 
Ölçme ve Değerlendirme merkezi hakkında bilgi veren Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “Desteklenmeye değer görülen projelerimiz proje faaliyetleri devam etmektedir.
Bugün burada Afşin Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği öncülüğünde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yürüttüğü “Ölçme ve Değerlendirme Merkezi” proje faaliyetlerini tanıtmak üzere toplanmış bulunuyoruz. Toplumlara yön veren ve değişikleri hayata geçiren kurumlar bildiğimiz gibi eğitim kurumlarıdır. 1950 yılından sonra öğretmen merkezli eğitim anlayışı terk edilmiş ve eğitim sürecinde öğrenmeler, öğrencilerle beraber gerçekleştirilen etkinlikler sayesinde hayata geçirilmiştir.Artık bildiğimiz klasik test yöntemleri, öğrencilerde gözlemek istediğimiz problem çözme, okuduğunu anlama, analitik düşünce, bilgileri yazılı ve sözlü ifade etme, araştırma, inceleme yapma, vb becerileri belirlemede yetersiz kalmaktadır. Günümüzde hızla gelişen ve bilgileri depolayan mükemmel teknolojik araç ve gereçler ve bunların hızla yaygınlaşması eğitime başka bir bakış açısı kazandırmıştır. Öğrenme sürecinin ve öğrenci başarısının güvenilir yöntemlerle ölçülmesi ve değerlendirilmesi en başta eğitimin kalitesini ve verimliliğini artırma açısından oldukça önemlidir. İlçemizde rehber öğretmeni bulunan okullarımızda dahi rehberlik hizmetleri çerçevesinde bireyi tanıma adına uygulanan test ve envanterlerden yararlanma teknolojik yoksunluklardan dolayı çoğu zaman sürüncemede kalmakta ve elde edilmesi amaçlanan bilgiler zamanında ele geçememektedir. Bunun en büyük sebebi ise Afşin İlçesi’nde bulunan okullardaki rehberlik servislerinin teknolojik olarak Çevre il ve ilçelerde ki Rehberlik Araştırma Merkezi’ne (R.A.M) bağımlı olmasıdır.  Çünkü okullarda öğrencilere uygulanacak olan testlerin optik formlarının çevre il ve ilçe rehberlik araştırma merkezinden alınması, uygulandıktan sonra gönderilmesi, sonuçlarının okunmasının ve gelmesinin beklenmesi, mali boyutu rehberlik hizmetlerine sekte vurmakta ve istenilen bilgilere zamanında ulaşmayı mümkün kılmamaktadır. Öğrenciyi tanıma hizmetlerinin büyük bir kısmını oluşturan rehberlik test ve envanterlerini okullara olan maliyeti daha düşük ve rehber öğretmenlerimizin daha kolay şekilde uygulayabilmesi için başta optik okuyucu mevcut bulundurmak suretiyle bir ölçme değerlendirme merkezinin bu sorunu tamamen çözeceğine inanmaktayız” dedi.
 
22 BİN TL ÖDENEK AYRILDI
Ölçme ve Değerlendirme Merkezi için 22 bin TL kaynak ayrıldığının altını çizen Kaymakam Arıcan, “Toplam Bütçesi 22.000 TL olan proje kapsamında tam donanımlı Ölçme ve Değerlendirme Merkezi kurulacaktır.  İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü  kontrolünde hizmet verecek merkeze 1 adet optik okuyucu, çok fonksiyonlu yazıcı bilgisayarlar ve 2010-2011 Eğitim Öğretim yılında kullanılacak test ve envanterlerin optik formları ve dokümanları  alınacaktır. Ayrıca proje kapsamında proje web sayfası oluşturularak hem eğitimcilerimizin hem de öğrencilerimizin Merkezi daha yakından takip etmeleri sağlanacaktır. Hedef gruplara seminer ve eğitimler düzenlenecek ve el broşürleri dağıtılacaktır.
Eğitim- öğretim kalitesini arttırmayı hedefleyen projemizin İlçemize hayırlı olmasını diliyorum.” açıklamasında buldundu.
 
Diğer taraftan Afşin Kaymakamlığı, proje koordinatörlerine birer bilgisayar verdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373