banner491

Afşin'de Stratejik Plan Hazırlama Semineri Verildi

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ar-Ge birimi tarafından Afşin’de “Stratejik Plan Hazırlama” konulu seminer verildi.

Afşin'de Stratejik Plan Hazırlama Semineri Verildi

Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ar-Ge birimi tarafından Afşin’de “Stratejik Plan Hazırlama” konulu seminer verildi.

27 Nisan 2010 Salı 10:21
5547 Okunma
Afşin'de Stratejik Plan Hazırlama Semineri Verildi
banner474
Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde kurulan Ar-Ge birimi tarafından Afşin’de “Stratejik Plan Hazırlama” konulu seminer verildi.
 
Afşin Anaokulunda gerçekleştirilen konferansa, Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, Afşin Milli Eğitim Şube Müdürü Feyya Solak ile okul müdürleri katıldı.
 
Toplantının açış konuşmasını İl Milli Eğitim stratejik planlama ekibinden Hasan Basri Arslan yaptı. Eğitimcilere hitap eden Arslan, "İlgili genelge gereği okullarımızın stratejik plan hazırlamaları zorunlu hale gelmiştir. Bu planların hayata geçirilmesinde sizlerin özverili çalışmaları etkili olacaktır. Umut ediyorum ki, ancak sizlerin gayreti sonucu belirlenen hedeflere ulaşabiliriz. Ülkenin sosyal ve ekonomik gelişimine temel oluşturan eğitimin en önemli hizmetlerden biri olduğu anlayışıyla hazırlanan stratejik planımızda belirlediğimiz misyon, vizyon, amaçlar ve hedefler doğrultusunda yürütülecek çalışmalarda başarılar dilerim" dedi.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü TÜBİTAK Koordinatörü İsmail Çelik; TÜBİTAK'ın, Milli Eğitim Bakanlığına yönelik projeleriyle ilgili bilgi verdi. Bu yıl Afşin’den Çobanbeyli Çok Programlı Lisesi’nin projesinin ödül aldığını ve kendilerinin Afişinden ilk ödül alan proje olduğundan dolayı kutladığını belirtti. Afişinden iyi bir çalışmayla çok proje çıkabileceğini, bölgede bu kapasitenin var olduğunu söyledi.
AR-GE birimi personeli Fikret Öznalçın, Stratejik planın nerden doğduğunu ve yasal yükümlülükleri hakkında bilgi verdi.
Tekrar söz alan ARGE birimi personeli Hasan Basri Arslan, “Değişen dünya ve ülke koşulları, Türk eğitim sisteminde kapsamlı yapılanma ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. 2010–2014 dönemi stratejik planını hazırlayacak kurumlardan birisi olarak belirlenen müdürlüğümüz, daha kaliteli ve etkin hizmet sunabilmek için stratejik planlama çalışmalarını bir fırsat olarak değerlendirmiştir. Bu da katılımcılığa önem veren, hedef ve önceliklerini netleştirmiş, hesap veren, etkin bir kamu yapılanmasının gereği olarak ‘stratejik yönetim’ yaklaşımının benimsenmesini gerekli kılmıştır. Planın hazırlanması sürecinde, iç ve dış paydaşlardan alınan görüş, öneri, eleştiri ve beklentiler çalışmalarımıza önemli faydalar sağlamıştır” diye konuştu.
Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planının amacının; Milli Eğitim Bakanlığı Stratejik planları çerçevesinde belirlenen stratejik unsurlar doğrultusunda Kahramanmaraş ilindeki eğitime ilişkin unsurların hazırlanması, yönlendirilmesi, geliştirilmesi ve kullanmasına ait hareket tarzlarını ve uygulama esaslarını belirlemek olduğunu vurgulayan ARSLAN, şöyle devam etti: “Stratejik planlama; mali disiplini sağlamak, kaynakların etkin kullanımını ve hesap verme sorumluluğunu geliştirme bakımından da önemlidir. Stratejik plân, geleceğe yönelik bakış açısı olup; kaliteli, disiplinli ve sistemli çalışmayı sağlayarak uygulamaları değerlendirme, sonuçları planlama ve denetlemelerde temel oluşturmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı’nın 19 Haziran 2006 tarihinde yayımladığı 2006/55 sayılı genelge ile Milli Eğitim Müdürlüğümüz; 2010–2014 yıllarını kapsayacak olan ve müdürlüğümüzün orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemleri belirleyen stratejik planını hazırlamıştır. Kahramanmaraş Milli Eğitim Müdürlüğü Stratejik Planı 2010–2014 bu sürecin her aşamasında hepimize görevler yüklemektedir” Strateji Plan Çalışma ekibi tarafından yapılan SWOT analizi, misyon ve vizyon belirleme çalışmalarına bütün paydaşların azami ölçüde katılımı sağlandığını ifade ederek, “Analiz çalışmaları sonucunda belirlenen stratejik amaçlara ilişkin stratejik hedefler belirlenmiş ve ilgili üst belgelerle uyumluluğu kontrol edilmiştir. MEB Stratejik Planının DPT onayı almasından sonra 2010-2014 yıllarını kapsayan İl MEM Stratejik Planı hazırlandıktan sonra Performans Programı çalışmaları başlatılacak proje faaliyetlere son şekilleri verilerek performans göstergeleri ortaya konacaktır” ifadelerine yer verdi.


Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373