AFŞİN'DE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

Afşin Kız Teknik ve Meslek Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenledi.

AFŞİN'DE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI

Afşin Kız Teknik ve Meslek Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenledi.

09 Mart 2011 Çarşamba 09:33
1389 Okunma
AFŞİN'DE 8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLANDI
Afşin Kız Teknik ve Meslek Lisesi 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle program düzenledi.  
 
Afşin Anaokulu Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mustafa Dolaz, Afşin İlçe Emniyet Müdürü Veysel Ateş, Afşin Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, daire amirleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda öğrenci katıldı.
 
Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, “Kadınlarımıza hak ettikleri değer ve saygının yanında kadınla ilgili demokratik ve eşitlikçi bir bakış açısı geliştirmek zorundayız.” dedi.
 
Kadınlara ekonomik gelirden hak ettiği payı almaları için ortam hazırlamalıyız diyen Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Nusret Karataş, “Öncelikle böyle hassas bir konuyu göz önüne alıp böyle bir program düzenlediklerinden dolayı Anadolu Kız Meslek Lisesi personeline ve öğrencilerine çok teşekkür ediyorum. Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki kadının zaman zaman şiddete maruz kaldığını hatta bazen hunharca katledildiğine şahit oluyoruz. Herkesten daha fazla hak ettiği değer ve saygının çoğu zaman kadınlarımızdan esirgendiğini görüyoruz. Zaman zaman kendisine bir zevk ve eğlence aracı olarak bakılan kadınlarımızın olduğuna şahit olmaktayız. Bu yanlış davranışların hiçbirini kadınlarımız hak etmiyorlar. Unutmayınız ki her kadın bir annedir veya bir anne adayıdır. Bizim annelerimizin her biri sabır küpü değimlidir. Bana bir tane annenin ak sütünü içmeden büyüyen çocuk gösterebilir misiniz? Dışarı bir çıkın hayatın her alanında her etapta kadınları görürsünüz. En çetin zamanlarda bile kadınlarımız hiçbir fedakarlıktan kaçınmamışlar. Kadınlarımıza hak ettikleri değer ve saygının yanında kadınla ilgili demokratik ve eşitlikçi bir bakış açısı geliştirmek zorundayız. Onlarında gerekli eğitim ve öğretim görmeleri için teşviklerde bulunmalıyız. Ekonomik gelirlerden hak ettikleri payı almaları için ortamlar hazırlamalıyız. Unutmayalım ki Mustafa Kemal Atatürk’ün de kurmuş olduğu yeni Türkiye’sinde Türk kadınına bu imkan ve şartları sunmuştur.” açıklamasında bulundu.
 
Daha sonra kürsüye gelen Afşin Kaymakamı Faik Arıcan; “Kadınlarımızın sorunlarının daha yoğun bir biçimde gündemde tutulmasına vesile olan 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum. Kadının ihmal edildiği bir toplumda varlığını sağlıklı bir şekilde sürdürebileceğine inanmıyorum. Bir toplumun sağlıklı olduğu uygarlık seviyesini ölçmek için kadını hayat şartlarına bakmak yeterlidir. Çağdaş gelişmeler doğrultusunda ülkemizde kadınlar sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yoğun mücadele vermişlerdir. Bu mücadele Cumhuriyetin ilanı ile en üst seviyelere kadar ulaşmıştır. Ülkemizde bulunan kadınlarımızın önemli bir kısmında eğitim sorunu vardır. Hayatın her alanında sorunlarla uğraşan varlık yokluk mücadelesinde bulunan kadınlarımız bulunmaktadır. Tüm olumsuzluklara rağmen Türk kadının bir çok alanda başarıdan başarıya koşması inkar edilemez bir gerçektir. Kadınlarımızın hem sosyal hem de ekonomik alanda daha çok yer almaları için bizde elimizden gelenleri yapmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.
 
Afşin Toplum Sağlığı Merkezi Müdürü Gülüz Aydemir ise, tarihin kız çocuklarının diri diri toprağa gömüldüklerini tanıklık ettiğini kaydetti.
 
Müdür Aydemir, “Dünya kadınlar günü ilk defa 1800’lü yıllarda bir tekstil fabrikasında daha iyi çalışma koşullarının oluşturulması için grev yapan kadınların fabrikada çıkan bir yangında can vermesiyle gündeme geldi. Türkiye’de ilk defa 8 Mart 1921 de kutlanmaya başlanan Kadınlar Günü 1975 yılından itibaren yaygın olarak kutlanmaktadır. Dünya Kadınlar Günü, kadınlar arası dayanışmanın pekiştirilmesi ve toplumdan beklentilerin vurgulanması açısından çok önemli bir gündür. Kadın olmak, kandın gibi yaşayabilmek her dönemde çok zor olmuştur. Diri diri toprağa gömülen kız çocuklarımıza tarih tanıklık etmiştir. Bunlara karşılık Türk kadını tarih boyunca hayatın her alanında erkeklerle aynı sorumlulukları paylaşmışlardır. Kurtuluş Savaşında cepheye mermi taşıyarak, yaralı askerleri tedavi ederek, silah ve yiyecek temin ederek bu günlere ulaşmamızda çok büyük önem taşımaktadırlar. Günümüz Türkiye’sine baktığımızda kadınlar maalesef aile içi şiddete maruz kalmakta ve töre cinayetlerine kurban gitmektedirler. Erken evlendirmeler sonucu eğitim ve meslek edinmeleri engellemektedir. Kadını kendi ayakları üzerinde durmaları zorlaştırılmaktadır. Tüm kadınlar yeteneklidir. Tüm kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüzü kutluyorum.” dedi.
 
Konuşmalar ardından okul tarafından hazırlanan “Sen olsan sever miydin?” konulu tiyatro sergilendi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373