banner491

Afşin Ziraat Odası Başkanı Akpınar:"2010 yılı desteklemelerinden mutlaka yararlanın"

Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, yazılı bir açıklama yaparak 2010 yılı hayvan desteklemeler hakkında bilgi verdi.

Afşin Ziraat Odası Başkanı Akpınar:"2010 yılı desteklemelerinden mutlaka yararlanın"

Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, yazılı bir açıklama yaparak 2010 yılı hayvan desteklemeler hakkında bilgi verdi.

08 Mart 2010 Pazartesi 11:40
2438 Okunma
Afşin Ziraat Odası Başkanı Akpınar:
banner474
Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, yazılı bir açıklama yaparak 2010 yılı hayvan desteklemeler hakkında bilgi verdi.
 
Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, 2010 yılında uygulanacak olan ’Hayvancılığın Desteklenmesi Hakkında Karar’ın Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdiğini belirterek, çiftçi ve üreticilerimiz, sağlanan bu desteklemelerden mutlaka yararlanması gerektiğini söyledi.

Kararı değerlendiren Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, çiftçi ve üreticilerin bu desteklemelerden yararlanması gerektiğini kaydetti. Desteklerin mahalle aralarında yapılan hayvancılıktan ziyade köyde oturan, ülkenin ekonomisine katma değer sağlayan çiftçi ve üreticilere öncelik verilerek yapılması gerektiğini savunan Akpınar, çiftçi ve üreticilerin de aldığı desteği mutlak suretle üretime dönüştürmesi gerektiği söyledi.
Bölge çiftçi ve üreticisinin ancak bu şekilde güçleneceğini ifade eden Başkan Akpınar “Çiftçiler, Sığır Cinsi Hayvanların Tanımlanması, Tescili ve İzlenmesi Yönetmeliği Çerçevesinde Hayvan Kayıt Sistemi’ne ve Soykütüğü Önsoykütüğü Sistemi Veri Tabanı’na (e Islah) kayıtlı olmalıdır. Kültür ırkı veya kültür ırkı melezi en az beş baş anaç sığıra sahip olanlar ile ulusal düzeyde üst örgütlenmesini tamamlamış bir hayvancılık örgütüne üye olan yetiştiricilerle Hayvan Kayıt Sistemi’ne kayıtlı dişi mandaya sahip olan yetiştiricilere, anaç sığır için soykütüğüne kayıtlı olanlara farklı olmak üzere hayvan başına ödeme yapılır” dedi.

Anaç sığır başına 225, anaç manda başına 250 ve sığır soykütüğü ilavesi için de 50 TL ödeneceğini belirten Akpınar, ayrıca suni tohumlamadan doğan buzağı için ise 60 TL destek verildiğini kaydetti.
Akpınar, damızlık koyun keçi yetiştiriciliği yapan, Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birlikleri’ne üye ve hayvanları kayıt altına alınmış yetiştiricilere damızlık anaç hayvan başına da 10 lira destek verildiğini söyledi.
-Yem Bitkisi Yetiştiriciliğine Destek
Akpınar, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıtlı arazileri üzerinde kaliteli kaba yem üretmek amacıyla yem bitkileri ekilişi yapan üreticilere, üretim yaptıkları yapay çayır mera ve çok yıllık yem bitkisi ekilişlerinde ilk yıl için tek, yıllık yem bitkileri ekilişlerinde ise üretim yaptıkları yıl için ürünü hasat etmeleri kaydıyla sulu yolca da dekar başına 125, kuru yonca için dekar başına 70 ve korunga için de dekar başına 80 lira ödeme yapılacağını belirtti.
 
Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, silajlık tek yıllıklar da dekar başına 45, sulu silajlık mısır da dekar başına 50, kuru silajlık mısırda 30, yapay çayır meralarda ise dekar başına 75 lira destek verileceğini vurguladı.
Akpınar, "3285 Sayılı Hayvan Sağlığı ve Zabıtası Kanunu kapsamında belirtilen tazminatlı hastalıklardan birine yakalandığı ilgili mevzuat çerçevesinde tespit edilerek kestirilen, öldürülen ya da ölen hayvanların sahipleri ile ihbarı zorunlu hastalıklardan birine karşı koruma amacıyla hükümet veteriner hekimi ya da Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca görevlendirilen veteriner hekim tarafından yapılan aşı, serum ve ilaç uygulamaları nedeniyle öldükleri otopsi ve laboratuar muayeneleri ile tespit edilen hayvan sahiplerine, miktarı il veya ilçelerde oluşturulacak komisyon tarafından belirlenmek üzere ödeme yapılır" dedi.

-Hayvan Kesimine Destek

Hayvansal orijinli gıda kontrolünde etkinliğin sağlanması, hayvan hastalıklarıyla mücadele, mezbaha ve denetim hizmetlerinin iyileştirilmesi amacı ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın belirlediği işletmelerde veteriner hekim çalıştırılması için kesilen hayvan başına ödeme yapılacağını söyleyen Akpınar, ancak kesim miktarı ne olursa olsun aylık destekleme miktarının bin 500 liradan az ve 3 bin liradan fazla olamayacağını ifade etti.
 
Afşin Ziraat Odası Başkanı Hasan Akpınar, "Tarım Kredi Kooperatifi ile sözleşmeli besicilik yapan ve hayvanlarını Et ve Balık Kurumu kombinalarında veya Et ve Balık Kurumu’nun anlaşma yaptığı özel kombinalarda kestiren yetiştiricilere de 190 kilogram ve üzeri karkas ağırlığına ulaşmış erkek sığır ağırlığının beher kilogramı için 1,5 TL, ödeme yapılır. Ödenecek toplam kırmızı et destekleme primi tutarı yıllık 13 milyon lirayı aşamaz" şeklinde konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373