banner479

Afşin'deki sit alanları ile ilgili önemli adım

Afşin'de daha önce Resmi Gazetede yayımlanarak sit alanı olarak kabul edilen bazı yerlerin 'sit haritaları ve sayısal harita sınırları'nın oluşturulması ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Afşin'deki sit alanları ile ilgili önemli adım

Afşin'de daha önce Resmi Gazetede yayımlanarak sit alanı olarak kabul edilen bazı yerlerin 'sit haritaları ve sayısal harita sınırları'nın oluşturulması ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Sinan Doruk
Sinan Doruk
21 Haziran 2018 Perşembe 13:33
1680 Okunma
Afşin'deki sit alanları ile ilgili önemli adım

Afşin'de daha önce Resmi Gazetede yayımlanarak sit alanı olarak kabul edilen bazı yerlerin 'sit haritaları ve sayısal harita sınırları'nın oluşturulması ile ilgili karar Resmi Gazete'de yayımlandı.

Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca başlatılan çalışma doğrultusunda Afşin'de bulunan I. ve III. derecedeki 6 ayrı sit alanlarıyla ilgili olarak hazırlanan sit haritaları ve sayısal harita sınırlarının onaylanması işlemi yapıldı.

Gaziantep Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun, Afşin'deki bazı sit alanlarına ilişkin olarak aldığı kararlar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Resmi Gazete yayımlanan Bakanlar Kurulu kararında, Afşin'de, Hüyüklü Höyük, Ortaklı Höyük, Soğucak Höyük ve Arkeolojik Alanı, Alimpınar Mozaikli Alan, Afşinbey İlköğretim Okulu Mozaikli Alan ve Türksevin Nekropol Alanı’na ait alınan kararlar yer aldı.

Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüklerinin sorumluluk alanları içerisinde yer alan, öncelikli olarak sit alanlarının sayısallaştırılması işleminin yapılmasına ilişkin Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün 29.09.2010 gün ve 201717 sayılı yazısı gereği. Kahramanmaraş İli. Afşin İlçesi. Hüyüklü Höyük, Ortaklı Höyük, Sogucak Höyük ve Arkeolojik Alanı, Alimpınar Mozaikli Alan, Afşinbey İlkokulunu Mozaikli Alan, Türksevin Nekropol Alanlarına ait sit sınırları ile koruma alanlarının sayısallaştırılması ve irdelenmesine yönelik yapılan incelemeler sonucunda Müdürlüğümüz uzmanlarının hazırlamış olduğu 22.05.2018 tarihli raporları okundu, konunun ekleri ve İşlem dosyası incelendi, yapılan görüşmeler sonunda;

Söz konusu Bakanlar Kurulu kararında, Afşin ilçesi sınırlan içerisinde tescil edilerek haritaları üzerinde sit sınırları belirlenmiş ancak sayısal koordinat değerleri bulunmayan 6 ayrı sit alanıyla ilgili olarak şu bilgiler yer aldı:

“Afşin ilçesi, Hüyüklü Köyünde bulunan Hüyüklü Höyük 1567 parselde bulunan antik yapı kalıntısı, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 30.06.2000 tarih ve 3820 sayılı karan ile 1/5000 ölçekli harita üzerinde 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Höyüklü Höyük'e ilişkin olarak yapılan sayısallaştırma kapsamında mevcut sit haritası esas alınarak Kurulumuz uzmanlarınca hazırlanan sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğuna karar verildi.

 Afşin ilçesi, Ortaklı Köyü sınırlan içerisinde yer alan Ortaklı Höyük Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 30.01.2001 gün ve 4085 sayılı karar ile 1. Derece Arkeolojik sil alanı olarak tescil edilen Ortaklı Höyük'e İlişkin olarak yapılan Kurulumuz uzmanlarınca önerilen sit haritasının önerilen sit haritasının ilk tescil kanın eki haritadan farklı olarak hazırlanması nedeni ile uygun olmadığı, ancak ilk tescil karan harita sınırlan esas alınarak toplantı esnasında düzeltilen kararımız eki sit haritasının uygun olduğu kararlaştırıldı.

Afşin ilçesi, Soğucak Köyü, Gölpınar mevkiinde bulunan Soğucak Höyük ve Arkeolojik Alanı, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 30.09.2004 tarih ve 104 sayılı karan ile I. ve III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Soğucak Höyük ve Arkeolojik Alanı'na ilişkin olarak yapılan sayısallaştırma kapsamında mevcut sit haritası esas alınarak Kurulumuz uzmanlarınca hazırlanan sit haritası ve köşe koordinatlarının uyuştuğu belirlendi.

Afşin ilçesi, Alimpımar Köyü Çöte Mevkiinde bulunan mozaikli alan ve çevresinin Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 27.11.2007 tarih ve 3331 sayılı kararı ile 1/5000 ölçekli harita üzerinde 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Alimpınar Mozaikli Alanı'na ilişkin olarak yapılan sayısallaştırma kapsamında mevcut sit haritası esas alınarak Kurulumuz uzmanlarınca hazırlanan sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğu yönünde karar çıktı.

Afşin ilçesi, Efsus Turan Mahallesi 144 ada 1 Parselde yer alan Afşinbey İlköğretim Okulunda bulunan taban mozaiği, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 24.12.2009 tarih ve 5632 sayılı kararı 1. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Afşinbey ilköğretim Mozaikli Alanı'na ilişkin olarak yapılan sayısallaştırma kapsamında mevcut sit haritası esas alınarak Kurulumuz uzmanlarınca hazırlanan sit haritası vr köşe koordinatlarının örtüştüğü tespit edildi.

Afşin İlçesi, Türksevin Köyü. 331 parselde tespit edilen Nekropol alanı. Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun 24.12.2009 tarih ve 5633 sayılı kararı ile III. Derece Arkeolojik Sit Alanı olarak tescil edilen Türksevin Nekropol Alanına ilişkin yapılan sayısallaştırma kapsamında mevcut sit haritası esas alınarak Kurulumuz uzmanlarınca hazırlanan sit haritası ve köşe koordinatlarının uygun olduğuna karar verildi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373