Afşin Belediyesi’ne Çöp Toplama Aracı Hibe Edildi

Afşin Belediyesi’ne Cevre ve Orman Bakanlığından çöp toplama aracı hibe edildi.

Afşin Belediyesi’ne Çöp Toplama Aracı Hibe Edildi

Afşin Belediyesi’ne Cevre ve Orman Bakanlığından çöp toplama aracı hibe edildi.

30 Ağustos 2010 Pazartesi 15:19
6416 Okunma
Afşin Belediyesi’ne Çöp Toplama Aracı Hibe Edildi
Afşin Belediyesi’ne Cevre ve Orman Bakanlığından çöp toplama aracı hibe edildi.
 
Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından Türkiye geneli 132 belediyeye çöp toplama aracı hibe edildi. 132 belediyeye verilen araçların anahtarlarını törene katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlara teslim etti. Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan da bu törene katıldı.
 
Başbakan Erdoğan: “Bugün Artık Havamız ve Çevremiz Temiz”
Araçların dağıtım programında yaptığı konuşmaya geçmişte çöplerin ‘vahşi depolama’ denilen yöntemle herhangi bir yere döküldüğünü belirterek başlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, bu alanlarda yaşanan patlamalarda vatandaşların hayatını kaybettiğini hatırlattı. Bu sebeple İstanbul’dan başlamak üzere bütün Türkiye’de 1994 itibarıyla düzenli çöp depolama dönemine girildiğini kaydeden Erdoğan, İstanbul’daki vahşi çöp döküm alanlarını ıslah edildiğini, Ümraniye Hekimbaşı çöplüğünün yeşil alan haline getirildiğini anlattı.
Geçmiş dönemde hastalar, yaşlılar ve çocukların kirli havadan dolayı evden dışarı çıkmamaları için uyarıldığını belirten Başbakan Erdoğan, şehirleri adeta kara bulutların kapladığını ifade etti. Alınan tedbirlerle hava kirliliği ile etkin mücadele ettiklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, şöyle konuştu: “Bugün artık havamız ve çevremiz temiz. 81 ilimizin hava kalitesini sürekli takip ediyoruz. Doğalgazı bütün yurda yaygınlaştırdık. Göreve geldiğimizde dokuz ilde doğalgaz vardı. Şimdiyse 66 ilde doğalgaz kullanılıyor. Dolayısıyla temiz hava yaygınlaşıyor. Hedefimiz 81 ilimizin tamamında doğalgazın kullanılır hale gelmesidir.”
Atıksu ve içmesuyu konusunda yapılan çalışmalara da değinen Erdoğan, “Geçmişte kirli sular hastalık saçıyordu. 2002 yılında Türkiye genelinde nüfusun yüzde 30’u atık suların toplanamaması sebebiyle maalesef sıkıntı yaşıyordu ama atık suların toplanmaya başlanmasıyla birlikte o atık suların dereye verilmesi dönemini de yavaş yavaş geride bırakıyoruz. İstanbul bu konuda çok olumsuz bir örnekti. Bunun yüzde 20’si İstanbul’daydı. Geçmiş hükümetlerin İstanbul dışında tamamladıkları atık su yatırımları sadece yüzde 10’du. Şu anda ise nüfusumuzun yüzde 70’inin atık suları arıtılmaktadır. Bu noktaya geldik.” şeklinde konuştu.
Atık su arıtma oranının en kısa sürede yüzde 90’a çıkarılacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, 2003 yılına kadar sadece 15 milyonluk nüfusa sağlıklı içme suyu sağlanırken 7 yılda 30 milyon vatandaşa kaliteli içme suyu temin edildiğini söyledi. “Geçmişte yapılamayanların yapıldığını” vurgulayan Erdoğan, “Çocuklarımıza, torunlarımıza temiz ve yeşil bir ülke bırakmanın hepimizin boynunun borcu olduğunun inancındayız, bilincindeyiz” dedi.

Türkiye Mavi Bayrak Sayısında İlk 3’te
Çevreye yatırımın aynı zamanda turizme yatırım olduğunu belirten Başbakan Erdoğan, Türkiye’ye gelen turist sayısının 13 milyondan 27 milyona çıktığını söyledi. Denizin temizliğinin simgesi olan ‘mavi bayrak’ sayısını hızla arttırdıklarını kaydeden Erdoğan, 2003 yılı başında Türkiye’de 151 mavi bayrak olduğunu, şu anda ise bu sayının 337’ye çıktığını dile getirdi. Türkiye’nin mavi bayrakta dünya genelinde üçüncü sırada yer aldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan, bunun gurur verici olduğunu ifade etti.
Her ile kent ormanı ve tabiat parkı kurduklarını anlatan Erdoğan, vatandaşlara şehir merkezlerinin yanı başlarında yeşil alanlar tesis ettiklerini söyledi. 57 il ve 13 ilçede toplam 70 kent ormanı tesis edildiğini belirten Erdoğan, milli park sayısını 41’e, tabiat parkı sayısını da 42’ye çıkardıklarını ifade etti.
Başbakan Erdoğan, 21 Aralık 2009 tarihinde Avrupa Birliği müzakere fasılları içerisinde çevre faslının açıldığını hatırlatarak, diğer ülkelerin aksine Türkiye’nin AB sürecinde çevrenin ilk açılan fasıllardan biri olduğunu belirtti.
Konuşmasına “Vatandaşlarımıza sağlıklı bir çevrede standardı yüksek bir ortam sağlamak için çalışıyoruz” sözleri ile devam eden Erdoğan, dağıtımı yapılan araçların bu konuda büyük katkı sağlayacağını vurgulayarak, “Bugün burada size araçlarla birlikte temiz bir çevrenin de anahtarını veriyoruz” diye konuştu.

Bakan Eroğlu: “Çevreye Yapılan Yatırım, Sağlığa Yapılan Yatırımdır”
Katı atık toplama araçlarının dağıtımı merasiminde bir konuşma yapan Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, dağıtılan 230 aracın toplam yaklaşık 23 milyon lira olduğunu ve finansmanının Bakanlık tarafından karşılandığını söyledi
Büyük oranda atıkların sebep olduğu metan gazının, karbondioksit gazından 21 kat daha fazla sera etkisine yol açtığının altını çizen Eroğlu, atıkların toplanması ve düzenli şekilde bertarafının büyük önem taşıdığını kaydetti.
Katı atık bertaraf tesislerinin bir an önce tamamlanmasının apayrı bir önemi olduğunu ifade eden Eroğlu, “Bu maksatla Bakanlığımız, katı atıkların düzenli depolanması ve bertarafına yönelik Katı Atık Eylem Planı hazırlamıştır. 2012 yılı sonuna kadar, en azından şehirlerimizde yaşayan 59 milyon nüfusumuza hizmet verecek şekilde bütün katı atık bertaraf tesislerini tamamlamayı planlıyoruz. 2003 yılında 15 tesis varken, bugün şu an itibariyle 46 katı atık bertaraf tesisi kurulmuştur, 36,5 milyon nüfusa hizmet vermektedir” diye konuştu.
Katı atıkların yanı sıra yine günlük hayatı etkileyen birçok atık konusunda da düzenlemeler yapıldığını ve tesislerin kurulduğunu belirten Eroğlu, şöyle devam etti: “Misal olarak tıbbi atıklar, madeni yağlar, kullanılmış pil ve aküler zikredilebilir. Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği, 2008 yılından itibaren belediyelerimize kullanılmış kızartmalık yağların konutlardan toplanması mesuliyetini getirmiştir. Ancak bu konuda daha fazla gayret göstermemiz gerekiyor. Çünkü atık yağlar, tabii kaynaklarımızı, nehirlerimizi, göllerimizi kirletiyor, çevremizi tahrip ediyor.”
Hava kirliliğinin geçmişte ulaştığı boyutların bilindiğini vurgulayan Eroğlu, bir zamanlar bazı şehirlerde, hava kirliliğine karşı medyanın, promosyon olarak gaz maskesi dağıttığını hatırlattı. Eroğlu, o günlerin geride kaldığını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Şu anda tam 116 noktadan, otomatik olarak hava kalitesini ölçen istasyonlarımız mevcut olup, bunlar doğrudan online olarak Bakanlığımızın internet sitesinde görülmektedir. Yaptığımız çalışmalarla, son 3 yıldan bu yana hiçbir şehrimizde hava kalitesinde standartlar aşılmamıştır. Bunu müjde olarak ifade etmek istiyorum. Bunda doğalgazın çok önemi olduğu gibi, kömürlerin kontrol edilmesi ve bazı sanayi tesislerine baca gazı arıtma tesisleri kurulmasının önemi de büyük olmuştur.”
Türkiye’nin son yıllarda çevre konusunda büyük adımlar attığını belirten Eroğlu, “Çevre konusunda yapılan her türlü yatırım, sağlık harcamalarında tasarruf sağlamaktadır. Çünkü çevreye yapılan yatırımlar, ilaç masraflarını, hastane ve doktor masraflarını azaltmaktadır” dedi.
Türkiye’de 1 Ocak 2008 tarihinden itibaren ağaçlandırma ve erozyon kontrolü seferberliği başlatıldığına işaret eden Eroğlu, şunları aktardı: “Kendimize çok büyük bir hedef koymuştuk. 2012 sonuna kadar 2 milyon 300 bin hektarlık alanda çalışma yapılacağını planlamıştık. Aradan 2.5 yıl geçti, bugün itibariyle 1 milyon 156 bin hektar alanda ağaçlandırma çalışmaları tamamlanmıştır. Dolayısıyla hedefimizi aşmış bulunuyoruz. Sadece açık alanları ağaçlandırmakla kalmıyoruz, karayollarının iki tarafında ağaçlandırma çalışmaları yapılıyor. Şu ana kadar 4 bin 129 kilometrelik karayolu ağaçlandırması yapıldı. Bunun dışında okullar, hastane avluları, cami avluları ve mezarlıklar da ağaçlandırılıyor.”
Yapılan çalışmalar neticesinde Türkiye’nin ağaçlandırmada dünyada ilk üç sıraya yerleştiğini ifade eden Eroğlu, “2002 yılında 117 milyon fidan üretilirken, bu rakam 2009 yılında 529 milyona yükseltilmiştir. Arada gece ile gündüz gibi fark var. Kurum aynı kurum ancak üretim 5 kat fazla.” diye konuştu.
Konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan, bazı ilçe ve beldelerin belediye başkanlarına katı atık toplama araçlarının anahtarlarını teslim etti.
Dağıtım merasiminden sonra Orman Genel Müdürlüğü Yangın Harekat Merkezi’nde incelemelerde bulunan Başbakan Erdoğan’a Bakan Veysel Eroğlu tarafından merkezin çalışmaları hakkında takdim yapıldı. Bu sırada Antalya’da yangının sürdüğü ormanın çeşitli yerlerine konulan kameralardan yansıyan görüntüler de Başbakan Erdoğan’a izletildi ve yangının seyri hakkında bilgi verildi.
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373