Afşin Belediye Başkanı Aydoğan:"2011 yılını dolu dolu geçireceğiz"

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, basın toplantısı düzenleyerek 2010 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Aydoğan, 2011 yılını dolu dolu geçirmek için tüm hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydetti.

Afşin Belediye Başkanı Aydoğan:"2011 yılını dolu dolu geçireceğiz"

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, basın toplantısı düzenleyerek 2010 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Aydoğan, 2011 yılını dolu dolu geçirmek için tüm hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydetti.

04 Ocak 2011 Salı 09:26
4866 Okunma
Afşin Belediye Başkanı Aydoğan:
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, basın toplantısı düzenleyerek 2010 yılında yapılan çalışmaları değerlendirdi. Başkan Aydoğan, 2011 yılını dolu dolu geçirmek için tüm hazırlıklarını sürdürdüklerini kaydetti.
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, Elbistan Kervansaray’da basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Afşin ve Elbistan’da bulunan yerel ve ulusal ajansların temsilcileri katıldı.
 
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, göreve gelir gelmez ilk olarak Afşin Belediyesi’nin kaybolmuş kurumsal kimliğinin yerine getirmek olduğunu kaydetti.
 
Başkan Aydoğan, “2009 yılı öncesi belediye başkanlığı adaylığı hazırlıkları sırasında Afşin Belediyesi’nin röntgenini çekmiş ve bunun çarelerini nasıl gideririz şeklinde bayağı bir hazırlık yapmıştım. Bu hazırlıklar çerçevesinde seçim broşürü oluştu. Broşürümüzün birinci maddesi de Afşin belediyesi kurumsal kimliğinin kazandırılması. İki yıl içerisinde en çok emeği buna sarf etmiş durumdayım. Çünkü kurumsal yapı ve disiplini bir oluşmamış enerji, güç gerekli fonksiyonları icra edemez. Afşin Belediyesinde maalesef böyle bir eksiklik çok açık şekilde belirgindi. Bunu bertaraf etmek için yapılması gereken kuruma imaj hazırlama, kurumun işlevlik kazanması ve bu işlevliğinde Afşin’e hizmete dönüşecek bir sonuca ulaşması için yaptığımız ilk iş gelirleri ve giderleri disiplin altına almak, personel eğitimini tamamlamak ve personelin motivasyonunu artırmaktı. Bunlar adım adım süreçler içerisinde gerçekleşti. Afşin belediyesi artık korkulan mal verilmeyen ticaret yapılmayan veya sürpriz ile karşılaşılan bir belediye değil, kuralların kaidelerin işlediği bir belediyeye dönüşmüştür. Geçmişe dönük eksikleri tamamladığımız gibi kendi dönemimize ait hiçbir eksiğimiz yoktur. Geçmişe dönük eksikliklerin tamamını bitirebilmiş değiliz bunların bir kısmı kronik sorunlardır. Kronik olan sorunlar ile çalışmalarımız gidermek için göreve başladığımızdan buyana devam ediyor.” dedi.
 
-Afşin’in 100 yıllık su sorunu çözmek için gece gündüz çalışıyoruz”
Afşin’in 100 yıllık su sorununu çözmek için geçe gündüz çalıştıklarını kaydeden Başkan Aydoğan, “Afşin’in en büyük sorunlarından bir tanesi su problemidir. 41 bin nüfusa ulaşmış büyük bir şehir olan ilçemizin bugünün ihtiyaçlarını karşılayacak su miktarına ulaşılması açısından ilk önce yapmak istediğimiz; Afşin’in kronikleşmiş olan su ihtiyacını gidermektir. DSİ, İller Bankası, İl Özel İdaresi bunun görevlileri ülkemizde belediyeler işlerini buralardan görürler. Elimizdeki proje İller Bankası tarafından çizdirilmişti. Ancak onların kredilendirme vadeleri ve miktarları belediyemizin gücünün üstünde idi. Dolayısı ile ikinci alternatife koştuk. DSİ ile elimizdeki projeyi konuşup tartıştık. Afşin içme suyunun DSİ tarafından Afşin’e getirilmesi için anlaştık fakat elimizdeki projeyi DSİ yetersiz buldu. Aşağı yukarı 3 km uzunluğunda bir kanyon bölgesi var. Kanyon bölgesi ile ilgili eldeki proje belirsizlikler içeriyordu bu ihale edilse bile işin tamamlanamama ihtimaline karşı projeyi yenileme ihtiyacı duyduk. Bunun yanı sıra aynı sudan enerji elde etmeyi ilgili bir proje çıktı ortaya. Bu talep ile yeni bir proje yapılması kaçınılmaz oldu. 2011 yılının sonunda proje tamamlanmış DSİ ye teslim edilmiş olacak ve DSİ de ihaleye çıkarak Akdere bölgesinden olan Türkiye’nin sayılı içme suyu kalitesinde olan suyu ilçemize ve kasabalarımıza nakledecek. Depolara kadar getirecek buna altı kasabamız ve dokuz tane köyümüz olmak üzere 100 bin nüfusa yetecek bir projeyi 2014 sonunda tamamlamış olacağız. Ancak gelse bile eskimiş olan su şebekesinin mutlaka yenilenmesi lazım. Bunun için acil imar planını düzenlememiz gerekiyordu. Yeni bir şehir vizyonu düşüncesi ile imar planımızı revizyondan geçirdik. Yeni alanlar ilave ettik bu revizyonun arkasından muhtemelen Şubat ayının sonunda bu proje üzerinden su şebekesi projesi çizdireceğiz. Bu sorunların giderilmesi halinde şehre 100 yıl yetecek bir projeyi hayata geçireceğiz. Ancak burada bir noktaya dikkat çekmek isterim. Yasal yönden bu vizyonlar ele alınırken kanun olan 30 yıldır. Yani proje bu hedef üzerinden gerçekleştirilir” dedi.
 
Başkan Aydoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“İlçe imar konusunda bir patlama yaşıyor. Ama bu patlamaya uygun bir imar disiplini oluşturulmamış. Yeni yasalarda bize destek çıkıyor. 2011 yılından itibaren yapı denetim sistemi geldi sistem gereği imar ruhsatları alınırken interaktif bir ortamda Bayındırlık Bakanlığı ile eşdilimli ruhsatlandırma gerçekleştiriliyor. Buda imar sorunlarındaki disiplinsizlik bertaraf ediyor. Bu şehirlerimizin gelişmesinde disiplini sağlama yaşanır bir hale gelmesi için bir fırsat. Ümit ediyorum ki belediyelerimiz güzel ilçemizde buna dahil olur bu disipline hızla ayak uydurur ve modern bir şehir oluşur. Yaşanabilir, insanların mutlu olacağı yeşil alanıyla, park alanları ve bulvarlarıyla modern bir ilçe haline getireceğiz. Malum, kalıcı olan imardır. İmarın ‘pardonu’ yoktur. Bir yanlış yapılırsa bunu 40 yılda gideremezsiniz. Ümit ediyorum ki halkımızla birlikte bizim dönemimizde güzel bir Afşin ortaya çıkaracağımıza inanıyorum.
Biliyorsunuz ki bu sene Afşin Belediye Başkanlığı 100. yılını kutladı. 100. yıl çerçevesinde Eshabı-ı Keyf’i merkez alıp etkinlikler gerçekleştirdik. Önümüzdeki yıllarda da bölgemizdeki en etkin sporumuz olan ata sporumuz ve milli sporumuz olan güreşi daha da büyük organizasyonlarla bölgenin güreş kültürüne uygun bir çapa kavuşturmaya çalışıyoruz. 2010 yılını kronik problemler hariç iyi geçirdiğimize inanıyorum. Belediyemizin hizmet alanlarında olan yol, kaldırım, taş ocağı olarak verimli bir süreç geçirdik. Beldelerimize kasabalarımıza varana kadar malzeme ulaştırdık. Şuan problemlerimizi dayanılır bir seviyeye ulaştırdık. Kış mevsimini yaz mevsiminde yapılacak işler için hazırlık dönemi şeklinde değerlendireceğiz. 2011 yılını dolu dolu geçirmek için hazırlanıyoruz.”
 
 
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373