AFŞİN BELEDİYE BAŞKANI AYDOĞAN;

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, 3 Ekim Pazar günü tamamlanan Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri ve Afşin Belediyesi'nin kuruluşunun 100. yıl kutlamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AFŞİN BELEDİYE BAŞKANI AYDOĞAN;

Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, 3 Ekim Pazar günü tamamlanan Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri ve Afşin Belediyesi'nin kuruluşunun 100. yıl kutlamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

15 Ekim 2010 Cuma 10:07
1074 Okunma
AFŞİN BELEDİYE BAŞKANI AYDOĞAN;
Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, 3 Ekim Pazar günü tamamlanan Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri ve Afşin Belediyesi’nin kuruluşunun 100. yıl kutlamaları hakkında değerlendirmelerde bulundu.
 
8 gün 8 gece karnaval havasında geçen Afşin Belediyesinin kuruluşunun 100. yıl dönümü, Eshab-ı Kehf Kültür Etkinlikleri ve 39. Karakucak Güreş festivali coşkulu tamamlandı.
 
Festivalin değerlendirmesini yapan Afşin Belediye Başkanı Fazlı Aydoğan, etkinliğin amacına ulaştığını, fakat yer yer oluşan bazı sorunların, oluşan tecrübeyle bundan sonraki festivallerde yaşanmayacağını söyledi.
 
Başkan Aydoğan, Eshab-ı Kehf’in isminin üzerinde yoğunlaşarak, çeşitli projelerle ismini tüm dünyaya duyurmaya çalışıyor. Bütün resmi yazışmalarda Eshab-ı Kehf logosunu kullanan Başkan Aydoğan, gelen misafirlere ise hediye olarak gravür tekniği ile yapılmış Eshab-ı Kehf tablosu takdim ediyor.
 
Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Aydoğan, özellikle bu yıl ortak akılla yapılan festivalin amacına ulaşıp ulaşmadığı sorusuna şu şekilde yanıt verdi; “Maalesef Belediyeler hangi partiyle yönetiliyorsa onların kontrolü ve onların çevresi için hizmet yapıyor gibi algılanıyor. Bu algıyı kırmak için güzel bir başlangıç yaptığımı düşünüyorum. İlçenin tamamını ilgilendiren, özellikle bir disiplin gerektirmeyen ancak herkes tarafından kabullenilmesi gereken kuralların herkes tarafından üretilmesi lazım. Ortak akılla yaptığımız organize başlangıçta başarılı oldu. Faydasını da gördük. Bugüne kadar bütün sorumlulukları belediye üstlenmiş, halkımızda festivalleri sanki belediyenin resmi faaliyeti gibi algılamış, oysaki festivaller bu şehir halkı için yapılıyor. Bunun bir göstergesi olarak bölgedeki belde belediye başkanlarımızı, muhtarlarımızı, bir takım yerlerde görev almış organizasyon yapmış kamunun muzdarip kesimindeki becerikli yetenekli insanları ve sivil toplum kuruluşlarını davet ettik. Biz bundan sonra şehrimiz için her şeyin daha güzelini yapmalıyız duygusunu kazandırdık, bir nevi hedefimize ulaşmış olduk” dedi.
 
Belediyenin 100. Kuruluş yıl dönümünü de değerlendiren Başkan Aydoğan; “Seçimlerde halkımıza söz vermiştik. Afşin Belediyesi 100. yılını kutlamış olacak, bizde ‘bunu coşkulu bir organizasyonla yerine getireceğiz’ dedik. Bu festival hem bugünlere kadar yapılanların muhasebesi hem de yeni bir çağ başlatmaya hazırlanan bir zemindi. Bunun yerine getirilmesi için ilçe halkıyla ‘nasıl yaparız, bugüne kadar yaptığımız uygulamaları tabana nasıl yayarız hem de nasıl çeşitlendiririz’ gibi sorulara cevap olarak karşımıza böyle bir organizasyon çıktı” ifadelerini kullandı.
 
Başkan Aydoğan yaptığı açıklamada, kutlamalarda Eshab-ı Kehf’in ön planda tutulduğu ile ilgili soruya ise; “Eshab-ı Kehf bölgemizde, ülkemizde künyesiyle tarihiyle ve din tarihiyle çok önemli bir mekân. Bu mekânın hakkını bu güne kadar veremedik. Varlığını dünyaya duyurmamız gerekirken bölgemize bile duyuramadık. Son birkaç yıldan beri ilimiz çevredeki ilçelerimiz ve diğer illerimiz duyarlılık göstermeye başladı. Bunda, Vakıflar Genel Müdürümüzün büyük emeği var. Artık bozulmaya yüz tutmuş külliyeyi güzel bir onarımdan restoreden geçirdiler. Gün yüzüne çıkartacak hale getirdiler, bu restorasyon bizi cesaretlendirdi. Bu cesaretten yola çıkarak, mademki duyurma eksiğimiz var, bu duyurmayı yaygın hale getirmek için yatıp kalkıp rüyamızda, gündüzümüzde Eshab-ı Kehf’i göreceğiz. Ne faaliyet yapsak nereye bir haber ulaştırsak Eshab-ı Kehf imajlı, mesajlı gerçekleşsin istiyoruz. Tanıtım olayının hemen faaliyete geçmesi için göreve gelir gelmez Belediyemizin logosunun altına Eshab-ı Kehf’i yerleştirdik. Bütün resmi yazışmalarda bu geçiyor artık. Bundan sonra düzgün bir hediye olarak, hem de bölgeden bir hatıra mesajı olsun diye bütün plaketler yerine Eshab-ı Kehf ile ilgili resimler takdim edeceğiz. Maksadımız ne kadar çok mekâna, daireye, insana ulaşırsa böyle şaheser bir külliyenin burada var olduğunu anlatma yolunda iyi bir mesafe kat ederiz. Bu güzelliği insanların görme arzusu oluşması için Eshab-ı Kehf üzerinden herkese hatıra verecek başka bir şey bizi tam anlatmıyor. Özellikle bunun üzerine yoğunlaşıyoruz. Bunu çeşitlendirmek için sanat evleriyle temas halindeyiz. Eshab-ı Kehf’i hatırlatan mustarip objeler ürettirip, hem hediye ederek, hem de arzu edenlerin hatıra olarak almak istedikleri bir şeyse bir mekânda satışa sunarak buraya ulaşan herkesin zihninde yer edinmek istiyoruz” dedi.
 
Yapılan etkinliğin amacına ulaşıp ulaşmadığı sorununsa ise Aydoğan; “Festivalimiz genelde amacına ulaştı fakat yer yer organizeden kaynaklanan küçük çaplı sorunlar da çıkmadı değil. Mesela bazı programlara o konuyla ilgili hobisi olanlar katıldı. İlgisini çekmeyen kişilerden bir katılım olmadı. Bölgenin kültür hatlarında çok önemli bir yer tutan Güreş, en yoğun ilgiyi çeken programdı. Hatta güreş festivalimiz son yılların en coşkulu ve görkemli katılımına ev sahipliği yaparken kaliteli güreşlerde yapıldı. Türkiye’de yağlı güreşler kategorisinde ünlü bir Kırkpınar’ımız var. Ama Karakucak kategorisinin bir Kırkpınar’ı yok. İnşallah nasip olursa biz Afşin’i Güreş merkezi yapmak istiyoruz. Kahramanmaraş, Elbistan, Göksun ve Hatay, Malatya gibi bölgelerimizde güreşen sporcularımız var. Güreş festivalimizin 40. yılında bu bölgede güreşen tüm sporcularımızı davet ederek geniş katılımlı bir güreş festivali yapacağız. Festivalimize, dünya çapında en iyi Güreşçi olan Hamza Yerlikaya’yı getirmeye çalışacağız” dedi.
 
Başkan Aydoğan konuşması sırasında altını çizdiği güreş festivalinin genişletilmesiyle ilgili olarak; “Şuan bölgedeki güreş kulüpleriyle, güreş okullarıyla temas halindeyiz. Seneye festivalimize hazırlamaları talebinde bulunuyoruz. İlçemizdeki güreş kulüplerinin sayısını çoğaltmaya çalışıyoruz. Şuan bizim güreş kulübümüz yok, adımıza güreşenler var ama belediyemiz bünyesinde mutlaka güreş takımını kuracağız. Bunun adına da bir öncülük yapmış olacağız. Bölgedeki potansiyel böyle bir organizeye müsait fakat ciddi bir organizasyon eksikliği var. Organizasyonu Valiliğimiz, Kahramanmaraş Belediyemiz, diğer belediye ve sivil toplum kuruluşlarının yardımıyla el birliği ile yaptığımız zaman, hem 40. yıl kutlamalarımızı daha coşkulu hale getiririz hem de Türkiye’de ihtiyaç duyulan Ata sporumuz olan karakucak güreşini tüm dünyaya açarız. Amacımız Kırkpınar gibi sayısız pehlivanın buraya gelip güreşmesini sağlamaktır” şeklinde yanıt verdi.
 
Festivalde yapılan etkinliklerin içeriğine değinen Başkan Aydoğan; “Bu etkinliklerden yapamadığım ve içime batan bir şey var, Atlı yürüyüşler. Türk at’la anılan bir kavim, birçok kavimde at kültürü var ama Türk’te bu kültür öne geçmiştir. Kafkas’ta Balkanlar’da at deyince bütün suların durduğu bir kültürden geliyoruz. İnsanlarımızın at üzerinde yürüyüş yapmaları etkinliğini çok istememe rağmen gerçekleştiremedim. Çalışmalarımız sürüyor. Hazineden Tarım Bakanlığına fidanlık olarak tahsisli bir arazi var. O tahsisi iptal ettirip Afşin Belediyemize tahsis ettirerek 25 atlık küçük bir hara kurmayı planlıyoruz. Burada ise o ruhu tekrar canlandırıp insanların at üzerinde gezdikleri bir mekan yapmak uğraşındayız. İnsanlar arzu ettiklerinde gelecekler, bir iki saatliğine o atları kiralayıp gezecekler. Bakma zahmetleri de olmayacak. Biz tekrar atla Türk milletini bir araya getireceğiz. Etkinlikler de yapamadığımız ikinci bir husus ise balonla gezmek. Bilindiği üzere Nevşehir’in Ürgüp bölgesinde bu durum yoğun bir şekilde sürmekte ama bu bölgenin iklim olarak uygun olmadığını söylediler. Haziran ayında bu eksiğimizi de ayrı bir etkinlik olarak gerçekleştireceğiz. Afşin’e dev balonları getirerek halkımızı Afşin ve bölgesini gezdireceğiz. Bence ferdi sporların tamamına kurumlar öncülük etmeli. Bu kurumların başında ise belediyeler geliyor. Ayrıca ferdi sporlarla takımlar kurup dereceye giren belediye gelirlerinin bu bağlamda yükseltilmesi ve dünya çapında sporcuların yetiştirilmesine bir zemin hazırlanması için gerekli. Wuhusu spor dalında bölgemizde belediyemiz bünyesinde görev yapan personellerimiz arasında bir milli hakem var, onun sayesinde bu sporu biraz ayağa kaldırdık. Wuhusu gençlerin yoğun olarak yaptığı bir spor. Birkaç defa çok ciddi bir organizasyon yaptılar. Türkiye’de çok seviliyor. Müthiş bir seyircisi var. Çocuklarımız içinde çok iyi bir spor ve şuan milli takıma çağırılan iki tane sporcum var. Birazda çocuklarımız televizyonlarda çizgi filmlerde sertlikler öğreniyorlar. Bu sporu yaparak deşarj oluyorlar. Bu sporları sert gibi görüyoruz ama bu sertlik mizacını Wuhusu  adı altında yaptığımız sporla bu duygumuzu terbiye edebiliyoruz. Bunun içinde kesinlikle ihtiyaç var. Onun için genişleterek sürdüreceğiz. Sırf bu faaliyetler sağlıklı yürüsün diye bölgedeki etkinliklere gençlerimiz aksamadan gidebilsin diye Belediye Spor derneğine bir minibüs aldık” görüşüne yer verdi.
 
Başkan Aydoğan uzun süre konuşulan ve büyük yankı uyandıran final konseri ile ilgili ise; “Biz popüler kültürün etkisine açığız. Bu kültürü de yok sayamayız. Gençlerimizin böyle bir dünyası var, bu dünyayı doğru nasıl analize ederiz, onun çabasındayız. Bu olayı görmemezlikten gelerek yok sayacağımız bir şey değil. Madem böyle bir duygu var. Bunu doğru yollarla, doğru kişilerle analize edip bu duygularını yaşatarak hatta sanat yönündeki eksiklerimizi de bu işaretle yola çıkarak sanatı önceleyen, sanatçıyı önceleyen bir katkıyı kendi organizasyonlarında nasıl temsil ettiririz onu tartıştık ve Emre Aydın bu görüşmeler sırasında ön plana çıktı. Proje hazırlanırken genç kuşağın sevdiği ve ayrıca müziği güzelde olduğu için Emre Aydın’ı seçerek böyle bir kesimin görmeyi arzu ettiği, televizyonlarda gördüğü kişileri Afşin’de görme duygusu için, öz güvenleri için, ulaşamadıkları kimse olmadığı anlaşılsın diye, Afşin’nin de sanatçıları ağırlayabilen bir şehir olduğu anlaşılsın diye finali de Türkiye çapında müziği de kaliteli olan bu sanatçıyla yapmış olduk” dedi.   
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373