banner491
banner494

"Adım Gibi Adil Olacağım"

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi ve Adil Bölükbaşı Başkan seçild

"Adım Gibi Adil Olacağım"

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi ve Adil Bölükbaşı Başkan seçild

05 Nisan 2011 Salı 09:17
31385 Okunma
banner474

Türkiye Maden İşçileri (Maden-İş) Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi ve Adil Bölükbaşı Başkan seçildi. Genel kurulda bir konuşma yapan Bölükbaşı, 'Başkanım' diye işçilere hiçbir zaman tepeden bakmayacağını, ismi gibi adil olacağını söyledi.
Delege seçimlerinden sonra Maden-İş Elbistan-Afşin Şubesi, yeni yönetimini seçti. 2 Nisan 2011 Cumartesi günü AEL Memur Site’de gerçekleştirilen Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi 8. Olağan Genel Kurulu’nda şube başkanlığı için sadece Adil Bölükbaşı aday olurken, yönetimin diğer organları içinde birden fazla delege aday oldu.
 
Bölükbaşı; “Gücümüzü Üyelerimizden Aldık”
Maden-İş Sendikası Genel Merkez Yöneticileri ve şube başkanları, siyasi parti ve sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı genel kurul, Adil Bölükbaşı’nın konuşmasıyla başladı.
Genel kurula katılan herkese teşekkür eden Bölükbaşı; “Biz bu noktaya 7 yıldır iğne ile kuyu kazarak geldik. 7 yıldır çok çalıştık. Allah nasip ederse biz bu seçim için çalıştığımız gibi işçimiz içinde çalışacağız. Biz muhalefet iktidar düşünmüyoruz. Madencinin muhalefeti olmaz. Hizmet edenin yanında oluruz. Siz hizmet etmezseniz muhalefet bir yolunu bulur ve karşınıza çıkar. Onun için bundan önce çalıştığınız gibi, bana yardımcı olduğunuz gibi, önümüzdeki günler içinde sizlerden destek bekliyorum. Bizde ayrımcılık yok. Ben burada bana destek için gelen genel merkez yöneticilerimize ve şube başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni başkan olarak acemiliğimiz olur. Biz bu yola çıkarken Allah’a inandık, üyelerimize güvendik. Bu yola çıktık, devam edeceğiz dedik ettikte. Önümüzdeki günler içinde çalışma azmimiz ve kararlılığımız devam edecek. Biz gücümüzü üyelerimizden aldık. Biz birilerine güvenip aday olmadık. Seçimle gelen, seçimle gider. Kimseye bu koltuklar baki kalmamıştır. Belki bizde görevimizi yerine getiremediğimiz zaman bizi de yıkacaklar. Biz bunun bilincindeyiz. Eğer ben böyle bir şekilde sendikacılık yaparsam bir daha ki seçimde aday olmam. Ben bu işi yapacağımıza inanmıştım ama bu işi götüremiyorum, daha iyi yapacak bir arkadaşımız var ise o gelsin aday olsun demek zorundayım” dedi.
 
“Sizlere Tepeden Bakarsam Beni Tanımayın”
İşçilerden büyük destek gördüğünü belirten Bölükbaşı; “Ben yaptığım işlerle herkese layık olmaya çalışacağım. Adım gibi Adil olacağım. Bundan da kimsenin endişesi olmasın. Delege olan arkadaşlarımızın hiç birini diğerinden ayırt etmeyeceğiz. Benim için hepiniz birbirinizden kıymetlisiniz. 12 arkadaşımız aday adayı oldu. Bu arkadaşımızdan sadece 4’ü seçilecek. 8 arkadaşımız kaybedecek. İnanın bunun içinde çok üzgünüm. Kimin kazanacağını, kimin kaybedeceğini bende bilmiyorum. Ben kimseden taraf olmayacağım. Bunu daha önce de söylemiştim. Herkes biliyor. Ben başkan olarak sizlere tepeden bakarsam beni tanımayın.
Sizlere yakışan bir başkan olarak hizmet edersem bir dönem daha bana müsaade edin derim. O da tabi ki sizlerin kıymetli oylarına bağlıdır. Benim tek isteğim kimse kırılmasın, kimse üzülmesin. Tek isteğim budur. Oy kullanacak olan arkadaşlarım elini vicdanına alsın, aday adayı olan arkadaşımızın durumunu değerlendirsin ve ona göre oy versin. Seçimlerin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Bölükbaşı’nın konuşmasın ardından divan oluşturuldu. Divan Başkanlığına Maden-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Levent Eşiyok, Divan Başkan Yardımcılığı’na Genel Sekreter Vedat Ünal, Divan Kâtip Üyeliğine Genel Mali Sekreter Murat Bekem ve Genel Toplu İş Sözleşme Sekreteri Durmuş Düzgün seçildi.
Eşiyok; “Kazadaki Sorumlular Adalet Önünde Hesap Vermelidir”
Divanın oluşturulmasının ardından Maden-İş Sendikası Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Levent Eşiyok da bir konuşma yaptı. Eşiyok, konuşmasında Çöllolar Kömür Sahası’nda meydana gelen göçüklere ve iş kazalarına değindi. Eşiyok; “Çöllolar Kömür Sahası’nda meydana gelen heyelan sonrasında toprak altında kalan 9 madenci şehidimiz ne yazık ki hâlâ heyelan altında. Biliyoruz ki bu durum acıyı her geçen gün daha da büyütüyor. Dileğimiz, çabamız bu cenazelerin bir an önce çıkartılmasıdır. Ve bu kazada sorumluların belirlenerek adalet önünde hesap vermeleridir. Kazalar; eğer bütün gerekli önlemler alınırsa işveren, işçi, devlet gerekli sorumluluğu ile hareket ederse yüzde 95 oranında önlenebilir. Tabii ki siz bütün önlemleri alırsınız ama öngörülmeyen bir durum olur ve kaza meydana gelebilir. Burası da artık kader kısmına giriyor. Ama ülkemizde genel olarak iş sağlığı ve güvenliği tablosu çok kötü. Ülkemiz, Uluslararası Çalışma Örgütü verilerine göre iş kazalarında dünyada üçüncü, Avrupa’da ise birinci durumda. Bu kötü tablo, çok riskli iş kolu olan madencilik işkoluna daha olumsuz yansıyor. Yine Uluslararası Çalışma Örgütü’nün verilerine göre madencilik iş kolunda ölümlü iş kazaları açısından ülkemiz birinci sırada. Ne yazık ki ülkemiz bu konuda Çin’den ve Kuzey Kore’den kötü durumda” dedi.
 
“Afşin-Elbistan Türkiye’nin Enerji Üssü Olma Yolunda İlerliyor”
Yeraltı işletmelerinde taşeronlaşmanın kesinlikle yasaklanması gerektiğine vurgu yapan Ahmet Levent Eşiyok, Türkiye’nin 176 Sayılı Madenlerde İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi’ni onaylaması ve iç mevzuatında da bu sözleşmeye uygun düzenlemeler yapması gerektiğini söyledi. Eşiyok; “Afşin-Elbistan Havzası, kurulu gücü ve taşıdığı potansiyel ile Türkiye’nin en büyük enerji üssü olma özelliğini her geçen gün biraz daha ileriye taşıyor. Çünkü ülkemizin linyit rezervinin neredeyse yarısı bu havzada bulunuyor ve açık işletmeye elverişli bir kömür rezervi bulunuyor. Afşin-Elbistan Havzası’nın bu özelliği aynı zamanda bu bölgeyi iş-ekmek kapısı, dolayısıyla her geçen gün biraz daha fazla işçi-emekçi bölgesi yapıyor. Bölgedeki işçi sayısı her geçen gün artıyor. Dolayısıyla bu bölge hem ülkemizin enerji sektörü, hem işsizliği azaltma, hem de sendikal örgütlülük açısından büyük önem taşıyor. Bugün ve gelecekte bu havzada daha insanca çalışma koşularının hâkim olması, işçilerin insan onuruna yaraşır bir hayatı sağlayıp emeklerinin karşılığı olan ücretleri almaları için sendikal örgütlülüğün havzadaki bütün işçileri kapsayacak biçimde genişlemesi gerekiyor. Bu, Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Yönetimi’ne ve dolayısıyla sendika genel merkez yönetimine kutsal bir sorumluluk ve görev yüklüyor. Gerçekten sendikal örgütlenme çalışması kutsal bir iştir” dedi.
 
“Hak ve Çıkarların korunması İçin Güçlü Sendika Şart”
Konuşmasının devamında sendikaların ve sendikalaşmanın önemine de değinen Eşiyok; “Elbistan-Afşin Şubemizin yeni oluşacak yönetiminin bu kutsal sorumluluğun ve görevin bilincinde hareket edeceğine inanıyoruz. Hak ve çıkarların korunması, geliştirilmesi, güvenli çalışma ortamının sağlanması için güçlü sendika, temel şarttır. Sendika sadece üye sayısının fazlalığıyla güçlü olmaz. Üye sayısı önemlidir ama daha önemlisi üyelerin birbirileriyle ve sendikayla yakınlığıdır. Yani üye işçi birbirleriyle dayanışma, birlik ve bütünlük içindeyse, sendikasına sahip çıkıyorsa bu sendika güçlüdür. Sendikal örgütlülüğü kuru kalabalık olmaktan çıkartan; birlik, dayanışma ve bütünleşmedir.
Ülkemizde bugün siyasi partilerden başlayarak kurumlarda ciddi bir biçimde demokratik ve işleyiş sorunu vardır. İnsanlar kendilerini temsil edenleri kendileri seçemiyorlar. İddia ediyorum sendikalar, siyasi patiler de dâhil, ülkemizdeki kurumlar içerisinde en demokratik kurumlar, teşkilatlar durumundadır. Sizler örneğin seçilmişleri oylamıyorsunuz, siz seçiyorsunuz. Genel kurullarda hesap sorabiliyorsunuz. Sizi temsil edenleri değiştirebiliyor ve yeniden görev verebiliyorsunuz. Bugün bu genel kurulda hür iradenizle seçeceğiniz sendikacılarınıza sahip çıkınız. Unutmayın ki sendikacı, siz arkasında ve yanındaysanız güçlüdür. Sendikacı güçlüyse siz güçlüsünüz, sendika güçlü demektir.
Seçilenler asla temsil ettiklerinden kopmamalıdır. Varlıklılarının nedeninin üyeleri olduğunu asla unutmamalılar. Çatışmanın değil uzlaşmanın, ayrışmanın değil bütünleşmenin, kişisel hakkında değil üyelerin hakkını savunmanın, işçinin hakkını korumada teslimiyetin değil mücadelenin bilinci ve kararlılığı içinde olmalılar” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından saygı duruşunda bulunularak İstiklal marşı okundu. Daha sonra yeni yönetimde yer almak isteyen adaylar dilekçelerini divana sundu. Faaliyet raporu ve denetleme raporunun okunmasının ardından seçime geçildi.
Yapılan seçim sonunda Adil Bölükbaşı’nın Başkanlığındaki Maden-İş Sendikası Elbistan-Afşin Şubesi Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu: İkinci Başkan Yaşar Sarıçiçek, Şube Sekreteri İlyas Kılınç, Şube Mali Sekreteri Mahmut Kul, Şube Teşkilat Sekreteri Afşin Başüstü Köyü Muhtarı Cuma Satılmış.
 
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373