317 Kişinin 222'si Kahramanmaraş Nüfusuna Kayıtlı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından en son yapılan 317 kişilik daimi işçi alımına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

317 Kişinin 222'si Kahramanmaraş Nüfusuna Kayıtlı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından en son yapılan 317 kişilik daimi işçi alımına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

06 Nisan 2012 Cuma 12:05
5930 Okunma
317 Kişinin 222'si Kahramanmaraş Nüfusuna Kayıtlı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat'ın EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından en son yapılan 317 kişilik daimi işçi alımına ilişkin soru önergesini yanıtladı.

Özbolat, soru önergesinde 317 kişinin yüzde 30'unun bölge insanı olduğunu ifade ederken, Bakan Yıldız, önergeye cevabında; "Ataması yapılan 317 kişinin tamamının Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ndeki adresleri Kahramanmaraş ve İlçelerini kapsamaktadır. Bununla birlikte nüfusa kayıtlı olduğu yerler açısından incelendiğinde ise 222'si yani yüzde 70'i Kahramanmaraş il ve ilçe nüfusuna kayıtlı, 95 kişi ise diğer illerimizin nüfusuna kayıtlıdır" dedi.

 

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Durdu Özbolat, Şubat Ayı’nda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği Soru önergesinde EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nce KSÜ’ye yaptırmış olduğu sınav sonrasında Afşin-Elbistan A ve B Termik Santralleri ile AEL Kışlaköy Açık Kömür İşletmesine ataması yapılan 317 kişinin yüzde 30’unun bölge insanı, geri kalanının ise ülkemizin değişik yerlerinde yaşayan kişiler olduğunu belirterek; Bakan Yıldız’a “2007 yılında arazisi kamulaştırılan onlarca yöre halkına söz verilen işe girme önceliği, neden ve kimler tarafından vatandaşlarımızın elinden alınmıştır? Daha önce yapılan sınav neden iptal edilmiştir? Sınavın iptal edilmesi ile ilgili bir siyasi baskı olmuş mudur? Hemşerilerimizin mağduriyetini gidermek için Bakanlığınızca hazırlanan herhangi bir çalışma var mıdır? Yıllardır santralin her türlü külünü, pisliğini ve zahmetini çeken insanlara, bu durum karşısında ne yapmalarını öneriyorsunuz?” sorularını yöneltmişti.

“317 Kişinin Yüzde 70’i Kahramanmaraş ve İlçe Nüfusuna Kayıtlı”

Özbolat’ın önergesindeki bu sorulara Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan cevap geldi. EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nün işçi personel alımlarının Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Türkiye İş Kurumu aracılığıyla karşılandığını belirten Bakan Yıldız, Afşin-Elbistan’da işyerlerine 4857 Sayılı İş Kanunu kapsamındaki 325 kişilik işgücü talebi için Türkiye İş Kurumu Kahramanmaraş İl Müdürlüğü’nce 1351 adayın ismi sınavlara tabi tutulmak üzere EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ne bildirildiğini hatırlatarak; “İsimleri belirtilen adayların tamamının ikametlerinin Kahramanmaraş İli’nde olması ve aday sayısının çokluğu nedeniyle sınavların Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’ne yazılı (test) usulde yaptırılması EÜAŞ Genel Müdürlüğü’nce uygun görülmüş ve sınav, 04.02.2012 tarihinde yapılmıştır.

Yapılan sınavlar sonucunda atama yapılacak 325 kişilik işgücünden 317’si için atama yapılmış, 8 kişilik açıktan atama için ise MYO maden mezunu ile MYO motor mezunu alımı için yeterli sayıda aday başvurusu olmadığı için yerleştirme yapılamamıştır. Ataması yapılan 317 kişinin tamamının Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ndeki adresleri Kahramanmaraş ve ilçelerini kapsamaktadır. Bununla birlikte nüfusa kayıtlı olduğu yerler açısından incelendiğinde ise 222’si yani yüzde 70’i Kahramanmaraş il ve ilçe nüfusuna kayıtlı, 95 kişi ise diğer illerimizin nüfusuna kayıtlıdır. Kahramanmaraş İl’inden sınavı kazanan 222 kişiden de 133’ü kamulaştırma öncelikli olarak sınava katılan adaydır. Bu çerçevede arazisi kamulaştırılan toplam 133 kişinin açıktan daimi işçi kadrosuna ataması yapılmıştır” dedi.

“Sınavın İptalinde Siyasi Baskı Söz Konusu Değildir”

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Milletvekili Durdu Özbolat’ın, daha sonra işbaşı yapmalarına karar verilen 175 kişilik işçi alımının EÜAŞ tarafından iptal edilmesinde siyasi baskı olup olmadığı yönündeki sorusuna da şu sözlerle yanıt verdi; “175 kişilik işgücü alımı için ise Türkiye İş Kurumu tarafından 1459 adayın ismi EÜAŞ’a bildirilmiş, adaylar 1-2 Ekim 2011 tarihlerinde sözlü mülakat sınavına tabi tutulmuştur. Sınav kurulunca başarı sırasına göre 175 adet asil, 175 adet de yedek aday tespiti yapılıp bilgilendirme amaçlı olarak EÜAŞ’ın internet sitesinde ilan etmiştir. Bu sırada bakanlığıma ve EÜAŞ Genel Müdürlüğü’ne kamulaştırma öncelik hakkına sahip olarak sınavlara katılanlarla ilgili olmak üzere çeşitli iddia ve şikayet başvuruları yapılmıştır. Kamu Kurum ve Kuruluşlarına İşçi Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte 3213 Sayılı Maden Kanunu kapsamında arazisi kamulaştırılacaklara verilecek kamulaştırma öncelik belgesinin, en az bir ailenin geçimini sağlayacak miktardaki arazi parçası üzerinden asgari metrekare cinsinden belirtilmesi ve belirtilen miktarın altında kalan araziler için düzenlenen kamulaştırma öncelik belgelerinin geçersiz sayılması, sınavlara gönderilecek önceliklerin tamamının, kamulaştırma önceliklilerde dahil olmak üzere bir önceki yönetmelikte olduğu gibi açık iş sayısının üç katı oranında tespit edilmesi değerlendirilmiştir.

Sınav için gönderilen adayların fazla sayıda olması nedeniyle durumun, anılan yönetmeliğin 12. Madde kapsamında değerlendirilerek, sınavsız olarak noter huzurunda yapılacak çekilişle asil ve yedek aday tespitine gidilmesi veya bunun mümkün olmaması halinde sınav için kamu kurumlarına gönderilen adayların yazılı sınavlarının ÖSYM veya üniversitelere yaptırılması konularında Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü nezdinde girişimlerde bulunulması ve ortaya çıkacak yeni duruma göre açıktan atama müsaadelerinin tekrar değerlendirilmesi maksadıyla 1-2 Ekim 2011 tarihlerinde yapılan ve asil ve yedek listeleri ilan 175 teknisyen alımına ilişkin sözlü-mülakat sınavları 18 Ekim 2011 tarihli EÜAŞ Genel Müdürlük Oluru ile iptal edilmiştir. Sınavın iptali yukarıda izah edilen gerekçeler nedeniyle olup, sınavın iptalinde siyasi baskı olması söz konusu değildir.”

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner457

banner372

banner432

banner464

banner373