banner491

134 BİN EURO'LUK PROJE, HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI İLE KAYMAKAMLIK ARASINDA İMZALANDI

Afşin Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Kadınların yerel işgücü piyasasına entegrasyonu” projesi, Hazine Müsteşarlığı ile Kaymakamlık arasında imzalanan sözleşmeyle hayata geçiyor.

134 BİN EURO'LUK PROJE, HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI İLE KAYMAKAMLIK ARASINDA İMZALANDI

Afşin Kaymakamlığı tarafından hazırlanan “Kadınların yerel işgücü piyasasına entegrasyonu” projesi, Hazine Müsteşarlığı ile Kaymakamlık arasında imzalanan sözleşmeyle hayata geçiyor.

14 Mayıs 2010 Cuma 09:50
926 Okunma
134 BİN EURO'LUK PROJE, HAZİNE MÜSTEŞARLIĞI İLE KAYMAKAMLIK ARASINDA İMZALANDI
banner474
Afşin Kaymakamlığı tarafından hazırlanan  “Kadınların yerel işgücü piyasasına entegrasyonu” projesi, Hazine Müsteşarlığı ile Kaymakamlık arasında imzalanan sözleşmeyle hayata geçiyor.
 
Ankara’da yapılan imza törenine, Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi yetkilileri, Köylere Hizmet Götürme Birliği adına Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, Afşin Kaymakamlığı Avrupa Birliği Proje Koordinatörü Mehmet Meşe katıldı. Yapılan sözleşmeyle proje bugün itibaren hayata geçirilmiş olundu.
Afşin Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne hazırlanan proje kabul edilmesiyle birlikte proje 134 bin EURO ile desteklenecek.%90’nı Avrupa Birliği hibesiyle desteklenirken %10 ise Afşin Kaymakamlığı tarafından karşılanacak. Afşin Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliğine aktarılmasıyla birlikte Afşin’e giyim atölyesi açılacak. Açılan bu atölye ile bayanlara çeşitli kurslar verilecek.
Afşin’e hayırlı olsun diyen Afşin Kaymakamı Faik Arıcan,” Köylere hizmet Götürme birliğine yapmış olduğumuz projemiz Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi tarafından kabul edilmişti. Projemizin kabul edilmesinden sonra son aşama olarak Merkezi Finans ve İhale Birimiyle bir sözleşmek imzaladık. Bu sözleşmenin ardından 134 bin EURO birliğimizin hesabına yatırılacak. Afşin’e hayırlı olsun” dedi.
Projenin amacının, kadınlara mesleki yeterlilik kazandırarak, evlerinde ürettiklerini güvenli ve kolay bir şekilde pazarlayabilecekleri söyleyen Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “ Kadınlara mesleki yeterlilik kazandırarak, evlerinde ürettiklerini güvenli ve kolay bir şekilde pazarlayabilecekleri, devamlı gelir elde edebilecekleri bir konuma taşıyarak yeni istihdam alanlarını oluşturmak hedeflenmektedir. Projemizle hedeflenen gruplara mesleki eğitim verilerek sosyal hayata katılımlarını arttırmak ve aile gelirlerini yükseltilmesi amaçlanmaktadır” dedi.
“Kadınların yerel işgücü piyasasına entegrasyonu” konulu proje hakkında bilgi veren Afşin Kaymakamı Faik Arıcan, “BM'nin düzenlediği IV. Dünya Kadın Konferansı sonucunda yayınlanan Pekin Deklarasyonu'nda “Yoksulluktan en fazla kadınların etkilendiği ve yoksulluğun ağırlıklı olarak kadınlar tarafından çekilen bir yük olduğu” belirtilmiştir. Kadınların işgücü piyasasındaki ikincil konumları yoksulluğun kadınlaşmasının ve kadınların aile gelirine katkılarının marjinal düzeyde kalmasının da temel nedenlerindendir. Sürdürülebilir kalkınma için kadınların gelir getirici bir faaliyetle aile bütçesine katkıda bulunmaları zorunluluk haline gelmiştir. Bölgemiz kadınının %90 oranı evlerinde Giyim eşyası, el sanatları, Halı ve kilim dokumacılığı, iğne oyacılığı ve ip-yün örgü faaliyetlerinde bulunarak katma değeri oldukça yüksek üretim gerçekleştirdikleri bilinmektedir. Kadınlarımızın ürünleri pazarlama süreçleri incelendiğinde emeklerinin karşılığını alamadığı ve aile ekonomisine katkı sağlayamadığı görülmektedir. Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de nüfusumuzun yarısını oluşturan kadınların yoksulluğu ve ekonomik faaliyetler içinde yer alamaması, enformel sahada ev eksenli çalışanların önünde ise birçok engelin var olması yeni sorunlara zemin hazırlamaktadır. Projemiz ile; Kadınlara mesleki yeterlilik kazandırarak, evlerinde ürettiklerini güvenli ve kolay bir şekilde pazarlayabilecekleri, devamlı gelir elde edebilecekleri bir konuma taşıyarak yeni istihdam alanlarını oluşturmak hedeflenmektedir.Projemizle hedeflenen gruplara mesleki eğitim verilerek sosyal hayata katılımlarını arttırmak ve aile gelirlerini yükseltilmesi amaçlanmaktadır.” açıklamasında bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner490

banner457

banner372

banner492

banner432

banner464

banner373