Çorum Belediyesi, Afşin’de yeni ilkokula başlayan bin 500 öğrenciye kırtasiye desteğinde bulundu.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinden etkilenen Afşin ile kardeş şehir olan Çorum ilçede uyum eğitimine başlayan birinci sınıf öğrencilerini yalnız bırakmadı.

Gaziosmanpaşa İlkokulunu ziyaret ederek kırtasiye malzemesi dağıtımına katılan Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Ak Parti Afşin İlçe Başkanı Burhan Karabulut ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba öğrencilerin okul heyecanına ortak oldu. 

AA-20230907-32097737-32097735-CORUM_BELEDIYESINDEN_DEPREMZEDE_OGRENCILERE_KIRTASIYE_DESTEGI

Afşin’de bulunduğu için mutlu olduğunu ifade eden Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, “Afşin ile bağımız maalesef acı bir olaya bağlı. 6 Şubat'ta çok elim bir deprem faciasıyla uyandık ve gözlerimizi Afşin’de açtık. Çorum Valimiz Mustafa Çiftçi'nin de liderliğinde, burada yaralıların bir an önce sarılmasıyla ilgili elimizden gelen tüm gayreti ortaya koymaya çalıştık. O günlerde zaten fiili olarak kardeşlik hukukumuz netleşmişti. Ama bunu resmiyete de dökelim istedik. Hem Afşin Belediyesi hem de Çorum Belediyesi karşılıklı olarak kardeş belediye ve kardeş şehirle ilgili kararlarını aldılar ve dünya ahiret resmen de Afşin-Çorum kardeşliğini ilan etmiş olduk.” açıklamasında bulundu.

Çorum’da okulların başlamasıyla içerisinde defter, silgi, kalem, sulu boya ve resim defteri gibi kırtasiye malzemelerini öğrencilere verdiklerini anlatan Aşgın, bunu kardeş şehir olan Afşin’de de hayata geçirdiklerini söyledi.

AA-20230907-32097737-32097734-CORUM_BELEDIYESINDEN_DEPREMZEDE_OGRENCILERE_KIRTASIYE_DESTEGI

- “Ne kadar Çorumluysak o kadar Afşinliyiz”

Afşin’de uyum eğitimine başlayan birinci sınıf öğrencilerini mutlu etmeyi amaçladıklarını dile getiren Aşgın, şunları söyledi:

Şehrin Yeni Turizm Tesisi: Şairler Tepesi Şehrin Yeni Turizm Tesisi: Şairler Tepesi

“Çorum’da biz ilk hediyeleri başkan amcalarından olsun ve kırtasiye setlerini 6 bin öğrencimizin sıralarına koyuyoruz. Tabii bu yıl sadece Çorum'da yapamazdık bunu. Çünkü bizim artık kardeş bir şehrimiz var. Biz ne kadar Çorumluysak o kadar Afşinliyiz de. Afşin'de bin 500 birinci sınıfa başlayan yavrularımıza inşallah hediyelerimizin teslimatlarını yapacağız. Rabbim bir daha böyle felaketlerle milletimizi, şehirlerimizi, insanlığı imtihan etmesin. Bizim bu kırtasiye yardımlarımız inşallah yavrularımız hep mutluluğun hep huzurun hep sükunetin hep güzelliklerin inşallah resmini yapsınlar”

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve Çorum halkına destekleri için teşekkür eden Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, “ İlk defa okula başlayan birinci sınıf öğrenciler için Çorum'da yaptığınız uygulamanın aynısını Afşin'de yapmanız bizleri gerçekten onurlandırdı. 6 Şubat tarihinde 15.30 Afşin’e gelen kurtarma ekibi Çorum ekibiydi. Bizim ilk yardımımıza koşan ekip Çorum Belediye ekibiydi. Bir hemşehrimizin deyimiyle her yer Çorum'du Afşin’de.  bunun için de çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Afşin ve Çorum arasındaki kardeşlik hukukunun kıyamete kadar devam edeceğini belirten Güven, ilçede yeni açılan bulvarda Çorum'un adını yaşatacaklarını dile getirdi.

Afşin İlçe Milli Eğitim Müdürü Fatih Kaba da eğitim öğretime yeni başlayan ilkokul öğrencileri için getirilen kırtasiye melezlemeleri için Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın’a teşekkür etti.