Afşin'de artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarına dikkat çeken Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven,  bilim kurulu tarafından açıklanan kurallara harfiyen uyulmasının çok önemli olduğunu söyleyerek Afşinli vatandaşlardan, maske, mesafe ve hijyen kurallarına dikkat etmesini istedi.

 Afşin Belediye Başkanı Mehmet Fatih Güven, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kahramanmaraş'taki programına katılmak üzere verdiği test sonucunun pozitif çıktığını söyledi.

Test vermeden önce herhangi bir semptom göstermediğini ve rahatsızlık yaşamadığını anlatan Güven, şöyle konuştu:

"Bu sürecin ardından karantinaya girdim ve evde tedavi sürecim başladı. Asemptomatik denilen örneklerinden biriyim. Karantina sürecinde maske, mesafe ve hijyen konusunun çok önemli olduğunu anladık. Cumhurbaşkanımızın Kahramanmaraş'a gelişi olmasa ve testi yaptırmasak pozitif olduğumuzu anlamayacak ve normal faaliyetlerimize devam edecektik. İlçemizde sahada çalışmalarımızı devam ettirecek, insanlarla bir araya gelecek, belediyemize gelenleri kabul edecektik. Bilim kurulumuz ısrarla ve üstüne basa basa toplu ortamlardan kaçınmamızı, bir araya gelinmesinin sakıncalı olduğunu belirterek, hastalığın yayılım hızının düşürülmesi gerektiğini ifade ediyor. Karantina sürecinde bunun ne kadar önemli olduğunu gördüm ve anladım."

Başkan Güven, bilim kurulu tarafından açıklanan kurallara harfiyen uyulmasının çok önemli olduğuna işaret ederek, çok kalabalık ortamlarda bir araya gelinmesinin, ev ziyaretlerinin, maske, mesafe ve temizlik kurallarına dikkat edilmemesinin hastalığa davetiye çıkardığını söyledi.

Hastalığın yayılmasına özellikle asemptomatik vakaların pozitif olduğunu bilmeden toplum içinde yer almasının neden olduğunu düşündüğünü aktaran Güven, son zamanlarda ilçe genelinde vaka sayısının artış gösterdiğini, bu nedenle vatandaşların tedbiri elden bırakmaması gerektiğini vurguladı.

Güven, belediye personellerinin neredeyse yarısının pozitif ve temaslı olduğunu ifade ederek, "Şu anda durumu ağır olan personelim yok. Afşin genelinde de Kovid-19 vakaları artıyor. Sosyal mesafe ve sosyal izolasyonla bu sorunu çözeceğimize inanıyorum. Yapılan istatistiklere göre bu hastalığı geçirenlerin yüzde 78'i asemptomatik vaka olarak kayıtlara geçiyor. Dolayısıyla test yaptırma veya bir sağlık kuruluşuna başvurma gereği duymuyor. Hastalığın yayılmasını da bu sağlıyor. Ben vatandaşlarımızdan bilim kurulu tarafından açıklanan kurallara uymalarını istirham ediyorum." ifadelerini kullandı.

Editör: Haber Merkezi